Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Miért nem törődik az utcán...

Miért nem törődik az utcán senki a távolságtartással?

Figyelt kérdés

Folyamatosan látom, hogy fiatalok belegyalogolnak nyugdíjasok arcába, az orruktól pár centire. Olyankor is, amikor bőven lenne hely a járdán nagyobb ívben kerülni. Egyáltalán nem veszik észre magukat. Arra sem figyelnek, hogy legalább addig ne beszélgessenek, amíg elhaladnak mellette, hogy ne leheljék az arcába a vírust.

Annyira nehéz lenne figyelni? Persze, ez némi kényelmetlenség, és szemléletváltást jelent! Nem lehet csak úgy beleélni a világba, megszokásból csinálni a dolgainkat. Jellemformáló is lenne azok számára, akik eddig spontán élték az életüket, gondolkodás nélkül.

Én mikor gyaloglom, sokszor kimegyek az úttestre, ha szűk a járda. Ha nem megoldható, akkor visszatartom a lélegzetemet, amíg elhaladok a néni/bácsi mellett. Egy Blaha aluljáró szintű forgalmas helyen pedig felhúzom a maszkot.

Abba gondoljatok bele, hogy egy bottal járó nyugdíjas nem fog tudni egy gyors tempóban gyalogló fiatal elől kitérni, valszeg észre sem vesz téged, mire reagálni tudna. És az sem elvárható tőlük, hogy ne menjenek utcára még 1 évig, vagy ki tudja meddig tart ez az egész. Mert egy 80 éves számára az az 1 év rengeteg idő, lehet, hogy az utolsó. Ezt kellene megérteni.

És aki nem 80 éves, arról sem tudhatod, hogy vajon nem-e immunhiányos vagy nincs-e más alapbetegsége. Én speciel járvány előtt sem szerettem, mikor utcán fél méternél közelebb jön valaki, mert az már a személyes terem. Jó lenne ha tiszteletben tartanánk egymásét a járvány után is. Nem egy 25 milliós New Yorkban élünk, hogy betarthatatlan lenne.



2020. szept. 13. 14:53
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
57%

Nem gondolod egy kicsit túl a dolgot?

De.

2020. szept. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
47%

Abszolut igazad van.

De az emberek, a magyarok szarnak egymasra.

Buta, onzo, balkani nep! Mit varsz?!

2020. szept. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
63%

Te vagy a /80 éves?

Aki fél , hogy az utcán menet közben megfertőződhet, hordjon maszkot.

"Én speciel járvány előtt sem szerettem, mikor utcán fél méternél közelebb jön valaki, "

A saját problémádat felesleges idegen emberekre vetítened.

2020. szept. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

#1: Az lehet, de a többség sehogy sem gondolja, a két véglet között kellene találni valamit.

#2: Az emberek többsége nem rossz szándékból teszi ezt. Hanem észre sem veszi, mert máshol jár az agya. A napi gondjaival van elfoglalva, összeveszett a párjával, megint bunkó volt a főnöke, stb, a szokásos dolgok. Ezért kellene szemléletváltás.

2020. szept. 13. 15:12
 5/16 A kérdező kommentje:

OFF: "A saját problémádat felesleges idegen emberekre vetítened."

Ez nem csak az én problémám. A társadalom introvertáltabb 25-40 %-át zavarja, ha megsértik a személyes terét, csak az extrovertált 60-75 % nem nagyon érti, hogy ez miért zavar másokat.

De ez mindegy is, mert a kérdésem a vírusról szól, nem szeretném elvinni a beszélgetést. Kár volt megemlítenem, mert irreleváns.


A kérdést azért írtam ki, mert az idős ismerőseim erről panaszkodnak, és én is ezt látom az utcán.

2020. szept. 13. 15:22
 6/16 Metionin ***** válasza:
86%

Azt vágod, hogy a légúti kórokozók cseppfertőzéssel terjednek? Szóval azzal hogy melletted elmegy valaki, nem kapod el és ő sem tőled. Ha odatüsszent vagy köhög valaki, akkor lehet, simán a levegőben viszont nem lebegnek vírusok vagy bacik.

