Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Milyen cukorbetegnek lenni?

Milyen cukorbetegnek lenni?

Figyelt kérdés

Ugyanugy ehettek csokit ihattok alkoholt esetleg energiaitalt?

A szexuális életeteken se változtat?

Minden érdekel!



2016. jan. 16. 19:17
1 2 3
 11/22 szamo77db ***** válasza:
Ez teljesen mindegy ebben az eseten.
2016. jan. 17. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%

Milyen cukorbetegnek lenni? legelőször, amikor megtudtam, az merült fel leges-legelőször, hogy "akkor nem ehetek több csokit sem édességet?"


Dehogynem, csak nem cukrosból, illetve ha valamiben van kis gyümölcscukor, abból csak keveset lehet amit bele kell kalkulálni a többi szénhidrátba, amit a következő 2 órás szénhidrát nélküli időszak előtt elfogyasztunk.


Szóval legelőször rémisztő idegen és félelmetes, amikor megtudja az ember.

Szinte el sem akarjuk hinni. Sokan még a diétát és a gyógyszerek szedését sem veszik komolyan és abból lesz a komoly baj.


.

Amikor már beteg vagyok és a láb ujjai kezdenek érzéktelenné válni és amíg nem tudja az ember, hogy cukorbeteg, még a diéta sem jut eszébe, hiszen miért is jutna.


Amikor a rendszeres szemészeti kontrollon mondja a szem orvos, hogy mikro-aneurizmák és bevérzések láthatóak a szemfenéken, akkor legelőször az jut mindenki eszébe, "most meg fogok vakulni?". Ez mind olyan dolog, amitől mindenki megijed, méghozzá jogosan, mert ha nem tudja az orvosokkal egyeztetve beállítani a vércukor szintjét, akkor nagyon komoly életveszélyes szövődményei vannak a cukorbetegségnek és tényleg jön a vakság és a láb ujjainak a levagdosása ahol megszűnt az életet fenntartó keringés és ez állítólag megy egyre feljebb és minden testrészt és eret érint a szervezetben.


Eleinte nekem is voltak ilyen kezdődő gondjaim, de aztán megtanultam hogy kell diétáznom és miket ehetek. Miből mennyit egyszerre. Az is nagyon fontos, hogy a vércukor érték az étkezés után másfél-kettő órán belül le kell csökkenjen legalább 7 alá. Az nagyon fontos, hogy egyszerre csak annyit és olyan szénhidrát tartalmú élelmiszert együnk, amit másfél-kettő órán belül le tud bontani normál vércukor értékre a szervezet.


Persze az egyéni, állapottól függő dolog, hogy kinek milyen gyógyszert kell még a diéta mellett szednie vagy inzulint kell-e adagolni. Nagyon sokan nem tudják/nem akarják tartani a diétát, mert az bizonyos megkötésekkel jár. Szóval a diéta az fontos és nem is olyan nehéz, ha egyszer sikerül megtalálni az egyensúlyt és ha valaki tudja pontosan hogy is csinálja.


A szervezetben lévő cukor és a zsír hajlamos egyik a másikból átalakulni.

Amikor felborult cukor anyagcsere akkor koleszterin háztartás is felborul. Vagyis nagyon megnövekszik a vér "rossz" koleszterin szintje.


Éjszaka a máj cukrot szintetizál. Nappal az étkezésnél bevitt de a feldolgozni nem tudott cukorból koleszterin keletkezik, ami lerakódik mindenhol a szervezetben, az erek falán az ér belhártya alatt is, ami a szövődményekért a leginkább felelős.


Az erekben lerakódva okozza lassan de folyamatosan az eleinte még vissza fordítható szűkületet okozó zsír lerakódásokat, ami lassan beszűkíti majd elzárja a kapilláris ereket a szemben, vesében, agyban és a szervezet minden részén, miközben a zsír mindenhol egyre inkább felhalmozódik és lassan mindenhol annyira lerontja a keringést, hogy az a páciens életével össze egyeztethetetlen állapotot hoz létre.


