Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Hogy van ez? A vese hormonokat...

Hogy van ez? A vese hormonokat termel, de nem endokrin szerv. Akkor hogyan kerül kerül a hormon a véráramba?

Figyelt kérdés
2014. márc. 16. 17:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A mellékvese termel hormonokat.
2014. márc. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
a vese nem termel hormonokat, a kiválasztásnál van szerepe.
2014. márc. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
a mellékvese termel hormonokat ami pedig endokrin szerv
2014. márc. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A vese is termel hormonokat, szám szerint hármat.


1) eritropoetint. Ennek nagy vonalakban a lényege, hogy hipoxia hatására a vese JGA sejtjei eritopoetint termelnek, aminek hatására a csontvelőben a vvt képzés nő.

2) renint. Ennek nagyon fontos szerepe van. Alapvetően meghatározza a vér ozmolaritását, a vérnyomást, a folyadék-elektrolit háztartást. Elég bonyolult a folyamat, ha érdeke keress rá: renin-angiotenzin-aldosteron rendszer

3) prosztaglandint.


De amúgy maga a D3-vitamin is egy hormin, vagy a szív pitvar izomsejteji is termelnek hormont, mégpedig az ANP-t (atriális natriuretikus peptid) illetve vannak neurohormonok, gastroinstestinalis hormonok is. Sőt a vérben is van hormon (angiotenzin-II)

2014. márc. 16. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy termel hormonokat, renin, erythropoetin, prosztaglandin, csak az nem tiszta, hogy mivel nem endokrin szerv, nincs kivezető csöve, így a válladékát a hormont elvileg nem a vérbe üríti, akkor hogy kerük oda, ha nincs kivezetőcsöve? Vagy a vena renalison keresztül ezt megoldja?
2014. márc. 16. 17:26
 6/12 anonim ***** válasza:

Igen a v. renalisba jut be. PL. A renin a máj által termelt angiotenzinogént angiotenzin I-é alakítja, majd ez

eljutva a tüdőbe angiotenzin II-vé alakul, aminek már van direkt vérnyomásemelő hatása. Ide hat az ACE-gátló (vérnyomáscsökkentő)

2014. márc. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Na mind1 mert az exokrin mirígy nekem tiszta ott van kivezetőcső pl, hasnyálmirígy ami üríti az enzimeket, a patkóbélbe. De az endokrin ez nem világos, hiszen a mellékvese, pajzsmirígy, petefészek stb, ezeknél ott a negatív feed back, ezek endokrin szervek. De a vese nem endokrin! Akkor hogy van ez? Meg miért termel hormont, amikor a hypothalamus alá nem esik a működése? Meg hogy kerül a vérbe? Jó sok a kérdésem :-)
2014. márc. 16. 17:46
 8/12 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy úgy látom középiskolai szinten tanulod a dolgokat, és nem látsz a dolgok mögé.


Ha a magas vérnyomást nézzük talán megérted, miért is fontos a vesében termelődő hormon. A vesében lévő juxtaglomeruláris sejtek renint választanak ki közvetlenül a keringésbe.

A renin hatására a máj által termelt angiotenzinogénből ANG I, majd abból ACE közreműködésével ANGII

keletkezik. Ennek a bizonyos ANGII-nek (angiotenzin II)vérnyomásemelő hatása van direktbe, illetve ez a mellékvesekéregben található aldosteronra, ami pedig a vese distalis tubulusainak Na reabszorpcióját fokoztta.(Gondoljunk bele, sok sót (NaCl) fogyasztunk magas lesz a vérnyomásunk.)

Tehát Na+ visszaszívás fog fokozódni, aminek a következménye az lesz, hogy a plazmában megnő a Na szint, ami pedig hypertoniához vezet.


Tehát, ha ebben a RAS rendszerben hiba van, akkor magas lesz a vérnyomás. Erre adják a különböző gyógyszereket, pl. ACE-gátlót, ami megakadályozza, hogy ANGII keletkezzen.


Mint említettem, visszaszívódik a v. renalisba a hormon.

2014. márc. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Az endokrin szerveknek nincs kivezető-csöve (kivéve a hasnyálmirigynek, de annak is csak az exokrin részéhez tartozik kivezetőcső).

Az összes endokrin szerv közvetlenül a véráramba juttatja a hormonokat. Pontosan úgy csinálja a vese is, mint a petefészek vagy a mellékvese.

A negatív feedback nem értem, hogy jön ide.


És azért nem mondjuk a vesét endokrin szervnek, mert csak. Vagy azért, mert nem az a fő funkciója, vagy csak később vették észre, hogy termel hormont is, és nem sorolták az endokrin szervek közé, ennyi.

2014. márc. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Egyrészt egyetemi szinten tanultam élettant anatómiát.

Tisztában vagyok a renin angiotensin aldoszteron működéssel. Másrészt nem a juxta glomeruláris apparátus meg a renin, angiotenzin 1, 2 volt amire kíváncs voltam. Az egyetemen kb egy hónapig tanultam a veséről, a GFR és egyenleteiről stb. Hanem alapvetően arra, hogy miért termel hormont, ha nem endokrin szerv, és ha már termeli hogyan juttatja a vérbe. Ezt a kérdést a szívhez is odaírhattam volna. De közben megválaszolták hogy a v. renalison keresztül. Másrészt nyilván volt akkor egy nevezéktani eltérés.

2014. márc. 17. 12:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!