Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A koponya Mr vizsgálat mennyi...

A koponya Mr vizsgálat mennyi időn belül ismételhető meg?

Figyelt kérdés
Decemberben voltam mr vizsgálaton.Szédüléses panaszok miatt mentem. Ezt megelőzte nagy labor,nyaki ultrahang stb stb. A bal fülemnél volt gyulladás, amúgy mindent rendben találtak, és mintegy mellékesen le írtak frontálisan több apró a, flair mérésen magas jeladású gócot,aminek a klinikai jelentősége kérdéses.Pont így volt írva.Eltelt három hónap,a fülemről már le húzódott a gyulladás ,ami viszont megmaradt az az időnkénti kisebb megszédülések.Az egész egy pillanatig tart,de nagyon zavaró. Mivel pánikbeteg vagyok,lehet,hogy "csak" ez generálja,az orvos nem javasolt újabb Mr. vizsgálatot,de nekem már az is eszembe jutott,mi van ha ez alatt a 3 hónap alatt kialakult valami az agyamban.Lehetséges ?Vagy túlpánikolom? Tehát a kérdés,hogy mennyi időn belül ismétlik meg ezt a képalkotó vizsgálatot,illetve,hogy valakinek volt e már hasonló panasza? Mivel (számomra) elég kényes kérdés kérem,hogy legalább minimálisan hozzáértők válaszoljanak.Köszi.

2023. márc. 22. 11:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Kontrasztanyag nélküli vizsgálat gyakorlatilag bármikor ismételhető, nem igazán van megszabva, hogy mennyit/milyen időközönként lehet MR-t csinálni.

Extrém esetben egy héten háromszor is csinálunk MR-t, de nagyon ritkán van értelme ilyen gyakran csinálni. A legtöbb tumoros beteg is max 3 havonta jön, elég ritka az, hogy ennél gyankoribbra szükség legyen (néhány gyulladásos megbetegedés esetén van értelme hamarabbi kontrollnak, állapotrosszabbodás esetén, meg esetenként akkor ha valami nagyon nehéz diagnózist kell felállítani)


Az a pár apró folt/góc,a leírásod alapján tényleg nem különösebben "izgalmas", évtizedenként pár darab kvázi normálisnak tekinthető, kezelést/követést nem szokott igényelni, a szédülésed sem ettől van, mert még ha azok tényleg valami betegség részei lennének is, akkor sem szédüléssel járnának.


Ha nincs új tüneted, nem reális, hogy értelme lenne egy új MR-nek a szédülés hátterében ritkán van MR-rel kimutatható elváltozás. Néhány érfejlődési rendellenesség okozhat szédülést, van pár belső fül elváltozás ami okozhat ilyet, de azok is inkább klinikai diagnózisok mintsem MR.


Főleg azért sem lenne reális az MR, mert szimplán a fülgyulladásból is maradhatott vissza valami, de maga a pánikbetegséged is okozhatja a szédülésedet.


Szóval egy újabb MR akkor lesz indokolt max., ha vagy új tüneted vagy súlyosbodik a jelenlegi, vagy nagyon tartós lesz.


6-osnak: Sajna Magyarországon sokszor mi vagyunk az egyetlenek akik eldönthetik, mert radiológus vagy nincs helyszínen/nem elérhető. csomó magánban csak távleletezés van utólag, sokszor azt sem tudod ki fogja írni a leletet. Államiban meg helyenként változó, de van nem egy olyan hely ahol a műszak kezdetekor vagy végekor teljesen egyedül van az operátor egy ideig.


7-esnek:Az esetek 99,999%-ban a mérés közben is látod az eltéréseket, csak nem szólhat róla az operátor a betegnek (plusz nem egyszer nagyon nehéz értelmezni a látottakat olyan gyorsan/nem feltétlenül ért az operátor sem adott régió eltéréseihez. pl. Ízületben én is elég szar vagyok, de pl.neuroban nagyon sok mindent én is ki tudok találni). Nem egyszer mi szólunk a radiológusnak, hogy ezt előre kéne venni a leletezésben, vagy X kérdéssel küldték be, de az első képek alapján ez tuti nem az, módosítsunk-e a vizsgálaton, hogy jobban megtudjuk mondani mi az" stb... A funkcionális MR az egyetlen nagyjábóli kivétel, azt tényleg nem nagyon lehet értelmesen kiértékelni a mérés közben.

2023. márc. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Aha, 6-os 7-es vagyok köszi az információkat. Nem tudtam, hogy az operátor nézegeti a képeket. SM miatt járkálok. Furcsa volt amikor mondták, hogy üljek le egy kicsit mert mindjárt megírják a leletet. Ez mondjuk egyszer volt.
2023. márc. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
11/12 köszönöm szépen a választ, ez kicsit megnyugtatott. Még annyit megtudnál mondani, hogy pontosan mit jelent az, hogy krónikus ischaemias eredetűek a gócok? Ezt írja a lelet. Baromi ijesztően hangzik de ha ez is olyan általános mint ahogy írtad, akkor nem aggódom. 48 éves vagyok amúgy tehát már a B oldalt erősítem.
2023. márc. 23. 10:00
 14/15 anonim ***** válasza:
Vélhetően ér eredetű, az azt jelenti, hogy korábbi kis keringészavar következménye lehet. A későbbiekben érdemes odafigyelned a vérnyomásodra, vércukrodra és vérzsírértékeidre, hogy ne keletkezzen újabb góc.Szerintem.
2023. márc. 23. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Általában három hónaponta javasolt a betegek esetében, de súlyos, vészhelyzet esetében bármikor megismételhető.
2023. aug. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!