Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Jónak tartjátok a koncepciót?...

Jónak tartjátok a koncepciót? Ti bemennétek kiskorúaknak dohányboltba?

Figyelt kérdés

A koncepció, hogy a dohánytermékeket (és szeszesitalokat) árusító üzletek számát korlátozzák, hogy könnyebben ellenőrizhetőek legyenek a szabályok betartásával kapcsolatban. Azt sosem értettem viszont, hogyha az állam azt szeretné, hogy minél kevesebb 18. életévét nem töltött, korlátozottan cselekvőképes (fiatalkorú, 14-18 közötti) vagy cselekvőképtelen (kiskorú, 14 év alatti) jusson dohánytermékhez és ennek érdekében megkövetelik a Nemzeti Dohányboltok ablaküvegének elsötétítését, akkor miért kell egy olyan táblát kihelyezni, ami több 100 méterről jól látható mindenki számára.


A másik, amit soha nem értettem, hogy miért gondolják azt, hogy a tinédzsereknél úgy működik a lemorzsolódás, hogy ma betöltöttem a 18-at, holnaptól addig nem állnak szóba barátaikkal, barátnőikkel, míg ők nem lesznek nagykorúak.


Bevallom őszintén, hogy magam is 17 évesen (’98-ban) szoktam rá a barátaim hatására. Igaz, hogy mihelyst kiderült, hogy várandós vagyok, azonnal letettem a cigit, ahogy a szoptatási idő alatt sem dohányoztam. Lényegében 2012 késő tavasza és 2020 kora ősze között egyáltalán nem, utána viszont hébe-hóba rágyújtottam, majd igazán akkor szoktam csak vissza, amikor visszamentem tavaly nyáron dolgozni.


Elismerem, hogy volt már arra példa, hogy megkértek 18 év alattiak, hogy menjek be nekik a dohányboltba. Volt, amikor bementem, de volt olyan is, amikor nem.


Szerintetek az teszi jól, aki bemegy 16-17 éves gyerekeknek cigiért a dohányboltba vagy az, aki állandóan elutasítja a kérésüket?


A szavazásnál az lenne a kérésem, hogy a leadott szavazatot indokoljátok már írásban, mert talán így jobban mérlegelhető a dolog.



Kiegészítés:

Kiskorúak! Titeket mindig kiszolgálnak a dohányboltba? Elvétve elkérik tőletek a személyit? Többnyire hogy juttok cigihez?



2023. júl. 22. 08:20
A kérdező szavazást indított:
Kiskorúaknak is megveszem a dohányterméket, hisz én is dohányzok!
Néha-néha bemegyek kiskorúaknak is cigiért, pedig én nem dohányzok!
Bár nem dohányzok, de mindig bemegyek nekik a dohányboltba!
Én dohányzok, de kiskorúaknak soha nem veszem meg!
Az alapkoncepcióval egyetértek, hisz így könnyebben lehet ellenőrizni a szabályok betartását!
Csak arra volt jó a Nemzeti Dohányboltok létrehozatala, hogy a kormányközeli emberek plusz pénzhez juthassanak. A kiskorúak így is megszerzik a cigit!
A legtöbb dohányboltba úgyis vannak olyan eladók, akik nem fogják elkérni a papírokat a kétes életkorúaktól!
Mindig elkérik a vélelmezett kiskorúaktól a személyit a dohányboltba (még akkor is, hogyha nem cigit vagy alkoholt vesz)!
18 szavazat
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%
Most itt elég eltérő dolgokat mosol össze. Például a jól látható tábla azért van, hogy a potenciális vevők minél könnyebben megtalálják. Nyilván nem a kiskorúaknak szól.
2023. júl. 22. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
69%
Egyetértek az elsővel. Ha óvszert árulnék miért ne reklámozhatnám? Nyilván a felnőtteknek akarok segíteni és nem a kiskorúaknak űzenem vele hogy digi-dugizzanak.
2023. júl. 22. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
75%
Én nem megyek be kiskorúnak a dohányboltba soha. Mindenkinek a lelkiismeretére van bízva, de ha nekem lesz kiskorú gyerekem és megtiltom neki, hogy dohányozzon, én sem szeretném, ha az utcán más megvenné neki a cigit.
2023. júl. 22. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
100%

Én az utolsóra szavaztam egyébként, tőlem már az ajtón belépve köszönés helyett személyit kérnek csupán az ott tartozkodásért. Vagy én lakok jó lelkiismeretes szabálykövető helyen vagy túl fiatalnak nézek ki :D


Én nem kockáztattam sose, amíg nem lettem nagykorú nem léptem be dohányboltba, még ha megkértek rá se. És utána is csak olyan közeli barátoknak vettem akik nagykorúak voltak de akkor éppen nem tudtak bemenni.


