Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A hálapénz elfogadása etikus,...

A hálapénz elfogadása etikus, szabad?

Figyelt kérdés

Orvostanhallgató vagyok és a hálapénz elfogadása etikus dolognak számít -e vagy nem?


Az orvosi etika engedélyezi?

A Hippokratészi eskü tiltja?


2010. szept. 28. 19:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
37%

Azt a hülye Hippokratészi sz*rt nem kell komolyan venni.

A szülés levezetéséért elvárnék 1 kis összeget. De másért nem. Akinek mocskos a doktori meló az inkább ne is dolgozzon.

18/F

2010. szept. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Másért nem?! hahahaha ha csak simán kórházba kerülsz, akkor amíg a nővéreknek nem viszel egy kis ajándékot, addig le vagy sz...va, egyébként meg akármilyen műtétnél is "kell" vagy "illik" fizetni ;)Látszik nem voltál még kórházban :D
2010. szept. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Kizártnak tartom, hogy a Hippokratészi eskü tiltaná, mert kétlem, hogy az ókori Görögországban ingyen dolgoztak volna az orvosok, és mivel államilag fizetett egészségügy még nem volt, elég valószínű, hogy közvetlenül a betegnek vagy hozzátartozóinak tartották a markukat a kezelés után. Az orvosi etika sem hiszem, hogy kitérne az orvoslás megfizetésének a szabályaira.

Ha az én véleményemre vagy kíváncsi, akkor pedig:

Önként adott hálapénzt elfogadni etikus.

Hálapénzt elvárni, hálapénzt nem adó betegekhez másképp hozzáállni etikátlan.

2010. szept. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

A Hippokrateszi eskü ilyet nem említ. Ti nem olvastátok el vmilyen gyakorlaton?:) (Nálunk egyik kurzuson volt róla szó).


A személyes véleményem az, hogy nem tudom elítélni azokat, akik elfogadják, mivel anélkül az orvosi fizetés elég gyenge... És azért egy családot eltartani belőle...főleg ennyi tanulás után:(


Azt viszont nagyon felháborítónak tartom, hogy vki előre megmondja egy-egy beavatkozás árát...Vagy ha nem fizetnek le sem szarják a beteget:( Nem értem az ilyen miért megy orvosnak.

Ha már az a neve, hogy HÁLApénz, akkor tényleg csak akkor kapjon vki, ha rászolgált.


De az lenne a legjobb, ha normális fizetést kapnának az egészségügyi dolgozók (nem csak az orvosok!) és a hálapénzt eltörölnék.


Egyébként én nem szeretnék majd elfogadni pénzt. Elég rossz lenne utána a lelkiismeretem:(

2010. szept. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:

És itt van a probléma. Hogy nem csak illik, hanem szinte kell is mert másképp leszarnak. Nem vagyok orvos, sem filozófus, nem ismerem a Hippokratészi esküt de azt gondolom, hogy igenis etikátlan dolog egy orvosnak pénzt elfogadni, vagy egyáltalán bárkinek is azt sugallni, hogy ezért fizetni kell. Mert ha valakinek komoly műtétje akkor magának akar jót és fizet ő vagy valamelyik családtagja, mert bízik abban, hogy így neki jobb lesz.

És az orvosoknak azzal, hogy a beteg élete szinte a "kezükbe van" visszaélni nem szabad. (Jó nem fogják megölni, vagy szívatni, de azért mégis...)

Ha nem is sokat, de az orvosok épp elég pénzt kapnak alapból a munkájukért.

Az meg más dolog ha valaki tényleg hálából ad hálapénzt...

2010. szept. 28. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

"épp elég pénzt kapnak alapból a munkájukért" Hát ez az, hogy nem kapnak normális fizetést. Egy kezdő orvos (rezidens) 90 ezer körül kap. Az mire elég? Persze tudom, most jön az, hogy "másnak is szar"....de azért 6 év tanulás, baromi nagy felelősség, csomó ügyelet, éjszakai műszak... (Ráadásul az orvosok átlagéletkora jóval alacsonyabb, mint a többi emberé...).

Te a pincérnek szoktál borravalót adni? Vagy a taxisnak? Vagy akárkinek?

2010. szept. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Amennyiben hálából adják,és tudod,h nem az utolsó pénzét szedte össze a boritékba,akkor igen,fogadd el.

Etikátlannak tartom a haldokló beteg rokonaitól is elfogadni,sőt ezt egyenesen gusztustalanak.

Ne teggyél megkülönböztetést a boritékoló és a nem boritékoló páciens között.

Tégy mindig a legjobb tudásod szerint a betegekért,akkor tiszta marad a lelkiismereted,és csak azért mert koszosan megy be,vagy viszi be a mentő,ne különböztesd meg.

Hozzátartozókkal meg ne a folyóson állva,mindenki más hallatára közöld,h napjai vannak hátra a betegnek,vagy a diagnozist.(tapasztalat,hozzátartozó voltam)

2010. szept. 28. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
60%

A jogszabály szerint előre nem lehet elfogadni semmit, csak utólag. Az etikai részébe inkább nem megyek bele. Sajnos a média elég nagy negatív kampányt csinált az orvosoknak. Minden héten legalább egy orvost meghurcolnak. Pedig az orvos is ember. Mindemellett elfelejtik megemlíteni, hogy az eü-i dolgozók naponta hány életet mentenek meg. Mindezt az uniós bérek töredékéért. Amikor pedig az orvos esetleg el meri fogadni a hálapénzt - mivel az orvos is ember és a gyerekeinek enni kell adni -, egyből jön a habzószájú tömeg, hogy büntessük az orvost, etc.

Ebből én annyit vonnék le, hogy az emberek, és különösen a magyar ember, irigy a másikra, mert az többre viszi. És ha az ő tehene döglött, akkor a másiké és pusztuljon. Le minden orvossal!

Bezzeg, ha beteg lesz... meghunyászkodva megy mégis a rendelőbe.

Tanulni kéne a nyugati országoktól. Ott nagyobb anyagi és ERKÖLCSI megbecsülésben van része az orvosnak. Talán épp ezért ölt egyre nagyobb méreteket az orvosok elvándorlása.

Egyenlőre ennyit.


végzős orvostanhallgató

2010. szept. 28. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
77%

Kétszer operaltak egymasutan-közben 10 nap telt el-,mindket műtetet elszúrtak,30.30 ezer Ft-tadtam a ket rezidensnek,akik a műtetet vegeztek.Gyógyultnak mínősítettek,4 nap múlva az egyik klinikan megallapította,hogy újra meg kell műteni,mert szó szerint elb...k a korabbi megyi kórhazban.


Az orvosok nagy reszet a penz erdekli,nem a beteg!

2010. okt. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell általánosítani. Ha 10szer elmész orvoshoz, és abból 9szer normális ellátást kapsz, azt teljesen alapnak veszed, fel sem tűnik. Viszont ha csak egyszer rosszat tapasztalsz, biztos, hogy egész életen keresztül azt fogod emlegetni.

Marhára nem igazságos, hogy ennyire az orvosok ellen hangolják a közvéleményt. Aztán ha az orvosok elmenekülnek, akkor is ők a szemét disznók.

Persze hogy elmenekül a szerencsétlen, ha folyton csak leköpdösik...

2010. okt. 9. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!