Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A pattanásos arcbőrt csak...

A pattanásos arcbőrt csak antibiotikumokkal lehet kezelni?

Figyelt kérdés

Ma voltam bőrgyógyásznál pattanásos arcbőr problémával.

A következőket írta fel:

Tetralysal 300 mg kapszula

Zindaclin 1% gél

+ javasolja az isotretinoin kapszulát

Ilyeneket kérdezett hogy van vagy volt-e szexuális partnerem van-e rá esély hogy terhes lehetek mostanába, mert akkor ha teherbe esnék elkéne vetetnem mert ez olyan erős gyógyszer.

Meg se vizsgált amúgy egyáltalán csak ránézett az arcomra (nem közelről) és úgy amit gondolt az alapján írta fel a gyógyszereket. Pedig ezt úgy szokták végezni hogy ilyen lámpa segítségével vizsgálják meg közelről alaposan az arcot. Egyből azt mondta hogy lehet ennek valami hormonális oka is lehet stb és mondta hogy menjek el nagylaborra és nőgyógyászatra. Szerintem nem kellett volna feltétlen egyből ilyen okokra gondolni. Nyilván ez jó hogy inkább biztosra megy de szerintem más irányból is meg kellett volna közelíteni az aknés arcom okát.

Pl ilyeneket egyáltalán nem kérdezett ami egyértelmű lett volna hogy esetleg dohányzok-e, hogyan táplálkozok, mit használok az arcomra. Mondtam neki csak úgy mellékesen hogy jobban azóta ilyen az arcom mióta maszkhasználat volt, így érthető hogy ugye nem érte levegő és egyre inkább romlott az állapota. Heges pattanásaim lettek.

Meg én azt se értem hogy miért csak antibiotikumokat ír fel, mást nem lehet felírni vagy mi? Minden akne elleni kezelés antibiotikum? Nem értek hozzá de nem hiszem.

Azt tudni kell még, hogy 20 éves lány vagyok tehát ez már felnőttkori pattanás, és nem volt még szexuális kapcsolatom sem, szűz vagyok még. Ezt nem mertem neki elmondani így is nagyon kérdezősködött erről amit megértek, csak kellemetlen volt. Meg nem akartam hogy furcsán nézzen rám vagy értitek. Tudom hogy nem gáz, bőven vannak ilyenek is hogy egy 20 éves korú lány még szűz. Nem akartam még, nem éreztem úgy még senkivel hogy rábíznám magam és én nem adom magam akárkinek. De mindegy, a lényeg hogy nem áll fenn az esélye (most jelenleg még) hogy teherbe essek.

Azt is nagyon mondogatta, hogy az isotretinoin gyógyszert csak fogamzásgátló mellett szokták felírni vagy ajánlani. Fogamzásgátló nélkül csak akkor írják fel ha saját felelősségre aláírok egy nyilatkozatot hogy szeretném szedni magába is. Mert hogy ugye ha teherbe esnék akkor nem tarthatom meg mivel súlyosan károsítja a magzatot. De ilyen nálam nem áll fenn.

Csak annyira megijesztett amiket mondott. Meg olvastam magáról a gyógyszerről is hogy az antibiotikum nem csak a magzatra veszélyes hanem amúgy is káros lehet az egészségre is pl a bélflóra felborítása, koleszterinszint növelése a vérben stb.

Azt még megemlítettem neki, hogy azt hallottam a szakemberektől akik ezzel foglalkoznak, hogy nem kenegetni kell az arcot az nem ér semmit, hanem inkább a májat és emésztőrendszert kell rendbetenni megtisztítani mert onnan ered az egész probléma amit kivetít az arcunkra.

Erre annyit mondott hogy felőlem tisztíthatja a máját de én most azzal a problémával foglalkozok amivel érkezett, ez a gyógyszer inkább káros lehet a májra mint tisztítaná de legalább az arca már rendben lesz.

Hát nem ilyen válaszra számítottam, szerintem egy alapos figyelmes ellátás nem ilyen..

És nem tudom ilyenkor mit érdemes csinálnom. Félek elkezdeni szedni ezeket a gyógyszereket, nagyon sok káros mellékhatása van meg minden. Meg lehet hogy igazából teljesen félrekezel és nemhogy nem lesz semmi hatása a problémámra, hanem még rosszabb is lesz. Szerintem megkéne várni a laboreredményt előbb.

Azt a gélt amit felírt, a zindaclint már kiváltottam. Ez biztos nem csinál semmi rosszat. Ez önmagában nem lesz elég? Mert a patikában is azt mondták hogy kell hozzá a tetralysal is legalább.

És ha azt még hozzá elkezdeném szedni és semmit nem csinál?

Meg egyáltalán miért kéne hozzá még akkor pluszba az isotretinoin? Ennyi minden kell az akne kezelésemre?

