Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Orvosi eskü vs TB hiánya: az...

Orvosi eskü vs TB hiánya: az orvos megtagadhatja-e egy beteg ellátását, ha annak piros a Tb-je? Ha igen, nektek mi a véleményetek az ilyen orvosról?

Figyelt kérdés

Puszta kíváncsiságból kérdezem, nincs ilyen problémám, egyetemre járok. Azonban nemrég találkoztam egy kétségbeesett nővel, aki eljött a munkahelyéről, és mar lejárt a plusz 45 nap biztosítotti ideje, most pirosra valtott a TB-je... na mármost: ez a Nő rákos, méhnyakrákja van....


Szerintetek megtagadhatja egy lelkiismeretes orvos egy (ráadásul súlyos) beteg ellátását csak azert, mert jelen állás szerint piros a Tb-je vagy ennél az orvosi eskü, a gyógyításra, élet védelmére való felesküdés dominánsabb?


De ha már így megkérdezlek Titeket, azért én is leirom a véleményemet: szerintem magyar állampolgárnak alanyi jogon kellene biztosítani az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot, nem pedig munkához/sulihoz igazítani azt! Hogy miért?

1. Rengeteg embert NEM jelent be a gonosz, számító munkáltatója! Most mit tehetnék én arról, ha tegyük fel, 5 éve dolgoznék, de nem lennék bejelentve és erről mégcsak tájékoztatva sem?

2. Magyarországon sajnos sok a súlyos beteg (pl rákos), aki életéért küzd, annak kisebb gondja is nagyobb annál minthogy munkát keressen.

3. Nem egyszerű dolog munkát sem találni. Ha nem is alanyi jogon, de a 45 napnál biztosan hosszabb ideig kellene a TB zölden állását biztosítani, mondjuk fél évig.



2019. dec. 20. 13:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
44%

Hátulról kezdem. Ma már azért nem olyan nehéz munkát találni, ráadásul aki hivatalosan munkakereső,annak az állam, illetve az önkormányzatok fizetik a TB-t.

Egyébként nem, nem tagadhatja meg a betegek kezelését emiatt semmilyen orvos,ha az életét veszélyeztető állapotról, betegségről van szó. És nem is szokták. Más az,ha pl. valaki nem a saját háziorvosával,hanem más háziorvossal akar pl. receptet íratni.

Ahhoz,hogy véleményt lehessen mondani,pontosabban kéne tudni,hogy az a nő mikor és mit szeretett volna.

2019. dec. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló, köszönöm szépen a véleményedet! Tulajdonképpen igazad van, a nőt ellátta végül az orvosa, csak izgult miatta, hogy mivan ha emiatt nem fogja (holott 20 év munkaviszony van a háta mögött).


Nem tudtam, hogy a gyakorlatban ez egyáltalán nem arról szól, hogy az orvos csakúgy kedvére megtagadhatja a betege ellátását, de én örülök neki, hogy ennek az ellenkezője bebizonyosodott.

2019. dec. 20. 13:23
 3/14 anonim ***** válasza:
90%
Nem tagadják meg az ellátást, hanem utólag kiszámlázzák. Tehat nem sérül az orvosi eskü, ellátnak, de utólag ki kell fizetni.
2019. dec. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
92%
Ha konkrét esetről van szó akkor az illető bemegy az illetékes önkormányzatba, kitölti a megfelelő formanyomtatványt és kérvényezi, hogy szociális alapon az önkormányzat vállalja át a TB fizetési kötelezettségét amíg nem talál munkát. Ezt az önkormányzatok átlagosan 1 éves időtartamra meg szokták adni.
2019. dec. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
80%

El fogja látni az orvos, de utána felszámolják ennek a költségét.

Más téma, hogy ezt ki döntötte el, ő mire esküdött fel, és miért nézi el ezt mindenki.

A 300 ft-os vizitdíj miatt mekkora balhé volt.

2019. dec. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
A 300 forintos vizitdíj miatt azért volt akkora balhé,mert azt a befizetett TB mellett kellett pluszban fizetni, nem csak annak akinek nem volt TB-ja Így két bőrt húztak le az emberektől.
2019. dec. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy lesz olyan orvos, aki ragaszkodik a törvényhez. Általában azonban számos lehetőség van a kijátszásra. Mondhatja azt is, hogy pillanat, megkérdezem a főnököm és felhívja telefonon majd 2 kicsengés után leteszi a telefont azzal, hogy neki erre nincs ideje és foglalkozik a beteg gyógyításával. A kezelőlapon feljegyzi, hogy a főnöke nem reagált időben. Nincs az a munkaügyi Bíróság, amely ne neki adna igazat.
2019. dec. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Fuu, nagyon szépen köszönöm a gyors és értelmes válaszaitokat! Engem ez a visitdíj most nagyon érdekelne, mert akkor még nagyon kicsi lehettem, amikor ezt bevezették (most vagyok 19 éves). Ez melyik évben volt? :) volt belőle valamilyen tüntetés?


Ti nem keveselitek egyébként a 45 napos türelmi időt, ha megszűnik a (tegyük fel) többéves munkaviszonyotok, és csak ennyi idő jár cserébe állambácsitól?


Utána fogok nézni googleban, mert ezek a szociális igazgatási témák engem meglehetősen érdekelnek.


Arról hallottam egyébként, hogy átvállalhatja állam/önkormányzat is a Tb fizetését.


Egyébként rákos, életet fenyegető más betegségek esetén jól értem, hogy ha van tb-je az illetőnek, ha nincs, kötelessége az egészségügynek ellátnia?

2019. dec. 20. 13:45
 9/14 anonim ***** válasza:

2007-ben vezették be a vizitdíjat és 2009 januárjában törölték el. Minden orvos vizit, kórházi, szakrendelői ellátás esetén fizetni kellett. Elvben nem lett volna rossz ötlet,ha csak ezt fizettették volna a betegekkel, de ezt akkor a levont TB mellett pluszban kellett fizetni.

És igen,ha egy rákos beteg,akinek nincsen TB-je, megkapja a szükséges kezelést, ellátást. Azt,hogy mi a szükséges,viszont az orvos dönti el. De az biztos,hogy pl. a végstádiumú betegeket sem hagyják fájdalomcsillapítás, vagy az élet fenntartásához szükséges ellátás(pl. folyadék, elektrolit infúzió) nélkül.

2019. dec. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nyomtam egy likeot! :) további véleményeket szívesen fogadok!
2019. dec. 20. 14:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!