Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Gyógyszer nélkül elérhető a...

Gyógyszer nélkül elérhető a normális vércukorszint?

Figyelt kérdés
Most derült ki, hogy 13 a cukorszintem. Semmilyen tünet nincs, kb 3 évente el szoktam menni laborba.
2023. jún. 22. 18:09
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Kell még egy mérés.

Az orvos dönti el, milyen kezelést kapj.

Amúgy sok esetben diétával és sporttal normalizálható vagy késleltethető a gyógyszerszedés.

2023. jún. 22. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A definíció szerint tényleg kell még egy mérés, de elég sanszos, hogy az is hasonló lesz.

Elvileg kezdeti, enyhébb esetben elérhető egy jó anyagcserekontroll csak diétával, mozgással.

De: a 2-es típusú cukorbetegség egy progresszív kórság, és nemcsak a cukorról szól: legalább metformint még akkor is érdemes szedni, ha jók a cukoreredmények diéta mellett, mert az inzulinrezisztenciát csökkenti, kevésbé kell a hasnyálmirigynek erőlködni, kevésbé fog progrediálni.

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran együtt jár érelmeszesedéssel, magas húgysavszinttel, magas vérzsírokkal, vesebajokkal; ezeket gyakran kell kezelni a vércukorszintek normalizálásán felül is.

2023. jún. 22. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Engem 5 éve diagnosztizáltak kettes típusúval, sosem szedtem gyógyszert (és remélem hogy ez így is marad minél tovább). Volt rajtam elég nagy túlsúly, szóval elsősorban a fogyás volt a cél, és mivel a fogyással és a változtatásokkal normalizálódtak az értékeim, így nem kellett gyógyszer. Ehhez viszont azt is hozzá kell tennem, hogy nekem az értékeim mindig a határ környékén mozogtak, sosem volt extrém magas, vagy ilyesmi. Nyilván ha valakinek alapból már a veszélyes kategóriába esik a vércukra, akkor nem lehet várni hónapokat arra, hogy majd a diéta önmagában segíteni fog, mert addig is kell valamit kezdeni a nagyon magas cukorértékkel.


Ha most rossz az étrended, életmódod, akkor annak a megváltoztatás nagyon sokat segíthet. Viszont sajnos nem mindig. Van aki hiába van "tökéletes" étrenden és hiába mozog eleget, akkor is kell a gyógyszer a normális vércukorszint eléréséhez. De amúgy ha kell a gyógyszer, akkor kell. Mármint, mindent meg kell tenni a szövődmények elkerülése érdekében, és ha ez azt jelenti, hogy a gyógyszer segítségét is igénybe kell venni, akkor muszáj a saját érdekedben. De amúgy nyilván az orvossal kell konzultálni, hogy ő mit mond.

2023. jún. 22. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Tudnátok esetleg segíteni, hol találok diétás recepteket, hasznos tanácsokat?
2023. jún. 22. 19:15
 5/6 anonim ***** válasza:

Facebookon vannak csoportok. Ott ha esetleg kérdésed van, szívesen segítenek. Pl. ott a "Cukorbetegek közössége" nevű csoport, de van több hasonló is. Ez a csoport nem igazán receptes csoport (de receptek is előfordulnak azért), de jó tanácsok vannak, érdemes belépni, sok jót olvashat ott az ember,


Ettől függetlenül mindenképp érdemes orvossal konzultálni (sürgősen!) és utánajárni, hogy most akkor fixen cukorbeteg vagy-e, és aztán tovább indulni onnan. Meg ez a 13-as érték ez egy éhgyomri érték volt? Meg kell hallgatni, hogy mit mond az háziorvos, hogy ad-e beutalót diabetológiára, küld-e esetleg HbA1c (2-3 havi vércukorszint átlag) megállapítására, stb. Mindenképp az orvos az első.


De amúgy addig is, próbáld elhagyni a péksütiket, meg a többi búzafinomlisztes dolgot, akkor a cukrot minimalizáld ahol csak tudod. A cukros üdítőket rögtön zárd ki.


Keress rá a glikémiás indexre az interneten. Röviden és tömören: minél alacsonyabb a glikémiás indexe egy ételnek, annál jobb, szóval próbálj meg inkább alacsony, közepes glikémiás indexű termékeket fogyasztani. Szóval pl. a búzafinomliszt magas indexű, de a teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt alacsonyabb. A rizs szintén magas glikémiás indexxel rendelkezik, a bulguré viszont közepes.


A napi szénhidrátbeviteledet oszd szét, szóval ne egyél meg egy étkezésre pl. 100 gramm szénhidrátot, mert az nagyon sok, nagyon rossz hatással lesz a vércukrodra. Pl. amikor én diagnosztizálva lettem, akkor nekem azt hiszem úgy írták fel, hogy igazából 5 étkezés egy nap, a köztes étkezésekre azt hiszem 15-20 gramm szénhidrát volt megadva (mármint 15-20 a tízóraira, majd 15-20 uzsonnára), a főétkezésekre pedig ilyen 35 körül ha jól emlékszem. Nyilván ez mindenkinek egyéni, de ezt most azért írtam le, hogy csakhogy értsd hogy mit értek az alatt, hogy oszd el a szénhidrátbeviteledet. Próbáld arányosan felbontani a szénhidrátot az étkezéseid között, próbálj lassabb felszívódású (alacsonyabb glikémiás indexű) ételeket enni és figyelj arra, hogy fehérjét és zsírt is vigyél be a szénhidrát mellé.

2023. jún. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen, éhgyomri volt.

Köszönöm, hogy ilyen részletesen írtál. Utánaolvasok feltételenül.

Igazából el sem tudom képzelni, mennyi pl 15 g szénhidrát.

2023. jún. 22. 19:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!