Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Pajzsmirigy alulmükődésem van?

Pajzsmirigy alulmükődésem van?

Figyelt kérdés

Vérvétellel eredményekért ma mentem és a TSH szintem 10,1000 mU/L (a referencia érték 0,5000-4,0000). Olvasgattam róla a neten és minden tünet meg van nekem... (azért is mentem vérvételre, mert nagyon fáradékony vagyok, hullik a hajam székrekedés, és nagyon nehezen tudok fogyni) egyébként a TSH felett az van a papíron, hogy immunkémia.(nem tudom mit jelenthet az) Olyanokat olvastam a neten, hogy ettől a betégségtől nehezen lehet gyerek meg csomó rossz dolgot és kicsit megilyedtem, de ezek igazak?

16/L 160cm 70kg



2018. aug. 7. 23:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Az endokrinológus majd elvégeztet olyan vérvizsgálatokat, amelyek pontosabb képet adnak, és elküld pajzsmirigy-UH-ra is. A tüneteid valóban alulműködésre utalnak, de ne aggódj: erre a betegségre van gyógyszer, gyakorlatilag L-Thyroxinnal pótolják a szervezetből hiányzó pajzsmirigyhormont. Én két éve szedem, legutóbb 78 volt a TSH-m, ezért felemelték a gyógyszeradagomat a duplájára.
2018. aug. 7. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. aug. 8. 00:59
 3/11 anonim ***** válasza:

Én sajnos nem tudlak megnyugtatni, de azért ne ijedj meg nagyon.

Az igaz, amit az első válaszoló írt, hogy hormontablettával lehet pótolni a hiányt. De ha pusztán ennyi a "kezelés", annak szokott ez az eredménye lenni, hogy az adagot mindig emelni kell...


Első lépésben ki kell deríteni az okot. Ez az esetek kb. 10%-ában jódhiány - ezt jódtablettával lehet rendezni. A másik kb. 90% pedig egy autoimmun betegség, a Hashimoto-thyreoditis. Ezt jelenleg a hagyományos orvosok gyógyíthatatlannak tartják, pedig nem az; viszont nem is aggódnak, mert ugye van a hormontabletta, amit élethosszig lehet szedni. Csakhogy ez így nem okés, mert közben rengeteg tünet megmaradhat, újak is jöhetnek, sokaknak a Magyarországon használatos gyógyszer sem válik be stb.

Tehát fontos az ok - ezt pedig vérvétellel lehet kideríteni; általános tapasztalat, hogy a szükséges vizsgálatokat - amiket az első válaszoló is említett - nem végzik el. :(

A következők szükségesek:

fT3

fT4

rT3

aTPO

antiTG

Ha az orvos bármelyiket is kihagyja, nyugodtan mondd el neki, hogy úgy tudod, még ezt és ezt is szokták vizsgálni.

(Nekem SEMMIT nem néztek, csak a TSH-t; és csak az antiTPO-ról tudtam az ultrahangos orvostól, így ezt mondtam az endokrinológusnak, hogy talán meg kéne csináltatni.)

Ha nagyon nem hajlandó, akkor fizesd ki privát laborban, nagyon fontos értékek és jelzők.

Jódszintet sem szoktak nézni, pedig alap lenne. De mondjuk ha az antitestszintek közül bármelyik is magas, akkor tudhatóan Hashi, bár a jódszintet akkor is hasznos ismerni. Ugyanis Hashi esetén a jód alapjáraton tilos, kivéve, ha jódhiánya is van valakinek.


Majd írj, ha megvannak az eredmények. Ha Hashi, akkor tudok segíteni, hogy mit csinálj, mit olvass stb.

2018. aug. 8. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy mitől lehet. Ma visszavittem az eredményeket a háziorvoshoz felírt vas tablettát (vérszegény vagyok kiderült), meg elküldött anyagcsere vizsgálatra.(nem tudom mitcsinálnak ott, anyukám szerint ultrahanggal megnézik a pajzsmirigyemet) Az orvos annyit mondott h ezek miatt hullik a hajam ez vele jár. Beszéltem egy ismerőssel akinek alúl működése volt és a gyógyszerekről átment túlműködésbe és akkor egy hónap alatt fogyott 10kg-t, azt mondta abbahagyta a gyógyszerek szedését az orvosoknak azt mondja, hogy szedi őket és minden rendben van az eredményeivel. (Sokan mondták a családban, hogy ne szedjék majd a gyógyszereket amiket írnak fel, mert elhízok tőlük, meg csak ártanak.)
2018. aug. 8. 20:31
 5/11 anonim ***** válasza:

"Nem tudom, hogy mitől lehet."