2-es voltam

2023. júl. 22. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
51%

#1-2

A kérdező azon felvetésével egyet értek, hogyha már azért vezetik be a Nemzeti Dohányboltokat, hogy a kiskorúak ne juthassanak olyan egyszerűen dohánytermékhez, ill. azért követelik meg az ajtó- és ablaküvegek elsötétítését, hogy a kiskorúak be se láthassanak, akkor minek a tábla!


#1

Gondold végig, hogy Magyarországon 3155 település van. Ebből nagyjából 100 turisztikailag nagy számban látogatott. A magyarországi települések többségén a potenciális vásárlókat a 18. életévüket be nem töltött kiskorúak adják, így feleslegesen véded a tábla létjogosultságát.


#Ypszilon1980

Akkor neked még nem volt gyereked. Minél inkább tiltod, annál inkább dohányozni fog. Első sorban 18 év feletti haverok fogják majd megvenni neki (és persze magának) és csak "végszükség" esetén fordul majd idegenekhez.

Egy többszörös édesapa szavai a fentiek, akinek a legidősebb gyerekei már 20+ életkorúak.



#Kérdező

A táblás felvetéseddel teljesen egyetértek. Abszurdnak tartom. A szavazás egyes válaszlehetőségével - családi érintettség és tapasztalat okán - nem tudok egyetérteni.

Az 1. választ jelöltem meg, de nálam is az a helyzet, hogy nem mindig megyek be nekik. Ha magamnak éppen dohányterméket akarok vásárolni, akkor egyúttal nekik is megveszem. Egyébként nemigazán szoktam bemenni.

2023. júl. 22. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
33%

A nemzeti dohányboltok előtt is voltak dohányboltok, élelmiszerboltok, benzinkutak, kocsmák... ahol árultak cigarettát. Ha fiatalabbnak látszottál a kelleténél, ugyanúgy igazolnod kellett az életkorod, mint ma. A tinik akkor is nagykorúakkal vetették meg a cigit, piát, mint ma.

A sötétített üvegkalitka, meg a be se mehetsz 18-alatt, szerintem csak növeli a fiatalok dohányzás iránti kíváncsiságát. Különlegessé, titokzatossá teszi.

2023. júl. 22. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos településtől független akad olyan dohányboltos, aki csak a bolt rövidtávú hasznát nézve mindennel kiszolgálja a 18 év alattiakat. Nálunk pl a faluba hétvégén sokkal tovább tart nyitva a dohánybolt, mint a vegyesbolt. Így sokszor nincs más választás, mint a dohányboltba bemenni üdítőért vagy akár kávéért, pedig elvileg 18 alattiként be se mehetnénk.
2023. júl. 22. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
#5: Igen, valóban nem volt még és egyetértek, hogy a tiltás sem biztos, hogy célravezető. Nyilván azzal nem tudok mit tenni, hogy haverok majd megveszik neki a hátam mögött, viszont én nem fogok neki arra lehetőséget adni, hogy dohányozzon, ehhez én nem járulok hozzá.
2023. júl. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:

#8

El kell szomorítsalak! Van azaz életkor, amikor egy tini nem fog tőled ehhez engedélyt kérni. Én tini vagyok, a sport miatt kizárt, hogy rágyújtsak, de több osztálytársam szívja a cigit és vannak köztük olyanok is, akiknek elvileg tiltja a szülő, vagy úgy gondolja, hogy nincs rá alkalma, hogy cigizzen.

17 éves focista, aki nem dohányzik.

2023. júl. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
100%

"A kérdező azon felvetésével egyet értek, hogyha már azért vezetik be a Nemzeti Dohányboltokat, hogy a kiskorúak ne juthassanak olyan egyszerűen dohánytermékhez, ill. azért követelik meg az ajtó- és ablaküvegek elsötétítését, hogy a kiskorúak be se láthassanak, akkor minek a tábla!"

Mert a nagykorúak közül sem csak törzsvevők léteznek. A vevőnek és az eladónak is érdeke, hogy ha valaki vásárolni akar egy dohányboltban, akkor a lehető legkönnyebben megtalálja.

2023. júl. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!