Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Sok röntgen sugártól lehet az...

Sok röntgen sugártól lehet az ember rákos ?

Figyelt kérdés
2020. nov. 28. 22:58
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Sok röntgen sugártól lehet az ember rákos.
2020. nov. 28. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Bár a "sok" egy elég relatív fogalom ez esetben.
2020. nov. 28. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyetlen röntgensugártól is lehetsz rákos. Minden röntgenvizsgálatnál megtörténhet, hogy rákos leszel. Csak nagyon kicsi az esélye. Nem tudom a pontos számot, talán egy a millióhoz vagy egy a százezerhez az esély, ha jól emlékszem. Azt is olvastam, hogy a repülőtéri átvilágítás miatt 1 millió emberből egy rákos lesz. A CT-nél már nagyobb az esély a rákra, ha jól emlékszem 1:10.000

Tehát nem a mennyiség miatt leszel rákos, hanem az esély nő meg, ha sokszor ér röntgensugárzás.

De egy alkalom is elég. Csak az esély iszonyatosan kicsi.

Ha megnézel gyógyszerleírásokat, ahol mellékhatásokat írnak le, az 1:100.000-ből már szinte olyan ritka mellékhatás, hogy nem is kell tőle félni. Az 1:10.000 se vészes.

1:1000-nél már elég nagy a kockázat, de még az is bevállalható.

Sokkal nagyobb kockázatot hordoz, ha az ember nem vállal be egy röntgent vagy egy Ct-t, amikor pedig szükség lenne rá. Normális helyen nem csinálnak rutinröntgent, főleg nem kisgyerekeknél, akik sugárérzékenyebbek a gyorsan osztódó sejtjeik miatt. (Ezért nagyon veszélyes a röntgen a terhességben a babára és a születés utáni első 3 hónapban is, de utána se szabad rutinból röntgenezni őket.)


Amikor a röntgensugár áthalad a testeden, roncsolja a DNS-t. A lényeg, hogy a DNS kettős spirálját is megsértheti. Olyan, mint egy lövedék, ami áthalad a sejten, a kromoszómákon.

A kettős spirálban ugyanaz a kód fut. Ha az egyik spirál sérül csak, akkor a szervezet a sérülést helyrehozza, az épen maradt spirál alapján visszaépíti a másik spirált. Vagy ha nem ugyanott sérül a 2 spirál, akkor is így megy. Ha viszont mindkét spirál ugyanott sérül, akkor az a sejt át van programozva. Még ekkor sem biztos, hogy rák lesz belőle.

Lehetséges változatok:

1. Az immunrendszer felismeri és elpusztítja az átprogramozott sejtet.

2. Nem pusztítja el, de a sejt nem osztódik tovább.

3. Az átprogramozott sejt elkezd osztódni, ebből lesz a rák.


Volt egy negyedik variáció is, de arra már nem emlékszem.

Nem vagyok szakember, laikusként olvastam utána, mert érdekelt.

2020. nov. 29. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!