Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A hálapénz elfogadása etikus,...

A hálapénz elfogadása etikus, szabad?

Figyelt kérdés

Orvostanhallgató vagyok és a hálapénz elfogadása etikus dolognak számít -e vagy nem?


Az orvosi etika engedélyezi?

A Hippokratészi eskü tiltja?


2010. szept. 28. 19:08
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

-.-


Etika: Most komolyan? Minek tanúlnak az orvosok etikát ha nem használják? Vagy legalább kérdeznék meg az oktatót.


A válasz röviden, nem. Semmiképpen sem etikus.

Már csak azért sem, mert a beteg kiszolgáltatott helyzetben van az orvossal szemben. Amivel még ha jobb esetben nem is él vissza az orvos, de a beteg már elővigyázatosságból -az az félelemből- inkább fizet. Mert szokás. Visszaélésekről amiért valaki nem fizetett pluszban, illetve az ezzel kapcsolatos "jobb pénzt adni neki" tanácsokat pedig minden nap hallani a várótermekben.

Egyszer és mindenkorra ki kellene rugni azokat akik a pénzért és státuszért mennek orvosnak./Ám nem lehet. Már csak az orvoshiány miatt sem./ Az egyik közeli rokonom csinált ezzel kapcsolatos kutatást. S bizony nem csak pénzéhes volt a társaság döntő hányada, hanem totál alkalmatlan a valódi élethez, mivel csak a könyveket bújta.

Hát az ókori hellász egy kalap alá venni azért dúrva. Városállamok voltak. S kezdetben adományokból majd közösségi alapokon finanszírozták, Rómában szintén. Az ókori Egyiptomban pedig minden polgárnak ingyenes volt az orvosi ellátás.

Ezer egy életveszélyesebb és hasonló módon felelőségtelyes munka van amit nem fizetnek jobban. Erre hivatkozni gyerekes. Ellenben ott van az orvosi kamara ami majd minden fehérköppenyes félistent megment ha úgy alakul.

Az orvosok és a gyógyszeripar kapcsolatáról pedig most ugye inkább hallgassunk. Pedig kapnak onnan is pénzt és egyébb szolgáltatásokat rendesen.

Felejtsük el az állami garanciára adott hiteleket is...

Ha itt tartunk. Mi van pl. a gyógyszerészekkel?

Az is marhaság, amiért a sok tanulásra hivatkoznak. Más szakmák is vannak ahhol annyit vagy többet kell tanúlni. Az élethossziglani tanulás elvét talán nem is illik itt megjegyezni, de némely szakmánál bizony nem mellékes.

Uniós bérszinvonalra hivatkozni szintén nevetséges. A hálapénzekkel eleve adózatlanul keresnek az orvosok, és nem ritkán többet mint némely nyugati kolléga. Már pedig aki nem adózik az az államtól tehát a néptől lop, ugye...

Attól a néptől amelyik eltartja. Természetesen a magán praxisokra ez nem vonatkozik. Bár hogy állami vagyontárgyakat használnak magán célra azt talán szintén jobb nem megemlíteni.

Az orvosok politikai és média beli befolyását szintén ne emlegessük, ugye? Lásd H1N1 hisztéria keltés.

A fizetések reálértéke szintén eltérő, alacsonyabb keresetet indokol a nyugatiakhoz képest. Nem lehet 1200 eurónak megfelelő forintott adni itt amikor az itt többett ér.

Való igaz, túl vannak hajtva az orvosok. Ám ezt nem kifejezetten plusz pénzel, hanem jobb elosztással és több orvossal lehetne javítani. Ám ehhez például ki kéne rakni néhány túlkoros orvost, és a multikhoz hasonlóan szét kellene robbantani az alkalmazotti viszonyokat.

Mellesleg az ország gazdasági és politikai ereje ennyire képes. Ami nem csak az orvosokat érinti. Az egészségügy etikája így is velejéig romlott. A kasszát pedig súlyosan terheli. Miért nem lehet ezt felfogni? Magyarnak lenni.

Ha valaki pénzt akar, akkor menjen el vállakozónak vagy vezérigazgatónak vagy mi egymás. Menjen el oda ahhol pénzel foglalkoznak, pénzt termelnek. De ne állami vagy más alkalmazottnak. Arányaiban úgy se lehet tömegesen jól keresni egy szűkös keretből. Ez képtelenség.

