Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » A transzneműség mentális...

A transzneműség mentális betegség?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy sok helyen kikerült a mentális betegségek listájából. De például a bulémiát mentális betegségnek tartják. Én úgy gondolom, hogy mindkettő testképzavar. Nem mondanám teljesen egészségesnek azt az embert aki nemváltó operációt akar. Az az ember egészséges aki el tudja fogadni a testét olyannak amilyen és harmóniában tud élni vele. Pont ezért is gondolom úgy, hogy a gyermekeknek kell erről beszélni, de úgy kell bemutatni mint akármilyen más mentális betegséget. A transznemű embereket el kell fogadni, pont úgy ahogy a bulémiás, skizofrén, egyéb más mentális betegséggel küzdő embereket, hisz ez is éppolyan betegség mint az utóbbiak.

2021. jún. 15. 20:04
1 2 3 4 5
 31/46 anonim válasza:
38%
#30 Ha nem is betegség, akkor sem létezik olyan, hogy transzneműség vagy nemváltoztatás. Ez biológiailag lehetetlen. Az évmilliók során nem alakult ki 2-nél több nem az embereknél. Csak férfi és női nem alakult ki. A nemváltoztatás biológialag lehetetlen. A "transznemű" férfiak nem válnak férfivá, és a "transznemű" nők sem válnak nővé, hanem maszkulinizált nő és feminizált férfi lesz belőlük. A nemváltó műtét ugyanis nem vált nemet. Látszólag nővé alakítja a férfit, és férfivá a nőt, de csak látszólag. Egyébként nekem semmi bajom sincs az ilyen emberekkel, a homoszexuálisokkal és a balkezesekkel pedig még annyira sem. Én csupán biológiai tényeket közöltem. Az meg nagyon távol áll tőlem, hogy másoknak megmondjam, hogy hogyan éljen, vagy mit csináljon.
2021. jún. 30. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 A kérdező kommentje:
miért ne lenne mentális betegség, utolsó? ha a bulémia mondjuk mentális betegség, akkor az az ember aki műtéti úton nemet akar változtatni miért nem mondjuk mentális betegnek? ezzel szerintem pont, hogy rossz fényben tüntetik fel ezeket az emberket, hogy kivették a mentális betegségek listájából ezt az állapotot. Hiszen így azt hiszik, hogy nem azért akarnak ezek az emberek "nemet váltani" mert számukra ez egy hatalmas csapás, hogy rossz testbe születtek hanem csak szimplán hóbortból akarnak nemet változtatni, vagy nem tudom.
2021. jún. 30. 08:16
 33/46 A kérdező kommentje:

"Bármilyen biológiai vagy mentális állapotot akkor tekintünk betegségnek, ha a tudomány is annak tekinti. A transzneműséget nem tekinti annak a modern orvostudomány."


Nem mindig kell mindent elhinni/mindenben egyetérteni. Régen például a lobotómia is egy elismert kezelési módszer volt, mára mégis rájöttek hogy nem megfelelő. Nem kell ahhoz orvosnak lenni, hogy bizonyos dolgokat megkérdőjelezz. Ezekszerint te régen a lobotómiát is elismerted volna, csak azért mert az orvostudomány állítása szerint az egy megfelelő kezelési módszer.

2021. jún. 30. 09:46
 34/46 anonim ***** válasza:
57%

Egyelőre nem a népakarat dönt abban, hogy mit tart az orvostudomány betegségnek. Nagyon remélem, hogy a jövőben is a tudomány művelői fogják meghozni a döntést és nem te. Ne üsd tovább ezt a vasat, csak égeted magad :o)


A példákat nem tudom miért hoztad fel. Ha a transzneműség érdekel, hogy betegség-e, akkor ne a bulémiánál üsd fel az orvosi enciklopédiát, hanem a transzneműségnél.


"Nem mindig kell mindent elhinni/mindenben egyetérteni"


Igazad van. De ha fáj valamid, azért elfogadod a gyógyszert amit a doki felír, vagy vele is így vitatkozol?


"Régen például a lobotómia is egy elismert kezelési módszer volt, mára mégis rájöttek hogy nem megfelelő"


Ahogy a tudományok fejlődnek, úgy válik egyre jobbá és megbízhatóbbá amit állítanak. Most éppen a transzneműségről tudhattál meg valami újat.


"Ezekszerint te régen a lobotómiát is elismerted volna, csak azért mert az orvostudomány állítása szerint az egy megfelelő kezelési módszer"


Annak idején racionálisan gondolkodtak azok, akik elhitték, hogy a lobotómia segíthet. Minden tudomány kezdeti szakaszában elkerülhetetlenek a tévedések. Ezzel együtt kell élni.