Nem is tudhatod, mivel az csak a laborvizsgálatokból derül ki. Anélkül ember nincs a Földön, aki tudná. Ezért írtam, hogy menj el laborba.


"elküldött anyagcsere vizsgálatra.(nem tudom mitcsinálnak ott, anyukám szerint ultrahanggal megnézik a pajzsmirigyemet)"


Ez két különböző dolog. A pajzsmirigy-ultrahanggal megnézik a pajzsmirigyet, de annak semmi köze az anyagcsere-vizsgálathoz.


"Az orvos annyit mondott h ezek miatt hullik a hajam ez vele jár."


Vele járhat, és lehet tenni ellene, pl. vastabletta szedésével. Ha az nem válik be, akkor még van pár "trükk".


"Beszéltem egy ismerőssel akinek alúl működése volt és a gyógyszerekről átment túlműködésbe"


Ez akkor szokott előfordulni, ha az idióta orvos nem nézeti meg azokat a markereket, amiket írtam: T3, T4 és reverz T3.

Ezek alapján kellene beállítani az adagot, és legalább félévente ellenőrizni, és annak eredménye alapján növelni vagy csökkenteni.

De csak a TSH-ra szoktak alapozni, "oszt jóvanazúgy". :(


"abbahagyta a gyógyszerek szedését"


Mondd neki, hogy menjen laborba ellenőriztetni a hormonszintjeit. Mert lehet, hogy kell az a gyógyszer, csak kisebb adagban.


"az orvosoknak azt mondja, hogy szedi őket és minden rendben van az eredményeivel"


Milyen eredményeivel? És az orvos nem szokta kérni ezen eredményekről a leletet?


"Sokan mondták a családban, hogy ne szedjék majd a gyógyszereket amiket írnak fel, mert elhízok tőlük, meg csak ártanak."


Ez azért nem így van, bár valóban gyakran előfordul hízás - de az sem okvetlenül a gyógyszertől, hanem magától a betegségtől.


Ismétlem: menj laborba sürgősen. Az alapján lehet továbblépni, ha kiderül a kiváltó ok; ill. szintén az alapján lehet eldönteni, hogy kell-e hormontabletta.

2018. aug. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Nekem is azért kellett duplájára emelni a gyógyszeradagomat, mert nem szedtem annyit, amennyit javasoltak, ugyanis nekem is van olyan ismerősöm, akinek túllőtték a dózist, és átesett a másik oldalra. Meg azért sem akartam szedni a gyógyszert, mert nekem nem voltak tüneteim, és az FT4-em normális volt, csak a Tsh-m volt egyre magasabb, és a háziorvosom, az endokrinológus is meg a belgyógyász is szidott, mikor meg kórházba kerültem egy kisebb műtétre, az altatóorvos közölte, hogy ő nem altat el 14-es TSH-val, úgyhogy akkor elkezdtem szedni a hormont, és két évig ment is lefelé lassan a TSH-m, most meg hirtelen felugrott 78-ra.
2018. aug. 8. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

6-os, T3-at szoktak mérni?

Ha nem, akkor méress gyorsan, szabadot és reverzet is (fT3 és rT3).

Ugyanis a tabletta tulajdonképpen szintetikus T4-hormon, így evidensen normalizálódik a T4-szint, ha valaki megfelelő mennyiségben.

Viszont ennek még át kell alakulnia T3-má - és ez nem mindig valósul meg. Amennyire én értek hozzá, nálad is ez lehet, ezért emelkedett meg a TSH-d (ami meg egy stimuláló hormon).

Magas TSH-nál a házi orvos is tud T3-at és T4-et kérni; antiTPO-t viszont sajnos nem, úgyhogy azt csak privátban lehet.


Ha Hashimoto-s vagy te is, akkor sajnos nem nagyon van más lehetőség, mint a saját kezedbe venni a dolgot, olvasni, tanulni, fizetni a privát laborokat* és a vitaminokat meg egyebeket, ha meg akarsz gyógyulni.

