Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Mit gondoltok a paleolit...

Mit gondoltok a paleolit étrendről? Ki követi, ki nem, és aki nem, az helyette mit követ, miben hisz?

Figyelt kérdés

Én egyértelműen nem értek vele egyet.

Szerintem nem több ezer évvel ezelőttire kell visszamenni, és azokat az élelmiszereket elutasítani, amiket már ezer év vagy régebb óta ismer az emberiség.

Másrészről: ha a mezőgazdaság beindulása óta "mesterségesen" előállított gabonákat és hüvelyeseket károsnak tekintik, akkor a különböző nemesítésekből kitenyésztett disznó illetve baromfi húsát nem? A keresztezésekből, mesterségesen létrehozott zöldségeket nem?


Az én felfogásom szerint a problémát nem bizonyos ételcsoportokban kell keresni, hanem a kb. XX. század óta fennálló és gyűlő problémákban.

Mindenre gyógyszert veszünk be, még egy náthára is.

A levegő szennyezett, emellett még dohányzunk is...

Nagyon keveset mozgunk, ráadásul az elsőre is lift vagy mozgólépcső visz, egy megállót is villamossal utazunk le.

Minden lakásban ott van általában több tévé, több gép, ezekhez előfizetés, gyerekeknek legdivatosabb holmik, ha vmi elromlik, azonnal cseréljük. Ugyanakkor rinyálunk, hogy jaj, éhen fogunk halni, annyira nincs pénzünk. Stresszelünk, stresszelünk és stresszelünk.

Minden kaja tele van mesterséges adalékanyaggal, még a gyümölcsök is. A piaci gyümölcsök nagy része még kevésbé szennyezett, őstermelők kezéből átvehető, mégis a nyugati terményet vesszük a hipermarketből.


Ezek ellen kéne tenni, egyénileg és persze társadalmilag is.


Mi a véleményetek?

(Egyébként nem akartam bántóan fogalmazni, őszintén elnézést kérek, ha mégis úgy sikerült.)


2011. szept. 18. 13:28
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
78%
Az nekem már túl szélsőséges. Azzal viszont egyetértek, hogy a hús a legfontosabb táplálék. Ezenkívül csak azt követem, hogy minden ételt cukor és liszt nélkül készítek el. Ez utóbbi termékeket meg sem veszem, mert teljesen fölöslegesek.
2011. szept. 18. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
76%

Én senkivel nem vitázom, mert bár az elérhető könyveket elolvastam (ellentétben a kritizáló többséggel), de nem érzem biztosnak a tudásomat, hogy kiálljak érvekkel az igazamért.


Én másfél éve élek paleo étrenden, és ami a "különleges" benne, hogy várandósan kezdtem el. Zavartalan, gyönyörű terhességem volt, amikor is annyit ettem, amennyit csak akartam (a férjem nem akarta elhinni, mennyit eszem)... Szültem egy gyönyörű, egészséges gyereket, aki ma már 10 hónapos, (majdnem mindent eszik, amit mi és semmit nem, amit mi sem) Mindössze 8 kilót "híztam" és pillanatok alatt nyertem vissza a formámat. Emellett az étrend mellett nem voltam egyszer sem beteg, elmúltak a bőrproblémáim, ja és szoptatok! Sokat! A kisfiam olyannyira fejlett ettől a sokak szerint egyoldalú étrendtől, hogy én néha egyenesen daginak látom:) A férjem is így étkezik és előjöttek a kockák a hasán:) Vezető pozícióban dolgozik, közben 2 egyetemre jár nappalin, babázik velem és tele van energiával... Oldalakat tudnék írni. Én mindenkinek csak ajánlani tudom.

2011. szept. 18. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
84%

Én veled értek egyet, kérdező. Az egész elmélet biológiai és történeti (régészeti) tévedéseket tartalmaz.

Emellett a húsok antibiotikummal és hormonokkal vannak telenyomva, tehát az is legalább olyan káros, mint egy szelet kenyér. A gyümölcsök permetezettek és tartósítószeresek, és az ország lakosságának töredékének vagy csak saját kiskertje. A bio pedig legtöbbünknek megfizethetetlen.