Azóta igen jelentős fejlődésen ment át az orvostudomány. Ma már fejlett eszközeink állnak rendelkezésre, nem csak röntgennel, hanem a maga nemében csúcskategóriájú eszközökkel képesek vizsgálni az emberi testet. Nagy kár volna, ha tanulatlan facebookos, youtube-os összeesküvés-elméletekben jobban bíznál mint a tudósokban...

2021. júl. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 A kérdező kommentje:

"Nem mindig kell mindent elhinni/mindenben egyetérteni



Igazad van. De ha fáj valamid, azért elfogadod a gyógyszert amit a doki felír, vagy vele is így vitatkozol?"



Ezekszerint még nem hallottál róla, hogy mekkora biznisz a gyógyszeripar. Például az olyan nyugtatók mint a xanax, direkt úgy vannak kialakítva, hogy egyre nagyobb dózis kelljen a kívánt hatás eléréséhez, így könnyen függővé tudnak válni tőle az emberek. Másrészt rengeteg esetben csak a tünetet kezelik, a problémát nem oldják meg sajnos. Szóval nem, nem szoktam gyógyszert bevenni. Még mindig van hova fejlődnie a gyógyszeriparnak/orvostudománynak. Nagyon gyengék sajnos az érveid, egyáltalán nem tudtál meggyőzni.

2021. júl. 2. 05:00
 36/46 anonim ***** válasza:
61%

Összekeverted a gyógyszeripart az orvostudománnyal XD


Ha tudod milyen rossz hatása van egy gyógyszernek, azt az orvostudomány segített megértened.


Legközelebb ne csak kijelentsd, hogy gyengék az érveim, hanem mondd el mivel van problémád és miért. Ahogyan én is tettem.


Megjegyzem, én nem fogok veled a Xanaxról vitatkozni veled, mert nem értek hozzá, beszéld meg a saját dokiddal vagy tégy fel másik kérdést ezen a honlapon, hogy hozzáértők válaszolhassanak.

2021. júl. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 A kérdező kommentje:
A gyógyszereket kik fejlesztik szerinted? Építőmunkások?
2021. júl. 3. 10:47
 38/46 anonim ***** válasza:
57%

Miért, te azt hitted, hogy a körzeti orvos és az urulógus másodállásban gyártja a laborban a Xanaxot?


A gyógyszereket kifejezetten ezzel foglalkozó gyógyszerészek és velük együttműködő kutatók fejlesztik. A tesztelés összetett folyamata után az orvosszakma, egy engedélyező szakhatóság dönt arról, hogy milyen tünetegyüttesek esetére alkalmazható a konkrét termék.


Mivel a tudomány egyetlen ága sem tökéletes és tévedhetetlen, időről időre hibáznak, amit utána korrigálnak. Például csökkenthetik egy gyógyszer alkalmazhatóságának a körét. Akár be is tilthatják.


Ez az önkorrekciós folyamat az, ami olyan értékessé teszi a tudományt. A tudomány soha nem azt mondja (dogmatikusan), hogy így van és kész. A tudomány mindig a kor legjobb tudása szerinti, legmegbízhatóbb információt adja.


1935-ben egy portugál neurológus (Egas Moniz) kidolgozott egy elméletet bizonyos mentális problémák eredetére, amit azzal gondolt gyógyítani, hogy bizonyos összekötő szöveteket roncsol az emberi agyban. Az első 20 páciense esetében drámai javulást tapasztalt. A beavatkozást egyes szakemberek ellenezték, főként akik pszichoanalízissel foglalkoztak, mégis pár év alatt az egész világon elterjedté vált. Azt találták, a követéses vizsgálatok során, hogy a páciensek harmada javult, harmada nem változott, harmada romlott az állapotában. Az eredményeket látva az orvostudomány önrevíziót hajtott végre, aminek eredménye már ismert.


A DSM 1973-ig mentális zavarnak írta le a homoszexualitást. Az orvostudomány egészeséges önrevíziója eredményeképp többé nem tartják annak.


Három éve a transzszexualizmus, ugyanezen önrevízió mentén, kikerült a mentális betegség kategóriájából.


Tehát a kérdésedre "A transzneműség mentális betegség?" továbbra is az a helyes válasz, hogy nem.


Ha ez a válasz nem felel meg neked, akkor nem egy-két emberrel vitatkozol itt, hanem az orvostudománnyal.


Én nem dumálok bele, hogy az építőmunkások milyen sorrendben és milyen anyagok felhasználásával építenek meg egy épületet, mert ahhoz ők értenek. Cserébe az építőmunkások sem dumálnak bele, mit tartanak az orvosok mentális betegségnek. És ez így van rendjén. Aki meg nem így tesz, érthetően nevetség tárgyává teszi magát.

