Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Ugye ilyennel nem fognak...

Ugye ilyennel nem fognak megtükrözni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Hosszasabb eemésztési panaszok miatt végül úgy döntöttem, elmegyek egy magán gasztróshoz. Bár eleinte se voltak durva panaszaim - gázosodás és lágy széklet volt - mára ez valamelyest javult probiotikum kúrára, de úgy érzem még mindig nem vagyok azért a régi.. Voltam ilyen intolerancia teszten, arra diétázom (tejtermékekre) de sokan mondják hogy ezekben se lehet megbízni, tehát lehet nem is kéne diéta(?)

Ami nagyon nem segít, hogy iszonyat stresszelek ezen, mert hipochonder vagyok kicsit. Édesanyám mondta, hogy jó akkor menjünk el inkább, nyugtasson meg egy orvos, illetve ő az intolerancia tesztben sem hisz és szerinte inkább ott nézzék meg egy rendes teszttel lehet, nincs is semmi.

Rettenetesen félek viszont, hogy mi van, ha komoly invazív vizsgálat kellene a gondolattól úgy elkap a pánik, hogy rosszul leszek.. Ugye ilyen tünetekkel nem kérnek egyből ilyesmit?



2020. dec. 2. 17:43
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Nemrég estem át gasztroenterológiai kivizsgáláson. Több gasztroenterológusnál is jártam, mind azt mondta, hogy a vastagbél tükrözést megfelelő indikáció mellett végzik, ami a következőkből tevődik össze: 1. Tünetek- vannak-e komoly szervi betegség gyanúját felvető, ún.alarm tüneteid. Nem vagyok orvos, de gyakorlott emésztőszervi problémákban, azt mondanám, ez nem az. Ilyeneket szoktak kérdezni: Fogyás, véres vagy fekete széklet, láz,éjszakai panaszok voltak-e? 2. Életkor: Ha 50 éves kor alatt vagy, akkor nem indikáció. 3. Családi előzmények: Volt-e a családban vastagbél daganat, esetleg más emésztőszervi daganat? Ezek megléte rizikófaktor. Ha a 3-ból egy sem áll fenn, nincs indikáció a tükrözésre. Kikérdeznek a tünetekről, az erre kapott kezelésről és a tapasztalatokról. Ha a tünet puffadás és lágy széklet, ami probiotikum hatására javult, az funkcionális okot valószínűsít, nem szervit. Ezek alapján nem valószínű, hogy megtükröznek. Ha mégis, vagy netán mégis ragaszkodsz hozzá (mert el tudom képzelni, hogy bármennyire is félsz, hipochonderként másképp nem nyugszol meg), akkor a kellemetlenségek, fájdalom elkerülése érdekében kérheted altatásban. Ennek borsos ára van magán intézményben, én ott csináltattam, de abszolút megérte az árát. Elmondták, hogy állami ellátásban is van erre lehetőség. A vizsgálat kellemetlen, akár kifejezetten fájdalmas is lehet (elsősorban a befújt levegő feszítő hatása miatt), az orvos gyakorlatától, a meglévő elváltozásoktól, a beteg fájdalomküszöbétől, pszichés állapotától, az alkalmazott fájdalomcsillapító, esetenként bódító szerekre adott reakciótól függ. Ha biztosra akarsz menni, altatást kérj. Ehhez minden esetben anedzteziológus és az ő asszisztense is kell, a vizsgálatot végző gasztroenterológussal és az ő asszisztensével együtt minimum 4 szakember kell így a vizsgálathoz. Néha "altatásnak" hívják az egyszerű Dormicum injekciót, ez kábító hatású, sok esetben elég a fájdalom elviselhetővé tételéhez, más esetekben nem.Ehhez viszont nem kell anesztes, így gyakrabban alkalmazzák. Ha nagyon félsz, ragaszkodj a propofolos altatáshoz. Itt a műtéti szedációhoz hasonlóan teljes fájdalom mentességet lehet elérni, de azzal ellentétben ilyen vizsgálatnál nem alkalmaznak izomlazítást, tehát nem kell a beteget intubálni, azaz invazív módon a légcsőbe helyezett tubuson át lélegeztetni. Egyszerűen egy maszkon át kap oxigént a vizsgálat alatt. Beszúrják az altatót vénába, felteszik a maszkot és annyi. Jobb helyeken az állami ellátásban is ez az alap (pl.USA), de nálunk kevés az aneszteziológus, nem propagálják nagyon állami ellátásban, pedig valóban nagyon fájdalmas lehet. Bár szerintem nálad nem lesz rá szükség.
2020. dec. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

#11 nagyon nagyon köszönöm a tartalmas válaszod!

Azóta beszéltem egy ismerősömmel még, akinek volt ilyen vizsgálata szintén azt mondta, hogy ilyen esetben nem gondolná, hogy szükség lenne rá, plusz egyéb leletek nélkül kizárt dolog: teljes vérkép, vizelet, székletvizsgálat esetleg UH. Ja meg nála allergia vizsgálat is megelőzte, tehát azt mondta legutolsó eset az ilyen.

Nekem nem volt soha alvadt fekete székletem, fájdalom se jellemző ,láz se volt és 22 éves vagyok. Egyetlen egyszer fordult elő, hogy élénk piros részt láttam székleten, de erre egy gasztrós azt mondta nekem, hogy rektális eredetű, hámsérülés okozza/aranyér. Tehát ő csak proktológust javasolt volna, ha nem múlt volna el. (később ki is derült mitől lehetett, bátyám ugyanabból a napraforgómagból evett és másnap neki is felsértette :D)

De olyan ismerősöm is volt, akinek volt ilyen nem múló vérzés, de nem tükrözték még úgy sem, mert előbb kiderült, hogy ételérzékeny és attól volt. Asszem laktóz kezdte ki neki.

2020. dec. 2. 20:02
 13/13 anonim ***** válasza:
Gasztroenterológián mára már alap a tükrözést elvégezni szerencsére. Az hogy van aki retteg annak a tájékotatlanság az oka.
2022. márc. 5. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!