Tehát ha a szelet kenyér helyett eszel dupla adag gyümölcsöt, akkor dupla adag mérget eszel meg.


A paleolit egyetlen eleme, amivel egyetértek, hogy próbáljunk minél kevesebb műkaját meg adalékot enni - de ezt paleolit nélkül is kiválóan meg lehet tenni, kis odafigyeléssel.


A civilizációs betegségek az életmódunk miatt alakulnak ki, nem azért, mert gabonát meg még ezt-azt eszünk. A természeti népek nem szennyezik a levegőt, nem ülnek egy légkondicionált irodában napi 10-12 órát, nem bámulják napi 5 órát a tv-t meg az internetet. Nem lesznek rákosak, de ha rájuk tüsszentesz, belehalnak egy náthába...

Nekik is megvan a maguk baja, csak ezt a paleolit "elfelejti".


Arra azért kíváncsi lennék, hogy a fenti kisgyerekkel mit kezdenek majd az óvodában, ahol a reggeli minden másnap lekváros kenyér lesz tejjel, a maradék napokon meg vajas kenyér kakaóval... Ebédre meg fehér liszttel habart főzelék. És nem kívánságműsor, az óvodában nincs paleolit étrend, nem is lesz, mert a napi étkezést fejenként kb. 200 Ft-ból oldják meg. Az óvoda viszont kötelező lesz 3 éves kortól.

2011. szept. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
77%
Paleolit kismama vagyok. Szerencsére megoldható, hogy a gyerek olyan oviba járjon, ahol azt eszi, amit mi mondunk. Egyébként nem fogom eltiltani a tejes, lisztes kajáktól, nem akarok gátlásokkal teli, antiszociális gyereket, egyszerűen, itthon nincsenek ilyen kaják és remélem, neki ez lesz a természetes. Valószínűleg így töredék mennyiséget fog ezekből fogyasztani és ez nekem elegendő és megnyugtató.
2011. szept. 19. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
88%

Én lassan két éve paleózom. Kipróbáltam és működött. És azóta is működik minden különösebb erőfeszítés nélkül. Előtte én is azokban láttam a problémák lényegét, mint amit te felsoroltál, kedves kérdező. Viszont azóta kénytelen voltam megváltoztatni a véleményem, de ezt egyáltalán nem bánom. :)

Az egészségem újra a régi, a súlyom is. Mondhatnám, h visszakaptam az életemet, pedig előtte sem volt rossz, de akkor még nem tudtam, h könnyedén lehetne jobb is.

Amúgy régóta foglalkoztatott már a paleo előtt is a kérdés, h amíg nem mezőgazdálkodtak az emberek, addig vajon hogyan maradtak életben és mit ettek... és nekünk miért a gabona az alaptáplálék, amikor azokban az időkben biztosan nem lehetett az. Ennek ellenére mégis kicsit elutasítóan vettem kézbe az első paleós könyvet, de végül meggyőzött a saját tapasztalatom. Hiszen mi más győzhetett volna meg? :)


Szerintem fontos lenne mindenkinek szem előtt tartania, h az ember valaha a természet része volt, ugyanúgy, ahogy az állatok többsége. Nem a semmiből pottyantunk a Földre, hanem itt fejlődtünk emberré és nem azon körülmények között, nem olyan táplálékon, amin ma élünk. És nem ezer és nem is kétezer év alatt történt mindez... De nem akarok ebbe jobban belemenni, csak szerintem mostanság sok szempontból tévúton jár az emberiség, nem csak a táplálkozás szempontjából.

2011. szept. 20. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Egyébként számomra a paleolit étrend valahol olyan, mintha a stressz forrását nem a fogyasztói társadalomban és a pénzmániás teperésben látnánk, hanem visszamennénk az ősrégi időkre, mikor az emberek gyűjtögettek és vadásztak. És azt javasolnánk, hogy térjünk mi is vissza erre.

Számomra tényleg ilyen...


A civilizációs betegségek valószínűleg nem többezer éve vannak köztünk (mint a gabonák, a tejtermékek és a hüvelyesek), hanem 100-150 éve szaporodhattak meg, és valószínűleg nemcsak az egyre jobb diagnosztika miatt tűnik így.