2021. júl. 3. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 A kérdező kommentje:
Továbbra sem értem, miért tenné valaki nevetség tárgyává magát, mert mindenfélre rosszindulat nélkül megkérdőjelez bizonyos dolgokat. Te sem tudtál érdemben reagálni a kérdésre, vagy elmagyarázni miért nem tartják mentális betegségnek. Annyit sikerült válaszolnod, hogy az orvostudomány nem tartja JELENLEG annak szóval ez így van és kész. Szerinted. Ezzel én is tisztában vagyok, hogy jelenleg nem tartják mentális betegségnek. Én a miértre kerestem a választ, amit még mindig nem kaptam meg. Erős a gyanúm, hogy ha mentális betegségnek tartanák akkor nem fogadnád el ilyen könnyen az orvostudomány jelenlegi állsápontját.
2021. júl. 3. 14:23
 40/46 anonim ***** válasza:
80%

Az APA eszközeti és módszereit világszerte szabványként kezelik, ők a WHO indoklásával egybevágó magyarázatot adtak:


"A psychological state is considered a mental disorder only if it causes significant distress or disability. Many transgender people do not experience their gender as distressing or disabling, which implies that identifying as transgender does not constitute a mental disorder." ( [link]

Nem hivatalos, saját fordításomban: egy pszichológiai állapot akkor tekinthető mentális zavarnak, ha jelentős szorongást vagy fogyatékosságot okoz. Sok transznemű ember nem zavarónak vagy fogyatékosságnak éli meg a nemét, ami azt jelenti, hogy transzneműként azonosítani magunkat nem jelent mentális rendellenességet.


"... Many other obstacles may lead to distress, including a lack of acceptance within society, direct or indirect experiences with discrimination, or assault. These experiences may lead many transgender people to suffer with anxiety, depression or related disorders at higher rates than nontransgender persons."

Szintén nem hivatalos, saját fordításomban: sok más akadály vezethet szorongáshoz, ideértve a társadalmon belüli elfogadás hiányát, közvetlen vagy közvetett megélését a diszkriminációnak vagy bántalmazásnak. Ezek az élmények sok transznemű embert vihetnek el ahhoz, hogy szorongjanak, depresszióban vagy hasonló zavarokban szenvedjenek, a nem transznemű személyeknél nagyobb arányban.


"én is tisztában vagyok, hogy jelenleg nem tartják mentális betegségnek. Én a miértre kerestem a választ, amit még mindig nem kaptam meg."

Nem tudom, a válaszaidból nem volt számomra egyértelmű, mennyire érdeklődsz komolyan és mennyire provokálsz más embereket. A kérdésed az volt: "A transzneműség mentális betegség?" Aztán még szinte minden hozzászólásodba bebiggyesztetted, hogy mentális betegség, súlyos mentális betegség...


"a megjelenítését nem tiltják, csak a nepszerűsítését. Konkrétan így van megfogalmazva a törvényben"

Mikor azt hazudtad, hogy csak a másság népszerűsítése tilos, miután kiderült, hogy a törvény szövege egyértelműen tiltja a megjelenítését is, megkukultál. Arra sem voltál hajlandó válaszolni, mit jelent a népszerűsítés. Van olyan ország, ahol maga a szivárvány színű zászló is népszerűsítésnek számít.


"az önelfogadás nagyszerű, de elsősorban a saját testével kellene tudni megbarátkoznia az embernek"

Ezt elmondhatod a mellműtétre, zsírleszívásra, komoly fogyás után bőreltávolításra, arcon lévő anyajegy eltávolítására, nem végtag protézisre, parókára, szemüvegre, pénisznövelésre, stb váró embereknek. Tudom, hogy demagóg a példám, de attól még igaz. Ha az orvostudomány képes valamiben segíteni, akkor miért ne éljünk vele?


"ha valaki szenved ebben a betegségben ugyanúgy segítségre szorul, de azt hiszem, hogy ezt ez a törvény nem lehetetleníti el"

A 18 éves kor felettieket valóban nem érinti. A gyerekek az áldozatok, őket érinti drasztikusan. Bármelyik másodéves pszicológus hallgató meg tudja erősíteni, hogy várhatóan növekedni fog a kiskorú homoszexuális és transznemű gyerekek öngyilkossági aránya. A transznemű gyerekek esetében további kárként jelentkezik, hogy később ismerik fel a helyzetüket, és később fognak így szakmai segítséghez jutni, pl. hormonblokkolókhoz, amivel valódi és visszafordíthatatlan károkat okoz a törvény, ami méginkább megnehezíti majd a beilleszkedésüket és a feléjük irányuló bántalmazások számát.

2021. júl. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!