Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Milyen egy epekő műtét?...

Milyen egy epekő műtét? Hogyan zajlik? Többi lent

Figyelt kérdés

Édesanyám epekő műtét előtt áll, amit minnél hamarabb el kell rajta végezni. Tudni szeretném mire számíthatunk mennyire fájdalmas, milyen a felépülés és meddig tart, mennyire nehéz vagy más epehólyag nélkül élni?

Esetleg műtöttek e már valakit a korona vírus helyzet alatt ilyen problémával és ha igen mire számíthatunk?

Előre is köszönöm a válaszokat!



2021. jan. 27. 13:49
 1/2 anonim ***** válasza:
90%
Manapság laparoszkópos technikával végzik az ilyen műtéteket, aki minimál invazív eljárás. Négy apró metszést ejtenek a hason (a köldöknél, a gyomorszáj környékén és kettőt jobb oldalon a csípő felé). A legnagyobb a gyomorszáj környéki, ott veszik ki az epehólyagot, de ez is kb.1,5 cm. Egy vagy két öltéssel bevarrják, a két legkisebb sebet nem is varrják olyan pici. Ezeken a sebeken vezetik be a műszereket a hasüregbe, felfújják gázzal, ált.szén-dioxiddal, hogy hozzáférjenek az epehólyaghoz és szabadon tudjanak mozogni. Az egész műtétet egy kijelzőn követik, ahogy a kis nyílásokon bevezetett műszerekkel dolgoznak. Nekem tavaly csinálták az első hullám alatt, köldöksérv műtéttel együtt, úgy volt kb. nem egész másfél óra. Ált.1-1,5 óra alatt megvan. Megszüntetik az epehólyag vérellátását, két fémklipsszel lezárják az ereket, közöttük pedig elvágják. Szépen kifejtik a máj oldalából a hólyagot, beleteszik egy kis kosárszerűbe és felülről kihúzzák. Előtte leengedik az epefolyadékot. Mikor kint van, leengedik a gázt és összeöltik a 2 nagyobb sebet 1 vagy 2 öltéssel. Ennyi. Ébredés után 2 óra alatt lefolyt az infúzió, utána saját lábon mentem ki a mosdóba, ahogy mindenki más is, akit ezzel műtöttek. Egy éjszakát kell bent lenni, másnap hazaengednek. A sebeket szinte nem is érezni, max.a nagyot egy minimálisan, de ha elvágod az ujjad papírral, az sokkal jobban fáj. Ami kellemetlen, az a gáz távozása. Ilyenkor a szervek picit átrendeződnek, az nem túl jó érzés, hogy még marad bent gáz. A váll-lapocka, hát tud fájni, olyasmi, mint amikor sokat ülsz támla nélkül és nagyon elfárad a hátad. Másnap nagyjából ki is ment a gáz, utána már nem fájt. Eleinte nehéz kiegyenesedni, de orron be-szájon ki lélegezve könnyebb. Mozgáskor olyan érzés, mintha erős hasizomláza lenne az embernek. Célszerű inkább karra támaszkodva felülni, nekünk megmutatták a nővérek, hogyan. Az a jó, hogy az ember már a műtét napján önellátó, tud egyedül mosdót használni, tisztálkodni, öltözni. Az rossz, hogy egy ideig csak háton fekve lehet aludni. Nekem két hét múlva vették ki a varratokat, addig két naponta cserélni kellett a kötéseket, tapasz le, fertőtlenítő spray-vel lefújni, új tapasz fel. Annyi, hogy érezni picit, ahogy a bőrt húzza, mint egy ragtapasz. A varratszedésig jó, ha nem éri víz. Én felülről csak szivaccsal mosakodtam, kikerülve a kötéseket, alulról zuhanyoztam. A varratszedés két olló csattintás, nem éreztem semmit. Utána már nem kell kötés, lehet zuhanyozni is, de kádban fürödni, áztatni a sebeket még 4 hétig nem szabadott. Én varratszedés után még kèt hétig szivacsoztam a biztonság kedvéért. 4 hétig voltam táppénzen. Szellemi munkát végzek, fizikait nem tanácsos összesen 6 hétig azt hiszem. Addig nem szabad emelni, hajolgatni. Sportolni 4-6 hét után lehetett, ki hogy érzi. A drain cső kimaradt: ezen vezetik el a műtét után a váladékot, ez egy rövid cső, kis tartállyal, kb.csípőig ért, nem éreztem, hogy ott van. Másnap reggel, hazamenetel előtt szedték ki, én ezt egyáltalán nem éreztem, de valakinek fájt. Egyénfüggő, ki hogy érzi. De csak egy pillanat az egész. Nekem alacsony a fájdalomküszöböm, de pont úgy volt, hogy nem nyomott semmit. Ezután lecserélték a kötéseket. Mikor rásimították az újat, az nem volt túl kellemes, olyan, mint mikor beütöd a sípcsontod, kék foltos és azt végigsimítod. De ez pár másodperc és frissen műtve azért nem olyan rossz, hogy csak ennyi. Dietához adtak étrendet, kerülni kell a nehéz, zsíros, fűszeres ételeket 6 hétig, fokozatosan kell visszavezetni az ételeket. Én csak 4 hétig tartottam ezt. Lekopogom, nekem nem okoz gondot semmilyen étel, mindent ehetek. Sokaknak okozhat hasmenést egy-egy kiadósabb, zsírosabb étel, de nem törvényszerű. Általában visszatér a normál működés. Nekem IBS-em van, azon kicsit rontott, hogy nincs epehólyagom, mert még intenzívebb bélmozgásaim vannak, néha görcsös. De ez egy másik betegség. Jó egészséget! Én rettegtem, pánikolok minden orvosi beavatkozástól, de ez tényleg abszolút túlélhető. Pénteken jöttem haza csütörtöki műtét után, hétvégén még nehézkes volt a mozgás, de hétfőn már egész könnyen mozogtam. A férjemnek is volt ilyen műtétje, ő másnap már gond nélkül főzött. Műtét után 2-3 hétig én még fáradékonyabb voltam, le-lepihentem délután is egy-egy órára.
2021. jan. 27. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
1-es vagyok: Az első hullám legelején csinálták a műtétet, akkor nem a vírus miatt, hanem a szokásos influenza szezon miatt volt látogatási tilalom. Nem jöhetett be hozzám senki. Ez most is így van. Hazafele megengedték a férjemnek, hogy annyi időre bejöjjön, míg segít összecsomagolni és kivitte a csomagomat. De a nővérek azt mondták, ők is szívesen megcsinálják. A szobatársam és később a férjem is ugyanilyan műtét után másnap egyedül öltöztek, csomagoltak, és vitték a cuccukat. A férjem nem akarta, hogy a nővérek segítsenek én meg akkor nem mehettem be, mert akkor már covid járvány volt, a két hullám között. Szóval a nővérek segítenek csomagolni, kicuccolni, de egyedül is megoldható, csak én nem mertem. Nálunk most a műtétek előtt kell PCR teszt, akkor nem kellett, mikor a férjem volt. De szerintem legtöbb helyen most kérnek.
2021. jan. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!