Ez a folyamat addig fordítható vissza amíg a kialakult plakk el nem meszesedik vagy az adott erezettséggel ellátott terület keringése annyira le nem csökken, hogy a vér ellátásból kirekesztett részek nem sérülnek a hiányos majd lassan megszűnő keringés miatt.


Erre általában, jobb esetben írnak koleszterin csökkentő tablettát, de a betegek nem mindig szedik be a gyógyszereket. Ezt magamról is tudom, hogy eleinte annyi káros mellékhatást írtak a koleszterin csökkentőről is, hogy nem szedtem.


Aztán amikor a szememben kezdődött ez a kóros folyamat és megjelentek sötétebb foltok, ahol nem nagyon láttam félhomályban csak sötét foltokat egyes területeken, sőt egészen kicsi részeken már nyomtatott betűnyi részek ki is maradtak teljesen, akkor megijedtem és mivel érdekel az orvostudomány is és minden egyéb, elkezdtem utána gondolni a folyamatnak, mi is lehet a megoldás.


Ez volt 2013 Júliusában.

(..egyébként úgy kezdődött az egész, hogy 2005-ben ért egy nagy lelki megrázkódtatás a régi politikai lépések miatt elveszni látszott a munkahelyem, mert elboltolták odafent az akkori vezetők egymás között)

A betegségem 2008-ban derült ki, akkor kerültem orvoshoz.

A szemészeti probléma 2013 körül kezdődött, de már szépen alakul, mert tudom mi a teendő.)


Akkor elkezdtem megint szedni a koleszterin csökkentő gyógyszert (40 mg Atorva-sztatint) és a szemem elkezdett javulni. Azóta megdupláztuk az orvossal megbeszélve az adagját és most napi 80 mg-os mennyiséget szedek és a szemem azóta rengeteget javult. Azok a foltok ahol korábban sötétebben láttam, először lassan elkezdtek belülről kifelé haladva normálisa érzékenységűvé válni. A végén már csak egy sötétebb gyűrűszerű rajzolat vette körül, ami mostanra teljesen eltűnt, vagyis már teljesen normálissá vált az a rész is. Persze szedem rendszeresen, napi szinten a koleszterin csökkentő gyógyszert és szedek este és reggel halolaj forte kapszulát és CLA (szintén omega3) olaj kapszulát is ami szintén a koleszterinre hat jótékonyan, de önmagában az sajnos kevés volt. Csak a koleszterin csökkentő gyógyszerel együtt működik nálam.


Szóval szerintem mindenkinek nagyon oda kell figyelni (cukorbetegen különösen), hogy a koleszterinjét normál értéken tudja tartani. Ezen múlik az élete. Mert a szövődményeket a cukorbetegségben az érfalakra (belhártya alá az ér falra) lerakódó koleszterin okozza, amit meg tudunk akadályozni a megfelelő gyógyszer szedésével. Nálam sikerült. Ezt szokták mondani, hogy zsírszegény diétával lehet tartani, de nem. Amióta a gyógyszert szedem, azóta ehetek akár sült császárhúst és töpörtyűt, sült szalonnát is. Sőt szinte semmilyen élelmiszertől már nem kell tartanom ami nem cukros, mert bármit is eszek, már saccra tudom mennyi az az adag belőle, ami után másfél-kettő órán belül le tud menni elfogadható értékre a cukrom. (elfogadható érték szerintem 5 - 6.5 között, persze minél alacsonyabb ezen belül, annál jobb). Hivatalosan az étkezés utáni kettő óra után 7.8 alatt kell lennie. Ez az érték a legnagyobb, amit még éppen elfogadhatónak írnak a vércukor normálérték oldalon.


Volt egy kérdés, hogy mennyi az a vércukor szint amit normálisnak mondhatunk.


A normális az a 3.5 és 4.5 körüli, emlékezetem szerint.


Viszont egy cukorbetegnek ennél szinte mindig magasabb a vércukor szintje. Legfeljebb az inzulinos cukorbetegnek mehet lejjebb az inzulintól vagy a nem inzulinosnak a sportos mozgástól.


