Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Lehetséges, hogy pajzsmirigy...

Lehetséges, hogy pajzsmirigy alulműködésem van?

Figyelt kérdés

Nem tudom pontosan, hogy mikor kezdődtek a tünetek, de az biztos, hogy már egy pár éve tartanak. Folyamatosan fáradt vagyok, ideges, koncentrációval is akadnak problémák, feledékeny vagyok, amit régebben könnyedén megjegyeztem a fejemben, azt most egyik percről a másikra elfelejtem, ingerlékeny vagyok, hangulatingadozásaim vannak, 3 éve középsúlyos depresszióval állapított meg egy pszichológus, azután kb. 1 évig jártam terápiára, a tüneteim javultak, viszont azóta nem volt lehetőségem pszichológushoz menni, tehát a depresszióm visszajött, csak most valamennyire kontrollálni tudom.

Ezen kívül az alvással is problémáim vannak, nem tudok elaludni, vagy nagyon korán felkelek, emiatt napi kb 5-6 órát alszom, amikor pedig a kevés alvás miatt teljesen kifáradok, akkor akár 10-12 órát is tudok aludni, és a szemem alatt is folyamatosan sötét karikák vannak.

Régebben az arctípusom zsíros, olajos volt, viszont mostanában sok helyen olyan száraz, hogy hámlik a bőröm és krémmel kell kennem. A hajam pedig eléggé erősen hullik.

A menzeszemmel is probléma van, korábban normális periódusaim voltak, aztán egyre enyhébb, most pedig 5-6 hónapja semmi. Azt hittem, hogy csak a stressz miatt, mert mostanában abból is van bőven. A koromhoz képest (hamarosan 17 leszek) eléggé vissza van maradva a testi fejlettségem is. Az összes korombeli lányon már látszik a fejlődés, én viszont még mindig úgy nézek ki, mint egy kislány. Tudom, hogy sok embernek lassabban következik be ez a változás, de eléggé irritáló és már más is kezdi észrevenni, van, hogy szóban is megemlítik.

A hidegre is nagyon érzékeny vagyok másokhoz képest, sokszor akkor is fázok, amikor másnak melege van, a végtagjaim is hidegek, sokszor még nyáron is.

Ezeken kívül még a súlyommal is problémák vannak. Sosem volt hatalmas súlyfeleslegem, 1,5-2 évvel ezelőtt 63kg körül voltam (167cm), így visszagondolva napi kb 1600-1800 kalória körül ettem és semmit nem mozogtam. Aztán volt egy extrém időszak, amikor elegem lett a súlyomból és napi 300-700 kalória között volt a napi bevitelem úgy, hogy hétköznaponta legalább egy órát sétáltam és szinte minden héten elmentem kb. 2 órát biciklizni is. Normális esetben ilyenkor drasztikus fogyás következne be rövid időn belül azt hiszem, viszont én nagyon nagyon lassan fogytam. 1 év alatt sikerült leadnom 8kg-t. Ezután volt 2-3 hónap, amikor szinte folyton zabáltam, napi kb 1600-1800 körüli volt a kalóriabevitelem, napi 1 órácskát sétáltam, és 5 kg-ot visszaszedtem azalatt a 2-3 hónap alatt. Azóta visszafogtam magam, napi 800-1300 kalória között vagyok, figyelek arra, hogy elég vitamint és tápanyagot vigyek be a szervezetembe, eleget iszok (csak vizet és teát), a cukrot teljesen kihagyom mindenből, figyelek a napi rostbevitelre, fehérjére, kevés szénhidrátra és zsírra, napi 1-1,5 órát sétálok, néha 3-4 órát és nem stresszelek az étkezés miatt. Viszont mindemellet még mindig folyamatosan hízok és nem érzem jól magam a bőrömben. Nagyon nem. A székrekedés is eléggé megnehezíti a dolgokat. Érzékeny vagyok a gluténra, de odafigyelek, hogy véletlenül se kerüljön glutén az ételbe, tehát biztos, hogy nem ez az oka. Az elmúlt pár napban elkezdtem kávét inni, hátha az segít, de nem.

Fogalmam sincs, hogy mit tegyek, de már borzasztóan elegem van ebből az egészből. Tudom, hogy nem itt fogok kapni orvosi diagnózist, de már kétségbe vagyok esve. Pajzsmirigy alulműködésre gyanakszom. Kérjek az orvostól beutalót kivizsgálásra? Az kb. mennyi időn belül lesz meg? A magánorvos az mennyire kerül sokba?



2018. máj. 26. 08:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha hétfőn elsétálsz a házi orvosodhoz laborbeutalóért, akkor kedden már mehetsz is a vérvételre, úgyhogy gyorsan megvan.

A házi orvostól teljes vérkép + vas + TSH-ra kérd a beutalót.

Innentől kezdve két lehetőséged van:

1. Megvárod az eredményt, és ha magas a TSH-d, akkor a doki "szokásától" függően vagy továbbküld endokrinológiára, ahol csinálnak ultrahangot plusz újabb laborvizsgálat a további hormonszinteket ellenőrizendő (ez várakozási időtől függően egy-két hónap kb.), vagy felír valami tablettát, és ezzel el is van intézve szerinte.

2. Ha a TSH-d normál szinten van, akkor nem fognak továbbküldeni. Pedig kellene, mert simán lehet pm-probléma normál TSH mellett is. Ez esetben kifizetheted privátban a szükséges méréseket (kb. 8 ezer forint összesen, négyféle érték kell, két hormon és két ellenanyag).


Ha maszek dokihoz mész, ő bármilyen vizsgálatra elküld elsőre, de a vizitdíj kb. 10-15 ezer forint, és elég sok a várakozási idő.


Szóval én a helyedben inkább a házi orvosi beutalós laborral egyidejűleg kérném privátban a további méréseket is, így egyrészt egy szúrással megúszod, másrészt már akár kedden vagy szerdán megtudod az eredményt.

2018. máj. 26. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hasznos választ! :)
2018. máj. 26. 11:12
 3/4 anonim ***** válasza:

Szívesen.


Nem kérdezted, de leírom, hogy miket kell nézetni:

fT3

fT4

antiTPO

antiTG


Nálunk a CentrumLab csinálja a vizsgálatokat az állami rendelőben, de lehet kérni privátot is ugyanott, szóval én egyszerre szoktam. Ez a négy vizsgálat náluk 8 ezer forint.


Ha meglesznek az eredmények, írd meg, és ha tudok, segítek a továbbiakat illetően.

2018. máj. 26. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2018. máj. 27. 10:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!