Én egyébként pont hogy fordítva vettem észre, a boltban vagy buszmegállóban a felragasztott matricák ellenére mindig az öregek lihegnek az én arcomba, sokszor maszk nélkül vagy rosszul viselve a maszkot.

2020. szept. 13. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"Aki fél , hogy az utcán menet közben megfertőződhet, hordjon maszkot."


Ez egy eléggé önző hozzáállás. A mondanivalója: "Szeretném élni az életem ugyanúgy mint eddig, a legapróbb alkalmazkodásra sem vagyok hajlandó."

Ráadásul ez a dolog nem is fájdalmas. Nem okoz gazdasági károkat, nem lesz rosszabb az életed, ha néha hordasz maszkot, amikor kell és betartod a 1,5 - 2 métert az utcán, amikor van rá lehetőség.

2020. szept. 13. 15:29
 8/16 A kérdező kommentje:

"Ha odatüsszent vagy köhög valaki, akkor lehet, simán a levegőben viszont nem lebegnek vírusok vagy bacik."


Ezt azóta bebizonyították, hogy nem igaz.


[link]


"A légúti betegségek esetében már korábban is jól ismert volt a köhögéskor, tüsszentéskor keletkező, majd a tárgyakon leülepedő kis cseppek közvetítő szerepe a fertőzés terjedésében, de nem tudtuk, van-e szerepe a nagyon kicsi, öt mikronnál kisebb átmérőjű, a levegőben hosszan lebegő, aeroszolt képző folyadékrészecskéknek. Az utóbbi hónapok kutatásai sok új részletet tártak fel az aeroszolokról. Ezek a részecskék köhögés nélkül, akár kilégzés, beszéd, éneklés során is keletkeznek, és sok méterrel messzebbre jutnak el, mint a nagyobb cseppecskék. Az április óta szaporodó tudományos eredmények szerint a levegőben aeroszollal történő terjedéssel komolyan kell számolni, mivel ezekben az 5 mikronnál kisebb átmérőjű részecskékben a vírusok még órákig fertőzőek maradhatnak. Hogy könnyebb legyen elképzelni a jelenséget, elég a dohányzás során kifújt füstre gondolnunk, amely távolodva ugyan ritkul, de a szagát a nem dohányosok még sok méter távolságban is megérzik."

2020. szept. 13. 15:33
 9/16 Metionin ***** válasza:
89%
8: akkor sem a levegőben szambázik, hanem benne a cseppekben ugyanúgy, csak a cseppeknek van kolloid méretű típusa is, mint pl. az aeroszolban. De utcán, nyílt téren akkor sem olyan, mintha egy zárt helyet lélegeznek tele aeroszollal. Ugyanígy terjed a nátha és az influenza is, mégsem lesz mindenki beteg aki elmegy egy náthás/influenzás beteg mellett az utcán és sokan lesznek betegek ha össze vannak zárva a beteggel.
2020. szept. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

#9: Akkor miért szajkózzák a nyugati országok (Franciaország, Spanyolország) az utcai távolságtartást és maszkviselést? Mi a helyzet a futókkal (erőltetett kilégzés)?

Leginkább: miért nincs egységes álláspont (tudományos konszenzus) a vírus terjedésével kapcsolatban, 30 millió fertőzöttszám mellett?

Próbáltam arra is rákeresni, hogy melyik maszktípus mekkora védelmet nyújt, de nem találtam olyan tudományos publikációt azokon a szervereken, amiket ajánlottak (pubmed, The Lancet), ami ezt megnyugtatóan megválaszolná. Amik vannak, csak olyanokat néznek, mint hogy a vírusrészecskék hány %-a jut ki/be a maszkon keresztül. De ez így semmitmondó, az lenne érdekes, hogy hány % fertőződik meg mondjuk egészségügyi dolgozók közül, akik teljes munkaidő alatt FFP2 maszkot viselnek.

2020. szept. 13. 16:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!