90 ezerből nem lehet megélni? Tényleg? Hát, vannak akik annak a feléből is vígan elélnek, akár albérletben is.

2011. máj. 30. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
54%

"

Egyszer és mindenkorra ki kellene rugni azokat akik a pénzért és státuszért mennek orvosnak./Ám nem lehet. Már csak az orvoshiány miatt sem./ Az egyik közeli rokonom csinált ezzel kapcsolatos kutatást. S bizony nem csak pénzéhes volt a társaság döntő hányada, hanem totál alkalmatlan a valódi élethez, mivel csak a könyveket bújta.

...

Ezer egy életveszélyesebb és hasonló módon felelőségtelyes munka van amit nem fizetnek jobban. Erre hivatkozni gyerekes. Ellenben ott van az orvosi kamara ami majd minden fehérköppenyes félistent megment ha úgy alakul.

Az orvosok és a gyógyszeripar kapcsolatáról pedig most ugye inkább hallgassunk. Pedig kapnak onnan is pénzt és egyébb szolgáltatásokat rendesen.

...

Ha itt tartunk. Mi van pl. a gyógyszerészekkel?

Az is marhaság, amiért a sok tanulásra hivatkoznak. Más szakmák is vannak ahhol annyit vagy többet kell tanúlni. ...

Uniós bérszinvonalra hivatkozni szintén nevetséges. A hálapénzekkel eleve adózatlanul keresnek az orvosok, és nem ritkán többet mint némely nyugati kolléga. Már pedig aki nem adózik az az államtól tehát a néptől lop, ugye...

Attól a néptől amelyik eltartja.

...

Bár hogy állami vagyontárgyakat használnak magán célra azt talán szintén jobb nem megemlíteni.

Az orvosok politikai és média beli befolyását szintén ne emlegessük, ugye?

...

A fizetések reálértéke szintén eltérő, alacsonyabb keresetet indokol a nyugatiakhoz képest. Nem lehet 1200 eurónak megfelelő forintott adni itt amikor az itt többett ér.

Való igaz, túl vannak hajtva az orvosok. Ám ezt nem kifejezetten plusz pénzel, hanem jobb elosztással és több orvossal lehetne javítani. Ám ehhez például ki kéne rakni néhány túlkoros orvost, és a multikhoz hasonlóan szét kellene robbantani az alkalmazotti viszonyokat.

...

Az egészségügy etikája így is velejéig romlott. A kasszát pedig súlyosan terheli. Miért nem lehet ezt felfogni? Magyarnak lenni.

Ha valaki pénzt akar, akkor menjen el vállakozónak

...

Menjen el oda ahhol pénzel foglalkoznak, pénzt termelnek. De ne állami vagy más alkalmazottnak. ... 90 ezerből nem lehet megélni? ... Hát, vannak akik annak a feléből is vígan elélnek, akár albérletben is."


Először, tanuljon meg helyesen írni.

Másodszor: olyanról ne alkosson ilyen éles hangvételű véleményt, amit nem ismer.

Én maholnap végzek. Sokat tanultam. Nem mondom, hogy a gyakorlati tudásom kellő mélységű, de pont ezt a célt szolgálja a postgradualis képzés. Mellesleg, ha annyira alulképzettek a magyar orvosok, akkor miért is kapnak a világ bármely pontján állást??

Az orvos a legfontosabbat termeli újra, a MUNKAERŐT. Szerintem ez nem elhanyagolható tény.

A Kamara nem véd meg senkit sem.

Tény, hogy a gyógyszeripar ad támogatást az orvosoknak, pl. az orvosi rendelőkben enm egyszer csak azért van gyógyszer, mert a gyártó bemutatóként ad néhány dobozzal.

Mellesleg vannak szakmák, ahol nem is történik gyógyszerelés, pl. röntgenorvos, labororvos.

Mondjon olyan szakmát, ahol többet kell tanulni. Ne csak dobálózzon a szavakkal.

A hálapénz 90%-a az orvosok 10 %-ának kezében összpontosul. A többi semmit sem kap. És nem uniós béreket szeretnénk. Csak annyit, hogy ne kelljen 3 állást vállalni, hogy megéljünk.

