Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » EEG-vizsgálat vagy a CT, ami...

EEG-vizsgálat vagy a CT, ami inkább mérvadó?

Figyelt kérdés
Gyakori, erős fejfájással küldtek laborba, EEG-re, majd koponya CT-re. EEG-n azt mondták, negatív eredményre ne számítsak, vérömleny, víz, vagy daganat van a koponyában. A CT viszont kóros elváltozást nem mutat. A kérdést csak azért írtam, mert még másfél hét vissza van a kontrollig és kicsit aggódom. Szerintetek???

#CT #EEG-vizsgálat
2014. jan. 27. 08:19
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tök másra jó a kettő. Az EEG inkább epilepszia diagnózisában hasznos, a CT meg az elváltozásokat mutatja meg.

A CT-n látszódnia kellene a vérzésnek is, ödémának is, daganatnak is. Lehet, hogy tovább küldenek MR-re, az érzékenyebb, mint a CT.

2014. jan. 27. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Eleve más jelegű betegségek kimutatására alkalmas a 2 vizsgálat. Az EEG az agyi hullámok terjedését vizsgálja,míg a CT pedig az agy szerkezetének vizsgálatára alkalmas. A fejfájás lehet valamilyen működésbeli eltérés miatt is ,de lehet szerkezeti oka is.Ha a CT nem lát semmit egy agydaganat,vérömleny nagy valószínűséggel kizárható.
2014. jan. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! A pláne az egészben, hogy aki az EEG-t végezte, még csak nem is orvos, ő csak elvégezte a vizsgálatot(pénteken) és majd csak ma fogja az orvos kiértékelni. Tehát, nem is értem, akkor hogy mondhatott ilyet?! Megnyugtató, hogy a CT negatív, de valahogy nem megy ki a fejemből a nő hangja, ahogy közölte ezeket velem. Egyébként 25 éves vagyok, még kicsit ráérnék....gondolta rám ijeszt?! :-/
2014. jan. 27. 09:07
 4/7 anonim ***** válasza:

Ez fura, pont, hogy inkább az ellentétét kellet volna mondania, ugyanis fiatal korban az esetek 90%-ban a CT negatív lesz fejfájás esetén, ugyanis csak ritkán van szervi oka/elváltozás még a hónapokig-évekig tartó fejfájás/migrén esetén is.


Szóval, nem igazán értem miért mondott volna ilyet (bár nem hinném, hogy túl sokat értenek az EEG-t végzők a CT-hez, szóval simán benne van a pakliban, hogy rosszul tájékoztatják a beteget).


Éppen emiatt az óriási számú negatív lelet miatt megy a vita arról, a radiológusok/neurológusok/képalkotósok között, hogy nem kellene-e kevesebb ilyen vizsgálatot végezni (főként fiatalon), mert azért mégiscsak sugárterheléssel jár a vizsgálat, még ha azért nem akkora naggyal is.


egy képalkotós

2014. jan. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!

Lehet, hogy nem érthetően írtam, elnézést. Az EEG vizsgálatot készítő hölgy mondta, hogy az EEG eredményem nem lesz negatív. Ő nem tudta pontosan megmondani, hogy mit lát (víz, vér, vagy daganat) ugyanis azt egy orvos elemzi ki. (ami eddig még nem történt meg)

CT-re ezt követően mentem, azt az eredményt az EEG-t készítő hölgy nem látta. Ő csak a saját vizsgálatáról nyilatkozott.

Jól értelmezem, hogy a fiatal korom miatt, lehet hogy kevésbé lesz pontos a CT-t is? Egyébként hosszú évek óta van ez a fejfájásom, korábban bizonyos időközönként jelentkezett, egy-két hónapja hetente, sőt van hogy többször hetente.

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat egyébként!

2014. jan. 29. 06:09
 6/7 anonim ***** válasza:
A CT főleg fejfájás esetén gyakran nem jelez semmit. MR-re nem küldtek? Az erek állapotát,az agy vérellátását az MR-rel lehet megítélni.
2014. jan. 29. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Akkor elnézést kérek, én úgy értelmeztem, hogy látott valamit EEG-n-> ezért ne számíts rá, hogy a CT negatív lesz.


A CT nem pontatlanabb attól, hogy fiatal vagy, mindössze fiatalabb korban sokkal ritkább olyan elváltozás amit ki lehetne bármilyen módszerrel mutatni(ideértve az MR-t is).


fiatalkorban sokkal ritkább a daganat, a magas vérnyomásból eredő szövődmények még nem jelentek meg, stb...


Főleg, hogy saját lábadon mentél a vizsgálatokra + évek óta fennáll, egy agyvérzés, illetve az akut lefolyású kórképek szinte teljesen kizárhatóak.



Mindehhez még hozzájön, hogy ha a CT nem is negatív általában nincs összefüggésben a fejfájással, sokszor ún véletlen leletként találnak vmi fejlődési variációt, pici cystát, vagy ilyesmit, ritkábban vmi súlyosabbat. (És amíg a legtöbb fejfájás típus pontos okát sem tudjuk, addig meg nem nagyon van mit kimutatni :))


A fejfájás diagnosztikája talán az egyik legnagyobb kérdés ma a radiológiában.:)


egy képalkotós

2014. jan. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!