Fogyás, fogyás... Minden paleo ezt emlegeti, de komolyan, eddig mindenki ezt mondta. Nem azt mondom, hogy szép az alakom, sőt, nem tetszem magamnak, de a BMI-indexem az ideális tartományba esik.


Megint csak nem akartam bunkó lenni. :( Csak leírtam, mit gondolok.

2011. szept. 20. 23:33
 7/34 anonim ***** válasza:
75%

Érdekes, amit írsz. A paleo étrend valójában tudományos kutatásokon, vizsgálatokon alapszik és csak azért paleo az elnevezése, mert a paleolit kori étrendhez hasonlít talán a legjobban. De nem az elnevezés a lényeg, hanem az, amit takar.


A civilizációs betegségek gyakoriságáról pl Szendi G. rengeteg adatot gyűjtött össze már a könyveiben és a neten egyaránt. Ezeket én nem gyűjteném ki újra. :) Vagyis most nincs kedvem, sem időm érvelni a témában. XD


A fogyás pedig sok paleósnak csupán egy kellemes mellékhatás. :) Nem mindenkinek ez az elsődleges cél. És nekem spec tetszik az, amit a tükörben látok, az meg aztán főleg, h újra hajlékony lettem és nem esik nehezemre semmilyen sport.


Bunkó meg egyáltalán nem voltál, ne aggódj. :)

2011. szept. 21. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
100%
Így van, tulajdonképpen az egészség nagy részben azon múlik, hogy mit eszünk, illetve mit nem. A "fogyasztói társadalom" meg a "pénzmániás teperés" vajmi kevés befolyással bír.
2011. szept. 21. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
37%

*tulajdonképpen az egészség nagy részben azon múlik, hogy mit eszünk, illetve mit nem.


Nagy részben. De nem legnagyobb részben. Legnagyobb részben a génjeiden múlik, milyen betegségekre vagy fogény, mire nem.

Nagyanyám fivére 93 évesen halt meg, elaludt otthon, soha nem volt kórházban (csak a fronton, ahol fagyási sérülései voltak), egész életében láncdohányos volt, szalonnát, tepertőt és fehér kenyeret evett minden nap reggelire és vacsorára, csak ebédere evett vagy menzakaját, amit a közeli iskolából vitt haza (nem egy minőségi kaja...), vagy a nagyanyámnál ebédelt, aki levest és édes tésztákat főzött hetente 2-szer 2 napra, a maradékra pedig főzeléket, minimális hússal.

Nem sportolt, és kissé elhízott is volt. Az alkoholt sem vetette meg.


Nagynéném mellrákban halt meg, soha nem dohányzott, nem ivott, nem szedett fog.gátlót, szült egy gyereket, és egész életében a földjén kapirgált falun (semmi levegőszennyezés!), az ott termelt zöldségeket és háztáji csirkét ette. Mellette irodai munkája volt.


Én Bp-en élek, zöldségeket, gyümölcsöket, csirkét, halat és magvas kenyereket eszem (persze mást is, de törekszem a változatos, egészséges táplákozásra), sportolok, megteszek mindent, amit lehet, irodában dolgozom, és gyakran és baromira fáj a fejem. És NEM a gabonától, hanem sajnos a hústól, ill. valószínűleg a benne lévő antibiotikumtól. (Bióra nincs pénzem.) Ha eszem, fáj, ha nem eszem, nem fáj, viszont szénhidráttal pótolom, amitől hízok. Mit lehet ilyenkor tenni? Nagyjából semmit.

A húgom ugyanazt eszi, mint én, neki semmi baja.

A barátnőm undorodik a hústól, a belsőségtől és a zsírtól/olajos dolgoktól, tojást szinte nem is eszik, 176/52 kiló, és magas a koleszterinje!!! Hogy lehet?

2011. szept. 21. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
46%

*a paleolit kori étrendhez hasonlít talán a legjobban


Honnan tudják, hogy ehhez hasonlít, ha nincsenek régészeti leletek arra vonatkozóan, hogy ekkor mit ettek az emberek? Vagyis: a tudósok, régészes sem tudják, mit ettek ekkor az emberek? Hogyan hasonlítasz valamit egy ismeretlen dologhoz?

2011. szept. 21. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!