Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Miért viseli meg az embereket...

Miért viseli meg az embereket az óraátállítás?

Figyelt kérdés
Én semmit nem tapasztalok magamon ilyenkor sosem. 1 óra ide vagy oda, nem számít. Viszont mindig hallom hogy másoknak mindenféle bajaik vannak az óra átállításakor. Mi okozza ezt?

2018. márc. 26. 21:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szerencsés vagy!

Engem és sok-sok embert a környezetemben teljesen hazavág. -1 óra veszteség, de hetekig tart egyensúlyba jönnöm.

2018. márc. 26. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

De mik a tünetek ilyenkor?

Én tényleg nem tudom elképzelni sem, hogy 1 óra mit befolyásol, és miért veszi észre a szervezetünk.

2018. márc. 26. 21:46
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Felborul a bioritmus. A tavaszinál pl. aludnának az emberek reggel, de már nem lehet. Emiatt aztán fáradtak és frusztráltak lesznek. Emiatt nő a bűnözés, balesetek, szívinfarktus, szélütés kockázata. Megzavarodik a melatonintermelés, eltolódik a kortizol ritmusa is.


Ezek következményeként egyes tanulmányok szerint a tavaszi óraátállítást követő napon 71%-kal (!) magasabb a szívinfarktus aránya.

[link]


Mellesleg az alvásproblémák miatt az emberek fáradtak, nem figyelnek, így a balesetek kockázata is nő:

[link]

[link]


Személyes tapasztalat: akiknek elve korán kell kelniük és fárasztóbb munkát végeznek, őket jobban megviseli. Akiknek meg nagyjából mindegy, mikor kelnek fel, és nap közben sem kell magukat megerőltetni, ők alig veszik észre, mivel ők nincsenek hirtelen rákényszerítve arra, hogy 1 órával korábban keljenek minden nap, és utána azt teljes erővel dolgozzák végig.


Azt is kimutatták, hogy bár az őszinél is fennállnak ezek a problémák, az átállás jóval könnyebb. Éppen ezért sem lenne értelme annak, amit újabban propagálnak, hogy a nyári időszámítást tartuk meg (illetve ha mégis azt tartanánk meg, akkor kompenzációként az iskola- és munkakezdést szintén el kellene tolni 1 órával, hogy ne kelljen sokkal korábban kelni az ideálisnál). A természetes, és a bioritmusunkhoz alklamazkodó időszámítás (a jelenlegi munkarend mellett) a téli. Persze nekem sem tetszik, hogy december 21. környékén 4-5 óra körül már sötét van, de az sem lenne jó, ha reggel még tovább sötét lenne 1 órával. Meg a szervezetünk reakciói objektívek, innentől nem számít, szubjektíven melyiket érezzük jobbnak.

2018. márc. 27. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
61%
Kába vagyok, főleg reggel, hiszen 1 órával előbb kell kelni.
2018. márc. 27. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%

Reggel alig bírok felkelni 1 órával korábban. Nyomott, rosszkedvű, álmos vagyok egész nap. Este alig várom, hogy lefekhessek. Hiába alszom jól és 8 órát, reggel kezdődik minden előről.

Heteken át. Utálom.

2018. márc. 27. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 szenes43 ***** válasza:
61%
Most már nem izgat de míg dolgoztam s 19 évig újságot árúltam és 4órára ott kellett lenni mert várt a kiszállító autó. Tényleg nagy élmény volt végül is 3 ra menni és fél 3 kor feltápászkodni hogy elérjem órakor a buszt.
2018. márc. 27. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
77%
Mert az az egy óra ide-oda tologatás is sok.
2018. márc. 27. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
67%
Plusz ugye a gyerek x-kor kel.
2018. márc. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
40%
Nem viseli meg csak hisztiznek. Amikor a hétvége után 5 napig 1-2-3 órával korábban kell kelniük, akkor az nem viseli meg őket hetekig? Vagy amikor elutaznak Görögországba nyaralni, ott mindenki az egész nyaralás alatt hulla? Szánalmas minden évben ez a vergődés, különösen ősszel, amikor még később is lehet kelni.
2018. márc. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 szenes43 ***** válasza:
70%
Gyűjtőjárattal voltam Görögországban busszal,minket letett másokat felvett. 2 hétig kint voltunk s bár elmentünk a Meteórai kolostorokat is megnézni engem ott nem zavart az időeltolódás. A 24 óra buszozás annál inkább.
2018. márc. 28. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!