Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Most akkor teljesen megszűnik...

Most akkor teljesen megszűnik a szabad orvosválasztás?

Figyelt kérdés

Ha jól értem, mostantól az lesz a rendszer mindenkinek, hogy mész a háziorvoshoz, ő beutal a körzetibe, majd az a szakorvos lát el, a helyileg illetékes rendelődben dolgozik. És ha műtétre kerül a sor, ki kell várnod a sorod (akár hónapokat), és csak reménykedhetsz benne, hogy jó szakember kezei közé kerülsz.

Azzal, hogy teljesen szétválasztják az államit a magántól, ez lesz mindenkinek, függetlenül attól, hogy mennyi pénzt vagy hajlandó az egészségedre szánni. Mert a műtétek 99 %-át nem végzik magánban, tehát ezek az orvosok nem is dolgozhatnak majd a jövőben magánrendelőben. Tehát nem lesz az, hogy ajánlanak egy jó fül-orr-gégészt, és akkor te nála akarod megműttetni magad.

Nekem ez nagyon komcsi ötletnek tűnik így ebben a formában. Aki meg tudja fizetni, az kapjon jobb szolgáltatást, a szabad piac elvei alapján. Persze az sem fair, ha állami eszközöket és infrastruktúrát használ egy magándoki, ezt meg kell normálisan oldani.

Az is jó lenne, ha nem egyből január 1-jétől vezetnék be, hanem hagynának időt (egy pár évet) kiépíteni egy párhuzamos magán egészsgégügyi infrastruktúrát, és akkor oda tud menni az, aki meg tudja fizetni, és lennének más egészségbiztosítási konstrukciók is a TB-vel párhuzamosan, amelyek a magánellátásra is biztosítnak ellátásokat.



2020. okt. 6. 14:01
 1/4 A kérdező kommentje:

És akkor még ott van az is, hogy az állami egészsügyből szinte teljesen hiányzik a megelőzés fogalma. Az, hogy egy egészséges ember is szeretne időnként bizonyos szűrővizsgálatokon részt venni (EKG, nagylabor, hasi ultrahang), megelőzés céljából. A háziorvos jó ideje nem hajlandó ilyeneket kiírni panasz nélkül, mert állítólag a körmére néznek fentről, ha "indokolatlan" vizsgálatokat ír ki.

Azzal is gond lesz, ha elmész egy rutin szűrővizsgálatra, és ott talál az orvos valami eltérést (pl. orrsövény-ferdülés), ami olyan ellátást igényel, amit magánban nem lehet megcsináltatni. Ilyenkor vissza kell menned a magánleleteddel a háziorvoshoz, és neki újra be kell majd utalnia téged ugyanarra a vizsgálatra, csak ezúttal államiban. Hogy még bonyolultabb legyen, olyan jogszabály is van, miszerint ha betegséget talál egy orvos, akkor annak kezelését ő köteles továbbvinni. De mi van, ha magánban nem lesz erre lehetőség (hiányzik az eszközpark stb.), államiba meg nem tudja átvinni, mert mostantól tiltva lesz?

2020. okt. 6. 14:18
 2/4 A kérdező kommentje:

Csak arra akarok kilyukadni, hogy szerintem itt a részletek nincsenek még kidolgozva rendesen. Mert sok a kérdés, ami felmerül az emberben.

Ott vannak az aneszteziológusok is, akik manapság akár 3-4 helyen is dolgoznak párhuzamosan, részmunkaidőben. És kevés is van belőlük. Ha tiltani fogják a másodállást, az is gondokat fog okozni,.

2020. okt. 6. 14:21
 3/4 Ypszilon1980 ***** válasza:
A másodállást nem tiltják, csak akkor ha az állami munkaidő terhére történne. Valóban egy folyamatot ugyanazon orvosnak kellene végigvinnie, ezt eddig is így kellett volna, de ez nem tiltja második szakorvos véleményét vagy a konziliumot. Legalábbis én így értelmezem, de megértem az aggódásod, valószínűleg lesznek még finomítások.
2020. okt. 6. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
59%
Kedves kérdező. Válts háziorvost. A mostani ugyanis szar. Én háziorvos vagyok ugyan nem körzetben dolgozom. Évi egy nagylabor mindenkinek jár. Az EKG, hasi ultrahang azokra valóban akkor van kapacitás ha van panasz.
2020. okt. 7. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!