Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Miért nem bírok alvás vagy...

Miért nem bírok alvás vagy koffein nélkül 8 óránál többet ébren lenni egyhuzamban?

Figyelt kérdés

Nem tudom már, kihez forduljak...


Voltam orvosnál, csináltattam teljes vérképet, voltam mindenféle szűrésen, semmit nem találtak, minden normál értéket mutat... Nem vagyok allergiás,idejét sem tudom, mikor voltam utoljára beteg, akkor is csak megfázás, nincs bajom az emésztésemmel, nincs bajom a súlyommal, ciklusommal, semmivel, nem szedek semmilyen gyógyszert vagy fogamzásgátlót, nem vagyok depressziós, sem más lelki gondom nincs, ami indokolná a tompultságom, napközben fényes, kiszellőztetett helységben vagyok, vagy a szabadban.


Rendszeresen sportolok, heti 5x, általában estefelé, vagy hajnalban. 8 órát alszom éjjel, reggel magamtól ébredek, este nem kelek fel semmire közben. Figyelek az étrendemre, zöldséget és fehér húsokat fogyasztok, tápkiegnek csak fehérjét és ízületvédőt, sosem vagyok éhes az étrendem miatt, a súlyom sem változott sokat az elmúlt 1 évben, a BMI-m normális, nem stresszelek, semmi bajom, megfelelő mennyiségű és minőségű ételt eszem, elég folyadékot iszom.


Ennek ellenére délután 2-4 körül végem van. Nem bírok semmire koncentrálni, muszáj aludnom fél-1 órát, hogy tudjak edzeni vagy tanulni később, különben majd' leragadnak a szemeim. Nem iszom kávét reggel, csak ilyenkor szoktam délután, vagy koffeintablettázok,

úgy ébren tudok lenni és kényelmesen végezni a dolgom, koncentrált lenni 10-éjfélig, mint a normális emberek.


Talán ekkora koffeinmennyiség rendszeresen nem okoz gondot, ahogy tudtommal függőséghez is csak a reggeli ébredés utáni rutinkávé vezet, nem a délutáni élénkítő, de jobban örülnék, ha nem kellene semmilyen koffeintartalmú szerhez nyúlnom...


Mi a tököm a bajom, de most komolyan? :(

21 éves vagyok egyébként, de ez a gond már évek óta így van, 15-16 éves koromban is volt már bajom ezzel, akkor sem találtak semmit. Valamennyire otthon vagyok a cirkadián ritmusos témában, de nem tudom már mire keressek rá, érdekelne, hogy miért vagyok ilyen.


2018. febr. 11. 20:57
 1/6 anonim ***** válasza:
És hol a baj? 8+1,5 órát alszol, és?
2018. febr. 11. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Laborban vasat és TSH-t is néztek? Vitaminszinteket?

Egyéb "tüneted" van? (pl. memóriaprobléma, koncentrálási nehézség, hajhullás, emésztési probléma, szóval bármi, ami szerinted nem megfelelő)

2018. febr. 11. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Jobban örülnék, ha csak este lenne "muszáj" aludni, főleg, hogy van, hogy estig óráim vannak...


TSH-t 15 éves koromban néztek, akkor rendben volt, a vasat, B-vitamint biztosan nézték 2 hónapja, akkor minden oké volt vele.


Más tünetről nem tudok, a szemem romlik folyamatosan az utóbbi pár évben (jelenleg -2-nél tartok), de nem hiszem, hogy összefüggésben van ezzel.

2018. febr. 11. 21:24
 4/6 anonim ***** válasza:

B-n és vason kívül lehet még D-vitaminhiány, esetleg A is.

A pajzsmirigy miatt kérdeztem egyéb tüneteket, látásproblémára viszont nem emlékszem, hogy köztük lenne. Ettől függetlenül nem ártana a legközelebbi labornál egy TSH-t is méretni, ha 6 éve volt utoljára. (Bár az esetek min. 10%-ában a már fennálló pm-alulműködés ellenére is a normál tartományon belül szokott lenni a TSH-érték; ekkor pedig további pm-hormonokat nem szoktak vizsgálni, pedig kellene...)

Ha meg pár héten belül nem jössz rendbe a vitaminoktól, akkor esetleg felkereshetnél egy alvásambulanciát, vagy egyéb helyen alvásszakértőt.

2018. febr. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséged! :)

Lesz akkor valószínűleg még egy köröm az endokrinológián, illetve keresek valami vitaminkomplexet, lehet, hogy nem elég a bevitt mégsem... A pajzsmirigyhez annyit, hogy akkor valószínűleg a súlyommal is gond lenne, nem? Gyakran együtt szokott járni súlyváltozással, amiatt nem gyanakodtam rá...

2018. febr. 11. 23:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Szívesen. :)


Szerintem először próbálkozz a vitaminokkal, hátha...

És jó nagy adagban. A multivitaminokban nem mindig elegendő egy-egy vitamin mennyisége, hiába az ajánlott 80 vagy 100%-a. Meg az sem mindegy, hogy némelyik milyen formában van benne. Mondjuk, vasból és D-vitaminból pont nem tudok többféléről, de ez semmit sem jelent, mert még csak nemrég kezdtem el én is szedni ilyesmiket.

(Vasból a Neo-Ferro Folgammát szedem második hónapja, ami jó nagy adag, és folsav is van benne, mert az is kell hozzá - ráadásul B12 is kellene, ami viszont nincs benne, tehát külön kell szednem; D-vitaminból napi 2000 NE-t szedek, ami a napi ajánlott mennyiség többszöröse, de "nem hagyományos orvosok" ennyit ajánlanak; egy barátnőm meg 3000 NE-t szed, pedig nem is beteg... Rövid távon nem lehet túladagolni.)


A laborbeutalót a házi orvos is meg tudja írni, mármint a TSH-ra, nem szükséges endokrinológus. Csak majd ha esetleg nem a referenciatartományon belüli érték lesz (vagy ha az lesz, de biztosra akarsz menni, és privátban megcsináltatod a többit is, és azok esetleg nem jók).

A súlyváltozás nem "kötelező elem", mint ahogyan a többi tünet sem, a pm-et pont ezért (is) nehéz felismerni, általában csak a sokadik körnél szokták. És nagyon szerteágazóak a lehetséges tünetek, ezért kérdeztem, hogy van-e esetleg _bármi_...

Nálam tavaly júniusban diagnosztizáltak Hashimoto-thyreoditist, ami a pm-alulműködések kb. 90%-át okozza, és ez a "rosszabbik fajta", mert csak hormontablettát szoktak adni rá, meg szelént. Holott ettől maga az autoimmun betegség nem múlik el, és idővel jönnek a különböző tünetek. Nekem a diagnosztizálás előtti hónapokban csak egy fő tünetem volt (három évvel azelőtt meg egy másik, de akkor még/pont normális volt a TSH-m - viszont a betegség már valószínűleg akkor is fennállt), ami elmúlt ugyan, de a hormontabi ellenére azóta jött pár másik, köztük a hízás és az iszonyatos fáradtság, aluszékonyság is: én is aludtam délutánonként, bár éjszaka meg nehezen aludtam el, mindez minimális fizikai megterhelés mellett. (Megjegyzem, a Hashi alul- és túlműködéses tüneteket is produkálhat.)

Na, szóval nem akarlak ijesztgetni, meg a leírásod alapján nem is gondolnám, hogy nagyon esélyes lenne a pm, de nem lehet kizárni sem. Én meg inkább leírtam mindezt, ha valószínűleg feleslegesen is.

2018. febr. 12. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!