Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Mi okozhatja az állandó...

Mi okozhatja az állandó orrdugulásomat, és a hozzá tartozó furcsa "tüneteket"?

Figyelt kérdés

Hát először azzal kezdeném hogy pontosan tudom hogy orvoshoz kellene fordulnom ahelyett hogy neten kérdezek, de ezt hiába mondjátok mert idő hiányában, és egy óriás rakás gyerek koromban szerzett fóbiának köszönhetően a problémám már legalább 10-15 éve fennáll, szóval nem azon fog múlni a fülorrgégész meglátogatása hogy itt valaki ezt tanácsolja. megpróbálom listázni a tapasztalatokat és esetlegesen kapcsolódó dolgokat amikről tudok:


- 25 éves vagyok, és a 10-15 éves intervallum csak becslés. igazából fogalmam sincs mióta van így, sokáig szerintem azthittem hogy ez normális és mindenki így van. az is lehet hogy mióta élek ilyen vagyok, de tippelni se merek.


- Ébren töltött óráim során mindkét orrlukam becsléseim szerint maximum 30-50 százalékban enged át levegőt. csak nagyon higgadt, lassú légzés esetén tudok sípolás és egyéb zavaró hang nélkül csukott szájjal levegőt venni.


-körülbelül 8-10 éves korom környékén kivették az orrmandulámat


- kisgyerek koromban súlyos asztmás voltam, évente több hónapot töltöttem szanatóriumban kb 7 éves koromig. Úgy tudom hogy ezalatt hormon tartalmú gyógyszerekkel is kezeltek. 13 éves korom körül sikerült teljesen kinőni, és gyógyszert sem szedek rá azóta (kizárólag ventolint szoktam ritkán, allergiás időszakokban)


- hosszú éveken át volt súlyos alvás zavarom a dugult orrom miatt, mert szájon át lélegezve nem tudtam elaludni soha. Ha pedig alvás közben lélegzek a számon keresztül, rövid időn belül felébreszt és kidob az ágyból az ezzel járó száraz száj és a hideg levegő miatt megfájduló torkom. Ezt úgy sikerült megszoknom, hogy:


- Ha jobb, vagy bal oldalamon fekszek, és egy bizonyos szögben kitámasztom a fejem (1 nagy párna és 3 kispárna segítségével...), akkor az átellenes orrlukam teljesen kidugul. Mióta ezt csinálom, nyugodtak az éjszakáim. Azt nemtudom hogy az állkapcsomra feszülő nyomás, ami kissé kimozdítja azt a helyéről ebben a pózban, vagy maga a dőlésszög teszi lehetővé hogy ilyenkor szabadon áramlik a levegő. Úgy érzem hogy némileg egyenesen tartott fejjel is elérek némi tisztulást hogyha az állkapcsomat enyhén oldalra feszítve eltolom az alap helyzetéhez képest, de ha vízszintes helyzetben van a fejem, olyankor mintha 1-2 percen belül "átömlene" a torkomra minden váladék amit utána néhány eröltetett nyeléssel le tudok juttatni. ez sokkal sokkal sűrübb és nehezebb lenyelni mint amikor az ember nagyon taknyos, és szívja az orrát. előfordul hogy jódarabig érzem még a torkomra tapadva. (elnézést kérek az undorító részletek miatt... nekem is kínos :( )


- orrfújás ezen semmit nem segít, mindegy mennyire erősen vagy kitartóan próbálkozok. olyan mintha papirzsepivel csak a "felületi" átlagos folyékony váladékot tudnám kifúlyni. Ezzel szemben ami a dugulást okozza, az mintha valahol mélyebben lenne, és érzésre nagyon sűrű, szirupos halmazállapotú


- Lehet hogy nincs összefüggésben ezzel de valahogy úgy érzem hogy emiatt van sűrűn köhögési ingerem. Ez jellemző rossz tulajdonságommá vált, hogy sűrűn eröltetett módon szárazakat köhögök.


