Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Hogyan okoznak gondot a...

Hogyan okoznak gondot a transz-zsírsavak?

Figyelt kérdés
Egyszerűen nem értem, hogy mitől egészségtelenek. A szerkezeti felépítésük megegyezik a telített zsírsavakéval. A szervezet ekként is ismeri fel őket. A telített zsírsavakhoz képest alacsonyabb az olvadáspontjuk, tehát szerintem nehezebben is rakódnak ki az érfalra. Akkor milyen hatásmechanizmus az, ami miatt állítólag szív- és érrendszeri problémákat okoznak és jóval veszélyesebbek még a telített zsírsavaknál is?
2012. ápr. 5. 22:53
 1/4 poiu ***** válasza:
Nem egészen egyezik meg, a telítés nem teljes. Szemben azonban a telítetlen zsírsavakkal, a transz zsírsavakban ott, ahol kettős kötés van 2 szén atom között, a hidrogén atomok transz és nem cisz állásban vannak (egymással szemben és nem egymás mellett).
2012. ápr. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen. Transz állásban vannak, nem cisz-ben. Ezért a szénváz szerkezet egy "egyenesen haladó cikk-cakk vonal". Pontosan ilyen egyenes cikk-cakk vonal szerkezete van a telített zsírsavak szénváz szerkezetének is. Ellentétben a cisz szerkezetű telítetlen zsírsavakkal, ahol a szénváz "girbe-gurba". Igen ezt tudom. Meg még sok minden mást is.


A szervezet éppen ezért a transz-zsírsavakat telített zsírsavként ismeri fel (tankönyvből tudom). Pontosan ugyanúgy bontja le őket és termel belőlük energiát mint azokból.


A kérdésem pedig az, hogy miért tartják a transz-zsírsavakat még a telített zsírsavaknál is ártalmasabbnak? Olvasgattam a témáról, de akkora hülyeségeket írnak le az ismeretterjesztő oldalak, minden indoklás nélkül, mint ide Nagykáta.


Egyedül egyetlen dolgot tudok elképzelni: a transz-zsírsav a sejtek membránjába beépülve gyengébb szerkezetet alakít ki, mint a telített zsírsav, ezért nagy transz-zsírsav koncentráció mellett a sejtek könnyen károsodhatnak, gyulladás szerű állapot léphet fel, meg ilyesmi. Ezt csak érintőlegesen említi az összes "tudományoskodó" weboldal és végig olyan dolgokról beszél, hogy a HDL mennyisége csökken, az LDL meg nő. MITŐL???? Meg emeli a triglicerid-szintet. HÁT MIT VÁRTAK EGY OLAJTÓL? A "hagyományos" telített és telítetlen zsírsavak is emelik! Meg olyan hülyeségeket írnak, hogy a transz-zsírsavak szervezettől idegenek és nem bomlanak le. Hát nem most mondtam, hogy telített zsírsavként kezeli a szervezet és ugyanúgy bonja le, mint azt?


Meg lehet győzni engem, hogy ártalmas, de indokolja meg valaki végre.

2012. ápr. 7. 19:13
 3/4 anonim válasza:

Ez talán nem tudományoskodó hülyeség:


[link]

2012. ápr. 13. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Jó a cikk, csak sajnos a transz-zsírsavakat a többi telítetlen zsirsavakkal méri össze. Ott persze, hogy elbukik.
2012. ápr. 14. 13:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!