Már jártam én is úgy, hogy feltekertem a Jánoshegyre a normafához és ott kellett volna ennem valami kis szénhidrátot, de ez akkor kimaradt és amikor leértem a Budakeszi út aljára, elkezdtem érezni egy hideg érzést a környezetből sugározni, amiről nem tudtam megmondani, hogy ez most honnan jön. Olyan érzés volt, mint amikor valami fagyos hó veszi körül az embert, pedig nyári nap volt.


Amikor leszálltam a bicikliről és átmentem egy zebrán a kerékpár útra, akkor éreztem, hogy valami nagyon nincs rendben, mert kezdtek olyan gyengének érezni magam és már alig volt erőm. Aztán eszembe jutott, hogy nem ettem semmit út közben és gyorsan bekaptam a táskában tartott szőlőcukorból két szemet. Egy perc sem telt el, máris olyan friss lettem, mint aki akkor ébredt fel valami félálomból. A tagjaim megint vissza melegedtek egy perc alatt. Ezért is ajánlják a cukorbetegnek a sportot mert az könnyen leviszi a cukrot és a koleszterint is égeti. Viszont akkor mindig kell legyen legalább néhány müzli szelet és víz amit út közben lehet eszegetni, ne essen le nagyon.


Azóta is járok a hegyek közé tekerni. Olyan 50-80 km-es távokat szoktam menni egyszerre. Viszont a megtfogamma 1000mg meg szokott hajtani, és az erdőben mindig gondba voltam maikor kellett valami búvóhelyet keresni a dolog elintézésére. Egy ideje viszont már másképp csinálom.


Amikor megyek tekerni a hegyek közé, akkor nem veszek be cukorra gyógyszert, helyette ledogozom, elégetem a mozgással a cukrot, ami nagyon is gyorsan annyira lecsökken, hogy rendszeresen pótolgatni kell út közben.

Amikor érzem, hogy már nagyon lemehetett, akkor gyorsan eszek egy kis darabot a müzli szeletből és egyből energiával telítetten tudok tovább menni.


A HbA1c értékem 6.1 körül alakul.

Ez a három havi átlag cukor érték vérből kimutatható markere.


Szóval ilyen életmód mellett lehet enni sok mindenből egy keveset, csak mindig annyit szabad egyszerre, amit a szervezet le tud bontani legalább 6.5 alá másfél-kettő órán belül, ami idő alatt természetesen nem eszünk semmilyen szénhidrát tartalmú ételt, legfeljebb sajtot, vagy húsféleséget (panír nélkül), gomba ételeket, persze kenyér nélkül. Ezek nem viszik fel a cukrot, viszont táplálnak.


Azért szokták meghatározni a napi bevitt energia mennyiséget, mert a cukorbetegek hajlamosak a test súly gyarapodásra. Viszont ha valaki le mozogja a bevitt energiát, akkor megoldódik az energia mérleg is.


Szóval ha sikerül egy gyökeres életmód változást kialakítani,

és kialakul az is, hogy milyen gyógyszer és diéta mellett áll be a szervezet normális egyensúlya, akkor teljes életet élhet a cukorbeteg ember is. Szerintem csak ezen múlik.


A cukorbetegséget a mai ismereteink szerint nem lehet gyógyítani, csak az állapotot lehet fenntartani, ami a szervezet egészséges működéséhez szükséges, de ezt nem csak áhítani kell, hanem meg kell tanulni a mikéntjét és nagyon komolyan tenni is kell érte. Így viszont semmi problémát nem jelent a továbbiakban, amíg el nem felejtjük, hogy mire kell odafigyelni.



Ehetek csokoládét is, pl fél tábla keserű mogyorósat, amiben 100 g-ban 32 gramm szénhidrát van. Viszont azt is étkezésként kell beállítani, és csak azután ehetek megint bármilyen szénhidrát forrást, amikor normál értékre csökken a vércukor.