-Nagyon erős önkotrollal képes vagyok nagyon lelassítani a légzésem. ilyenkor apránként veszem a levegőt, és erősen elnyújtva. csak így tudok csukott szájjal közlekedni, vagy társaságban lenni sípolás... vagy trombitálás nélkül. De ha sportolok, vagy bármilyen oknál fogva megnő a pulzusom, rohamosan romlik a dugulás mértéke is. futás közben pl esélytelen hogy akár egy csepp oxigén jusson a tüdőmbe az orromon keresztül.


- Ezen kívül azthiszem a fülem sem teljesen normális, bár nemtudom mennyi köze lehet mindehez, de körülbelül egy-másfél évente kell hallójárat mosásra mennem, mert a zsír nem tisztul rendesen, és fülzsírdugóvá keményedik... sztk-s fülorrgégészhez járok... nem tud a dugulásról, de bennem sem régóta tudatosult.

néha én is megbetegszem és olyankor sokkal roszabb nyilván, de ezeket a tüneteket gyógyultan is produkálom függetlenül évszaktól, vagy bármitől. gyakrabban fújom az orromat mint bármelyik ismerősöm, tehát nemhiszem hogy az lenne a hiba, és amúgy soha nem szívom az orromat (gyomorforgató tulajdonságnak tartom...) Nagyon érdekelne minden lehetséges ötlet, vagy tanács...



2017. jan. 8. 14:11
 1/4 anonim ***** válasza:

ballagj el a Szt László kórház fül-orr-gége ambulanciára

(sok hasonló pontom van, asztma, fóbia. stb, de megtettem és meggyógyítottak. Nagyon hálás vagyok érte.)

2017. jan. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
örülök neki hogy találtál megoldást, de... Mint mondtam, ezt unszolás nélkül is tudom hogy előbb vagy utóbb el kell ballagnom orvoshoz. Az egyik dolog ami miatt nemtudom rávenni magam, hogy tartok tőle felírnak valami orrsprayt, aztán ha az nem hat, majd hazaküldenek azzal hogy kamillás gőzt lélegezzek ami szintén nem fog segíteni és pikk pakk elszúrok fél évet korházba rohangálással amire elmegy majd egy csomó szabadságom és nem utolsó sorban annyira felzaklatna minden alkalom, hogy utána napokig gondjaim volnának még az elalvással is :( . Szeretnék úgy odaállni az orvoshoz hogy legyen róla némi fogalmam hogy egyáltalán mi okozhat ilyet, és akkor talán én is könnyebben szánom rá magam, tudván hogy nem esek bele a kötelező rutin körökbe és tényleg csak annyi időt kell kitennem magam ennek amennyit feltétlen szükséges. Hogyha szépen összeszedve eltudnám mondani az összes tünetet egy orvosnak vizsgálat során ahogy ide is leírtam, akkor nem félnék ettől, de sajnos néhány gyerekkori trauma miatt képtelen volnék erre mert leblokkol az agyam amint megérzem a korházszagot, vagy akár csak ha elkezd berregni egy neoncső a váróban :( ... Tehát nagyon kíváncsi volnék hogy neked milyen diagnózis született amivel sikerült orvosolni a dolgot?
2017. jan. 8. 16:52
 3/4 anonim ***** válasza:

ott nem fognak egy orrcseppel elküldeni

röntgen - és megállapítják mi a teendő!!

(nekem többek közt a sok orrcsepp okozta - a szaglásom 0 volt! arcüreg-homloküreg-orrpolip-orrsövény műtét volt egyben! és teljesen rendbe jöttem, 4 éve volt azóta 1 orrcseppet sem használtam -nagyon hálás vagyok érte, Rásonyi Kovács Péter dr volt, zseni)

[link]

Bátorság!

2017. jan. 8. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a bíztató szavakat, utána fogok nézni és ha sikerül még egy kis infót összegyűjtenem a lehetséges kiváltó okokról, ígérem megerőszakolom magam és elmegyek vizsgálatra a doktorúrhoz akit ajánlottál... csak szeretnék érzelmileg felkészülni mindenre ami szóbajöhet. Tartok tőle hogyha bármi váratlan diagnózist kapok, elvesztem az önkontrollt függetlenül attól hogy mennyire komoly, és fölösleges mondanom mennyire megalázó és személyiségromboló ilyesmin átmenni felnött férfi létemre.
2017. jan. 8. 18:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!