Politikai befolyás nincs, ha lenne, akkor nem lenne akkora cirkusz a fizetés körül, mert már rég megadták volna.

És nem utolsó sorban, mutasson nekem olyan embert, aki megél 45000 Ft-ból (ebből még a közüzemi számlák sem jönnek ki).


Hozzászólása színtiszta demagógia.

Üdvözlettel:


végzős orvostanhallgató

2011. jún. 2. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

A helyesírást emlegetni nem éppen idevágó, ám jogos. Salynos magyarul még mindig nem megy jól.

Olyan embert aki megél 45 ezerből? Én. Albérletben és segítség nélkül. Tehát nincsen plusz segélycsomag otthonról.

Konkrét példákat? A családom fele orvos, a többiek pedagógusok kutatók vagy közgazdászok.


Ha pedig megkérdeznéd miért 45 ezer a jövedelmem, azért mert ennyit engedek meg magamnak. Mindent igyekszek visszafordítani a vállalkozásaimba. Ugy gondolom, hosszútávon ez a nyerő stratégia.


Akkor arra válaszolj, miért van az a mondás, aki egyszer bekerül az orvoshoz az soha többet nem szabadul tőle? Észre kellene venni, van benne valami. Folyamatosan növekvő szakirodalma van az "egészség" bár sokkal inkább betegség ügyi rendszer kritikájának. Okkal.


Én is láttam hallottam mi folyik orvosi berkekben. Az orvosi képzésünk JÓnak számít. Nem azt kritizálom. Csupán az irányt. Nem az orvoshallgatók hibája. Ha szakmát kellene kritizálni, akkor nagyobb részben inkább a miénk, a közgazdászok és vállalkozóké. Tanultál közgazdaságtant gondold végig és használd.

Orvosokra jellemző módon, abban a szellemben válaszoltál, mit érthetek én hozzá, ha nem vagyok orvos. Pedig kiskoromtól kezdve rengeteget jártam az élettudományi könyvtárba. Imádtam az anatómiát, a toxikológiát, a farmakobotanikát és mindent ami a táplálkozással kapcsolatos. Otthon pedig sokat segítettek és tanítottak.

Amit leírtam az nem csupán az én véleményem. Mi tagadás? Sokkal inkább az orvos családtagjaimé amit elfogadok.

Ennek ellenére én vállalkozónak mentem és később elkezdtem közgazdaságtant tanulni. Már pedig ha komolyan veszem a szakmát, és nem ellébecolom, akkor 10 év tanulás minden nap.

Veszély? Maradjunk a gyógyszerészeknél. Hasonlóan sokat tanulnak. Ha valamit elrontanak az szintén végzetes lehet. Erősen megfontolandó lehetne, hogy az orvos inkább diagnosztizáljon, de ne írjon fel gyógyszert a gyógyszerész helyett.

Még pár év, és ha nyitott szemmel jársz akkor meg fogod érteni. Jóindulat ide vagy oda, nagyon nehéz a mi rendszerünkben VALÓBAN gyógyítani. Számtalanszor léteznek olcsó esetenként csak kiegészítő megoldások amiket semmibe vesznek.

Egy egyszerű és nehezen vitatható példa:Miért nem alkalmazzák széles körben a meditációt? Vannak rá példák, viszont nagyon korlátozott körben. Holott bizonyítottan pozitív hatással bírnak.

Miért adnak be olyan vakcinákat, amik bizonyítottan veszélyesek?

Miért olyan gyógyszereket kutatnak és fejlesztenek, amik csak a tüneteket kezelik, de az okot nem szüntetik meg?

Lásd AIDS ellenes magyar gyógyszer kutatás.

Miért növekszik az orvosokkal szemben bizalmatlan emberek tábora? Miért hagyják ki a tájékoztatókból lehetséges mellékhatások egy részét?

A pszichiátria? Gyógyszerekkel tünet kezel, gyakran durva "mellékhatásokkal" amikor normális diagnózisra képtelen.


Hát ezért írom azt amit.

2011. jún. 2. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Az orvos termelőtevékenysége ilyen egyszerűen nem leírható.

Ezek alapján bármely élelmiszer ipari dolgozó is hivatkozhatna.

2011. jún. 2. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!