Persze ezt nem méregetem minden evésnél, csak eleinte, amíg meg nem tanulom, aztán csak néha próba szerűen azért, hogy semmi nem változott.


De pl nem ehetek meg egy egész almát egyszerre.

Fél alma elég, viszont akkor csak sajtból, húsféléből, fehérje forrásokból pótolhatom az éhség csökkentéséhez szükséges táplálékot a következő másfél-kettő órában, mert az nem befolyásolja a vércukrot.


A fehérjékből és a rendszeres mozgástól növekszik az izom tömeg, ami nélkülözhetetlen a szénhidrátok gyorsabb és természetes elégetéséhez, ami segít a cukor normál érték megközelítésében.


Eleinte még magasabb vér cukor értékeim voltak de amióta szedem a halolaj forte és a CLA kapszulákat, gyakran kerékpározok és szedem a (korábbihoz képest) dupla adag koleszterin csökkentő gyógyszert, az aszpirin protektet vagy kedvezőbb árú Astrix-ot, azóta lassan elfeledkezhetek a szövődményekről.


Nálam ez így bevált, mert nagyon komolyan veszem amire ilyenkor oda kell figyelni.

2016. jan. 18. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

Minden cukorbetegség más. Én teljesen szabadon élek, számolom a szénhidrátokat, adom az inzulint. Iszok alkoholt, igaz főleg bort, mert abba kevés a szénhidrát, azt is fröccsként. A szexuális életem tökéletes, eddig sose voltam rosszul szex közben, de a párom támogat mindenben, tehát nem lenne ilyennel gond :D

Energiaitalt utálom, de tudtommal van cukormentes változat.

2016. jan. 19. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 szamo77db ***** válasza:
51%
Az a baj, hogy nem mindenki tudja megfizetni az egészséges életmód ételeit. Mindig mondják (itt feljebb is valahol), hogy vannak diabetikus sütemények. Én a város egyik menő cukrászdájában érdeklődtem, ott azt mondták, igen van, 4 féle is. Akkor megkérdeztem az árát, mondták, hogy 400.- forint egy szelet sütemény. Hát én ezt nem bírom! Mindig, mindenben a gazdagoknak kedveznek, hogy rohadna meg mind. 400.- forint egy szelet sütemény... A gyógyszerek elvisznek több ezret havonta! És más problémám is van, amire gyógyszer kell, enni is kell, fűteni, stb. Ez csak a szemét gazdagoknak olyan egyszerű, hogy gondolok egyet és eszem egy diabetikus süteményt, mert megkívántam. Nekem telik rá!
2016. jan. 19. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
"hogy rohadna meg mind. 400.- forint egy szelet sütemény..." Azt mondják, a rosszindulat a betegségek melegágya!
2016. jan. 20. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

14: a 400 ft egyáltalán nem sok, én ezresért láttam :D:D

Az életmódváltás meg nem drága.

2016. jan. 21. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 szamo77db ***** válasza:
Kedves #15-ös! Neked tényleg nem sok 400.- forint egyetlen szelet süteményért? Vagy te is tele vagy pénzzel és meg se kottyan? Egyáltalán, cukorbeteg vagy? Nagyon könnyen hirdeted itt az igét! Mondani mindent könnyű! Egy csomag tesztcsík, ami a vércukor méréshez kell, 2700.- forint és 50 mérésre elegendő. Majd megtudnád!
2016. jan. 21. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

17: Képzeld, cukorbeteg vagyok, és nem sok 400 ft egy süteményre, egy sima cukros süti se sokkal olcsóbb. Inkább itthon sütök magamnak.

És kösz, hogy rögtön a pénztárcámban turkálsz :))

2016. jan. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 szamo77db ***** válasza:
160.- forintért is tudnék venni süteményt, de hát az nem diabetikus. És ne mondd nekem, hogy a 400.- forintos diabetikus süti nem drága!
2016. jan. 22. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
19: 160 ft-ért sütit? Hol? Életemben nem láttam 160 ft-ért sütit. Minimum 300 ft.
2016. jan. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!