Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mennyire veszélyes egy CT...

Mennyire veszélyes egy CT vizsgálat, ha 2 évente csinálnak egyszer?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tüdőbeteg vagyok, és 2 évente szoktak mellkasi ct vizsgálatot csinálni. Sok mindent olvastam a CT-ről. Olvastam, hogy növeli a daganatos megbetegedés kockázatát, és hogy többszörös sugárzással jár, mint egy röntgen felvétel. Szóval, ha 2 évente van egy mellkasi ct, akkor mennyivel nagyobb az esélye, hogy daganatos leszek?



2014. aug. 20. 23:32
 1/6 A kérdező kommentje:
19 éves fiú vagyok, ha számít valamit.
2014. aug. 20. 23:33
 2/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nem sokkal 2 évente egyszer nem sok mert a sugárzás se lehet akkora, hogy rákos legyél.
2014. aug. 20. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja és egyébként az orvosok szinte mindennap ott vannak és náluk is fenn áll a sugárzás veszély igaz nem annyira mint a CT-ben de ők nem is 2 évente vannak ott hanem heti többször is
2014. aug. 20. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Mivel valószínűleg csak a mellkasodról készül a CT és felteszem kontrasztanyag nélkül (bár nem tudom milyen tüdőbetegségről van szó), ezért nem igazán kapsz nagy dózist.


Az biztos, hogy nincs nagy kockázatod, mert egy mellkas CT kb 2. mSv, ami kevesebb mint egy évi természetes háttérsugárzásból adódó sugárterhelés.


De konkrét százalékot a világon senki nem fog tudni modani neked, ugyanis utólag egy rákról nem tudjuk megmondani, hogy mi indította be. + a fiatalok sugárterhelésének kockázatának vizsgálata még csak most kezd felfutni.


+ még egy fontos adatot nem tudok (de ezt nem is fogod tudni szerintem). Léteznek már olyan CT protokollok melyek alacsonyabb sugárterhelés mellet képesek elvégezni a mellkas CT-t (kb 1.mSv). Amennyiben téged ilyen protokoll alapján vizsgáltak az jelentősen módosítaná a kockázatodat.


Jelenleg annyi biztos, hogy a kockázatod kisebb mint 1:10000, hogy emiatt valaha rákos legyél.


Amire esetleg figyelj legközelebb:

- mindig legyél ólomköpennyel letakarva a vizsgálati régión kívül (ha maguktól nem takarnak le kérdd!)

- Jogod van kikérni a felvételeket amin a sugárdózis adatok is rajta kell legyenek

2014. aug. 21. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm szépen a választ mindenkinek.

Többször voltam már egyébként, és a köpenyt mindig adták. Sőt! Felszólítottak, hogy vegyem fel. Azt gondoltam nagyon veszélyes, de most már nyugodtabb vagyok :)

2014. aug. 26. 18:42
 6/6 anonim ***** válasza:
Egy ismerősünk (60 éves) évente megy. A felesége tüdőrákban halt meg, későn vették észre nála, nagy bagósok voltak mindketten. Azóta leszokott a dohányzásról, és évente elmegy, hogy ha van is valami, időbe észrevegyék. Gondolom ha veszélyes lenne a vizsgálat ilyen gyakran, csak mondanák neki.
2015. márc. 10. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!