Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha egy profi zenészt elküldene...

Ha egy profi zenészt elküldenek üzemorvoshoz, mi az a minimum, amit vizsgálni kell és lehet-e egyáltalán a gyakorlatban olyan, hogy "alkalmatlan" papírral távozik?

Figyelt kérdés

Mondjuk, hogy a munkaadó jófej, nem kér semmi "extra" vizsgálatot, de muszáj az üzemorvos, oké, joga van az orvosnak alkalmatlannak nyilvánítani, de mit vizsgál? Lehet-e úgy "alkalmatlan" munkaviszonyra hogy közben profi szabadúszó?


Pl vannak híres zenészek fogyatékosságokkal: félkarú dobos, vak énekes, 2 ujjú gitáros, lábbal gitározó, félsiket zenészek, epilepsziás énekes...


Szóval beülne a Def Leppard félkarú dobosa, az orvos meg mondhatja hogy napersze, na így nem lehet dobolni. NEM ALKALMAS! ...?


A másik, ez egy kicsit neccesebb, ha esetleg károsítja az egészségét. Így is élnek híres zenészek: gerincsérves dobos, krónikus ízületi gyulladásos zenészek, krónikus torokgyulladásos énekes, egy rakás majdnem siket zenész, vagy talán valaki allergiás a hangszerére...


Szóval egy profi zenész mögött legalább 10 év van, valószínű, hogy vállalkozó, és napi 3 órát gyakorol. Ha mégis egyszer "munkavállaló" lesz, el kell menni üzemorvoshoz, akkor majd az orvos beleköt, hogy van egy nikkel allergiád, akkor munkaviszonyban azt a hat koncertet nem vállalhatod, mert káros az egészségedre, tök mindegy, hogy amúgy az a saját hangszered, nem a munkaadódé, amin napi 3 órát gyakorolsz így is úgy is. - és persze ekkor írnak egy vállakozói szerződést inkább, és megoldják úgy a giget.


Tehát van-e ilyen, összegezve, hogy a zenész amúgy szabadúszó, a hangszere a hobbija is, mestere a hangszerének, de üzemdoki úgy dönt, hogy nem alkalmas arra, hogy a hangszerén játsszon?



2021. nov. 23. 04:56
 1/6 anonim ***** válasza:

Igen sajnos van ilyen.

En hasonlo helyzetben vagyok, megvan a tokeltes munkahely. De kernek orvosi vizgalatokat + uzemorvos. Biztos elfog utasitani mert kover vagyok. Hiaba van meg a vegzettsegem, irodai munka lenne, de megis olyan rosszakat hallani, nem is remenykedek.

2021. nov. 23. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Ypszilon1980 ***** válasza:
100%

Volt már ilyen, pl. az ACDC énekese is azért távozott, mert már halláskárosodása lett és orvosa nem javasolta,hogy tovább koncertezzen.

Lehet olyan, hogy valaki 10 éve zenél, profi, és abból kifolyólag lesz alkalmatlan, pl. sérve lesz, allergiája lesz, stb.

2021. nov. 23. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A lényeges mozzanat, hogy megoldják.
2021. nov. 23. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

A Def Lepard pont az a példa, ami erősíti a szabályt. Bruce Dickinsont (Iron Maiden) 2-3 évre tiltotta el az "üzemorvosa" az énekléstől. Nyilván személyes döntés is volt, kezelésekre járt, stb. Amúgy ne a világsztárokat vedd alapul, kicsiny hazánkban másképp mennek a dolgok.

És azt is mérlegelni kell, hogy okosba megoldjátok ugyan, de ha a zenélés állapot romlást okoz, akkor mit értél el vele? Ugyanúgy nem fogsz tudni dolgozni, és még szarabbul is leszel.

1. válaszolónak: nem bántásból írom, de nem a munkavállalás előtt egy héttel kellett volna aggódni, hogy kövér vagy, hanem már évekkel ezelőtt lefogyni. A túlsúly nem egy kezelhetetlen eü probléma, nem olyan, mint pl egy gerincsérv, vagy vakság.

2021. nov. 23. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Hozzáteszem, én szerencsére megúsztam egészségügyi problémák nélkül, több hangszeren játszom és éneklek is, de vannak olyan barátaim, akik nem ilyen szerencsések.


Itt inkább jogi szempontból jut eszembe, hogy azért a hangszeres játék mégiscsak a zenész saját technikája, saját hangszere, önálló stílusa tudása, és művészi szabadsága. Még a munkáltatónak is alig van joga beleszólni, ha a végeredmény megfelelő. Akkor mi köze lenne egy üzemorvosnak ahhoz, hogy milyen technikával játszik egy dobos, aki megtanult egy kézzel dobolni?

Ez így azért logikus felvetés, nem? Mintha egy lebénult festőt, aki virágokat fest a szájával, nem engedne át az üzemdoki, mer' "úgy nem szabad festeni".


A másik, amit említettem, hogy a zenész felszerelése a saját cucca és önálló választása, én nem a munkáltató biztosítja. Tehát pont NEM olyan, mint amikor egy betanított gépkezelő kezét a munkáltató gépe teszi tönkre. Tehát gyakorlatban perelni se lehetne, hogy "beperlem a főnököm, mert allergiás vagyok a saját hangszeremre"... XD Szóval szerintem nem vagyok túl extrém, ha azt mondom, a dokinak nem kéne, hogy joga legyen vizsgálni a zenész hangszeres játékát, képességeit, és annak következményeit.


Na mind1, többek közt ezek miatt a zenészek tipikusan szabadúszók az egész világon, ahol nincs üzemorvos, de ha elmenne mondjuk egy TV showba session zenésznek, akkor küldenék máris a dokihoz, ami számomra nevetséges.

2021. nov. 23. 22:35
 6/6 anonim ***** válasza:
Vannak hülye melók meg gyogyós górék, az tény. Kérdés, hogy hol kell téged érdekeljen az, aki önmagát szórja ki a partnerkörödből.
2021. nov. 24. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!