Szerintem elég lenne a gél meg a tetralysal is. Nyilván ezt én nem tudom annyira de azért nem akarok össze-vissza se szedni mindenféle gyógyszereket. Azt én értem hogy igazából erről a hormokon helytelen működései tehetnek, de sokat hallottam hogy nagyon rossz megoldás antibiotikumokkal kezeltetni (főleg nem többet meg mindenfélét egyszerre) az arcbőrt, ez úgyis csak ideiglenes hatású míg szeded addig jó de aztán ugyanolyan lesz minden. És nem szedhet az ember egész életeben antibiotikumokat. Minél tovább szedik annál károsabb lesz később pl nehezen esik teherbe valaki. Szerintem ezt kicsit biztonságosabb és tartós kezelésekkel is helyre lehetne hozni de nem értem miért antibiotikumhoz folyamodik egyből egy bőrgyógyász.

Ti mit gondoltok?



2022. szept. 12. 18:36
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

Nem tudjuk, mennyire pattanásos az arcod.

Az biztos hogy nem kezdenék rögtön ennyi gyógyszert szedni.

2022. szept. 12. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
29%
En azt gondolom hogy annyira örültem volna ha felírják nekem az antibiotikumot. Ehelyett elküldtek góckutatásra. Fogászattol kezdve minden volt. Egy tortúra. Tedd össze a kezed hogy felírta és közben kutattasd ki a gócaidat. Szemermeskedni butaság volt
2022. szept. 12. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
2 miért mit csináltak? És találtak valamit? Csak mert engem is elküldtek
2022. szept. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

1 Van ettől rosszabb is de nekem is nagyon csúnya. Gennyes heges csomók. Tiniként is voltak pattanásaim de inkább jobban sok mitesszer, de akkor sem volt ennyire rossz sosem. Az egész arcom oldala a fülem és állam mellett telibe pattanásos.

Igen én is így vagyok vele hogy nem szeretnék ennyi gyógyszert elkezdeni szedni főleg nem ilyen erős antibiotikumokat. Eleve már a tetralysal is az, akkor minek kell még hozzá az isotretinoin is, meg még plusz fogamzásgátlóról is beszélt hogy azt is érdemes lenne szedni :D Kicsit sem lenne furcsa szüzen fogamzásgátlót szedni.. Bezavarja az egész hormont menstruációt mindent. Mert hát arra hivatkozott hogy ez az isotretinoin fogamzásgátló mellett javasolt. Meg ilyeneket is mondott hogy egy kis fogamzásgátló mindenkinek normális egy kicsi kell.

De amúgy meg olyat is hallottam hogy a nemi élet után lehet rá esély hogy már akkora meg elmúlnak a korábbi pattanások mert máshogy fognak működni a hormonok. Lehet amúgy.

#1,2 Szerintem inkább jobb ha ti örültök, mert rendesen odafigyel rátok az orvos, minden létező irányból megközelíti a problémátokat, tényleg személyre szabottan hatásosan akar kezelni. Nem az hogy felír egy random gyógyszert ami csak egy ránézésre szerinte jó lesz azt lehet nagyon téved vele és inkább árt mint használ, hát mondom meg se vizsgált kb mintha telefonba mondtam volna el mi a panaszom.

Rendesen vizsgáltassátok ki magatokat úgy többet lehet tudni, lehet egy olyan probléma áll fenn amit nem is gondolt volna a bőrgyógyász.

Én is elfogok menni laborra nőgyógyászatra stb és majd úgy megyek vissza kontrollra. Mert hiába felírt nekem valamit ugyan, nem biztos hogy tényleg az a probléma van amire ő gondolt.

De nektek meg egyenlőre így tudatlanul inkább nem írtak fel semmit, szerintem ez jó. Nehogy félrekezeljenek

2022. szept. 12. 19:48
 5/6 A kérdező kommentje:
Bocsi a szövegem másik felét a 2-es és 3-as válaszolónak szántam.
2022. szept. 12. 19:49
 6/6 anonim ***** válasza:
Szia! Szerintem NE kezdd el a gyógyszert! Én is az isotretinoint szedtem 15 évesen pár hónapig, aztán 18 évesen is szedtem kb 2 hónapig, mind a két esetben teljesen kiszárította a bőrömet, nem csak az arcom hámlott, de a karom, hátam, az ajkaim kicserepesedtek, nem győztem ajakápolózni, nagyon kellemetlen és fájdalmas. A szemem folyton ki volt pirosodva, fényérzékeny lettem, az orvos is azt mondta, hogy a napot is kerüljem amíg szedem. Izomfájdalmak, stb... Nekem csak rossz tapasztalatom van vele. Igaz, hogy a pattanások elmúltak, de fél év múlva újra előjöttek, tehát nekem nem érte meg. Szerintem próbálj ki különféle diétákat, változtass az étrendeden, igyál nagyon sok vizet, és próbáld meg kerülni a sok húst, sok cukrot, zsíros kajákat és a stresszt is. Sok sikert!
2022. okt. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!