Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Van itt hozzáértő, aki aZ MR...

Van itt hozzáértő, aki aZ MR vizsgálaton kimutatott, a gerinc L 1/2 résében kimutatott gyöki cysta kapcsán le tudna nyugtatni, míg szakorvosom elé nem kerülök?

Figyelt kérdés
Nagyon el vagyok keseredve! Mi lesz velem? Megműtenek? Mire lehet számítani?

#gerinc-cysta
2015. aug. 13. 18:02
 1/8 A kérdező kommentje:
Teljesen rossz a gerincem, és ahogy nézegetem, porckorong sérvet is jelenthet, ez a gyöki ciszta. Annyira reménykedek, hogy műtét nélkül is lehet segíteni rajtam.....kérem, írjatok!
2015. aug. 13. 18:23
 2/8 anonim ***** válasza:

Szia, képalkotós vagyok, szóval ha gondolod megpróbálok segíteni. Az a ciszta simán lehet veled született is, szóval a műtét egyáltalán nem biztos. Másrészről függ attól is a dolog, hogy okoz-e panaszt, nyomja-e az ideggyököket.


Amennyiben nem, egy sima ciszta miatt nem fognak megműteni, mert teljesen felesleges lenne (és veszélyes is lenne).


olyan 1,5 cm-ig nem szoktak műteni, csak ha nagyon muszáj.


Ja és van nem műtéti megoldás is, csak annak sajnos a hatékonysági is jóval rosszabb mint a műtétnek.

2015. aug. 13. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

10X25mm axiális átmérőjű, folyadék jeladású képlet, ami a canalisba is kiterjed homokúra szerűen.........de először a válaszod megköszönésével kellett volna kezdenem.

Nő beteg vagyok, koromhoz képest, fiatalosnak, fittnek látszó, de a gerincem totálkáros. Igen, a fájdalom miatt vettem rá magam, hogy szakorvoshoz menjek, röntgen már volt sokszor, de MR még nem. Itt derült ki ez a dolog. Főleg akkor fáj, ha tornázok, hogy ne szűküljön be a mozgásom, ne sorvadjon az izom a lábamon. Sokszor, 1 órán át kerstem nyomogatással azt a pontot, ahonnan a fájdalom a lábamba sugárzik. Nem tudtam rátapintani, mert olyan mélyen érzem, kisugárik a lábamba. Ha nem mozgatom, nem kínzom, akkor aránylag jó. Kérlek, még egy választ írj, persze, látatlanul nem lehet véleményezni, úgyis a szakorvos mondja meg, de addig még bő hét van. Gyöki ciszta, ezb akkor nem gerincsérv, mivel folyadékkal telit írtak. Köszönöm, ha még egy választ kapok

2015. aug. 13. 21:04
 4/8 anonim ***** válasza:

szia, a lelet ezen részéből ez cisztának tűnik, nem pedig sérvnek. Bár a gyöki ciszták elég ritkák ezen a szakaszon, azért előfordulhatnak.


Mivel azt írtad, hogy a hátad egyébként sem egészséges, ezért nem fix, hogy ez okozza a panaszaidat.


Ha igen, akkor ilyen lehetőségek vannak:


-az orvosok azt mondják, hogy nem kell vele foglalkozni, mert nem helyezi nyomás alá az idegeket.

- azt mondják, hogy kezelni kell. -> ekkor az alábbiak közül választhatsz.


-> a ciszta leszívása: kisebba kockázata mint egy nagyműtétnek ám inkább csak időleges megoldás, mert sokszor a folyadék újból megtölti az üreget. De időleges megoldásnak mindenképp jó. olyan 3-6 hónap fájdalom csökkenést adhat.


Próbálkoznak "ragasztó anyaggal" (fibrin glue) elzárni a cisztát, de néhány esetben a "ragasztó" visszazivárgott a gerincbe, szóval nem mindenhol engedélyezett jelenleg.


->gyógyszeres terápia: csak fájdalomcsillapításra időlegesen, megoldást nem ad. Kortikoszeroid injekciókat adnak főként, így csillapítva a fájdalmat.


-> műtét: Hatékonyabb mint a leszívás, csak mivel a gerincvelő környékén vagyunk (bár ahol ez a ciszta elő szokott fordulni ott már nem szokott lenni gerincvelő L1/2 körül vége szokott lenni), ezért a műtét nem veszélytelen. De ez legalább nem időleges megoldást hoz általában. Többféleképpen is végezhetik a műtét ez már adott helyzettől függ.


Kb. ilyesmi lehetőségek vannak. Egyébként elég ritka, hogy valakinek tünetet okozó gyök cystája legyen, kb annyira hogy tudományos cikket (esetleírát) lehet belőle írni. Főleg,hogy neked nem is a keresztcsonti szakaszon van.


Szóval, innen nehéz megítélni, hogy mi a helyzet, ha gerincednek más problémája is van, az is simán okozhatja a fájdalmat. Elképzelhető, hogy nem kell kezelni (a mérete miatt még nem feltétlenül kell kezelni), de ha kell csináltasd meg, mert ezek a cysták hajlamosak nőni, és ha nyomást gyakorolnak az idegekre, az előbb utóbb bénulással/maradandó idegkárosodással fog járni.

2015. aug. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát, igazán köszönöm a szakértői választ. A gerincem kb gimis korban kezdhetett elferdülni, de egyik tesitanár sem szólt a szüleimnek. Otthon pedig a húzd ki magad. Utólag már mindegy, anyai ágon genetika a beteg gerinc, időben lehett volna lépni. Szültem 3 gyerkőcöt, az is teher volt a rossz gerincnek. Fájdalom csillapítókat eddig még nem szedtem, kortizon tartalmú injekciótól kerülni kéne. Igen, a gerincem nem szimmetrikusan görbült, Schroth torna kéne rá. Ez most egyelőre csak hab lenne a tortán. Lehet, én idéztem elő ezt a cisztás betegséget, mert hiúságból sokat nyújtottam a hátam laposabb oldalát. Ha belegondolok, azóta vannak panaszaim. Kicsit...., talán... lenyugodtam, csak lesz valami megoldás. Tény, nem mindegy milyen beavatkozással, és hatékonysággal. üdv
2015. aug. 13. 22:47
 6/8 A kérdező kommentje:
..még annyi, hogy conus, az L2 alsó zárólemezének magasságában végződik...gondolom, ez a gerincvelőt jelenti..
2015. aug. 13. 22:57
 7/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen igen, a conus medullaris, a gerincvelő kb. kúp alakú, elvékonyodó vége.
2015. aug. 14. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
..de akkor az baj, mert a beavatkozás a gerincvelőt érinti...próbálok nem gondolni erre a témára, de nagyon nehéz. ...azért jó, hogy segítettél a válaszadással. szia
2015. aug. 14. 13:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!