*3 havonta csekkolni minimum a fT3- és az aTPO-szinteket; ez nálunk 4 ezer forint összesen.


Keresd meg Facebookon dr. Izabella Wentz oldalát, vagy a saját honlapját, és keresd vissza először a legfontosabb cikkeit (medikáció, alapok, kiváltó okok stb.)

2018. aug. 9. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A T3 kicsit alacsony nekem, a T4 normális. Úgy látszik, nem alakul át rendesen a T4 T3-má. Az anti TPO-m 24, magas, de láttam a neten olyat, akinek ezer fölött volt.

A háziorvosom mikor meglátta a 78-as TSH-mat, megijedt, és sürgősséggel el akart küldeni az endokrinológiára, de az a doki szabin volt, ezért a belgyógyászatra küldött azonnal. Ott adtak beutalót a T3, T4, anti TPO-ra (egy hónappal későbbre), és ilyen lett az eredményem, a TSH lement 19-re. Az endokrinológiára februárra kaptam időpontot :)

2018. aug. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A 78-as TSH iszonyat magas. :(

Viszont a 24-es antiTPO mondhatni "nudli". :D

Nekem 770 volt, amikor először mérték, három hónap múlva meg 840; aztán amióta a saját kezembe vettem a dolgot, azóta szépen megy lefelé, bár elég lassan, de fél év alatt lecsökkent 610-re. Most a jövő héten megyek laborba megint. Endokrinológushoz meg nem mentem vissza azóta, mert nincs értelme. (Max. majd egyszer, ha nagyon ráérek, odadugom az orra alá a privát laboros leleteimet, hogy akkor mesélje csak el, hogy miért mondta nekem azt, hogy az aTPO-szint soha nem fog lejjebb menni... :D)


Én is láttam neten sok-sok 1300-on felüli aTPO-t különböző csoportokban, de még többezreseket is. :(

Neked a 24-et szerintem pillanatok alatt le lehet nyomni, bár nem tudom, mivel próbálkoztál már eddig.

Hashi-s csoportokban benne vagy?

Az egyik magyar nyelvűben már volt szó erről a problémakörről, én is onnan tudom, hogy nálunk sajnos nincs forgalomban T3-as tabi, sem T3/T4 kombináció, szóval külföldről kell megrendelni - de azt is csak úgy lehet, ha orvos felírja. De volt két ember is, akik tudnak ilyen orvost. A másik variáció, hogy a neten lehet rendelni elvileg T3-at egy-két helyről... (ilyen testépítős oldalakról). Nekem is ez volt a tervem egyszer, de aztán nem került rá sor, mert kiderült, hogy normál szinten vagyok (a T4 tabi abbahagyása után 3 hónappal is...).

Szoktak ajánlgatni másoknak bevált dolgokat, pl. galajteát, ami állítólag segít.

De egyébként a szelén is támogatja az átalakítást, szóval csak ismételni tudom az előző ajánlatomat.

2018. aug. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Uhh, még jó, hogy visszaolvastam az eddigieket. Itt nem is írtam, hogy mit kell szedni, csak másik kérdéseknél.


Szóval:

- napi 200 mcg organikus szelén, 400 mg E-vitaminnal és tetszőleges mennyiségű C-vitaminnal EGYÜTT bevéve (ezek támogatják a felszívódását; és azért organikus, mert annak eleve jobb a felszívódása, mint a másiknak)

- napi 2-3.000 NE D-vitamin étkezés közben vagy után, mert zsírban oldódik - most, nyáron is; döbbenet, de még az orvosok egy része sem tudja, hogy gyulladásgátló és immunerősítő hatása is van

- Omega3 kapszula (1000-es vagy 1200-as)

Szerintem 24-es aTPO-val ez elég is lesz a következő labornál a normál értékhez. De ha gondolod, vannak még gyulladáscsökkentő hatású fűszerek, pl. fahéj, gyömbér, kurkuma - ezeket ételben is lehet fogyasztani, de kurkumából van kapszula is (és a felszívódását pedig a bors támogatja).

Sokan esküsznek a glutén- és/vagy a tejmentes diétára is.


Ja, és rendszeres sport, vagy legalább intenzív séta naponta, mert a mozgás szintén segíti a T3 termelődését, ill. az átalakítást. Viszont nem szabad olyat, ami nagyon fárasztó.

2018. aug. 10. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!