Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha a családban gyakori a...

Ha a családban gyakori a mellrák, tudok beutalót kérni mammográfiára?

Figyelt kérdés
Apa ágról a 4.ember szenved vele, egyik pl nagymamám volt jopar éve. Egy 30 körüli unokatesom is ebben halt meg. 30 alatti vagyok, vajon ha ezeket elmondom a háziorvosnak, tud beutalót adni mammográfiás vizsgálatra? Gondoltam évente 1x eljárnék a biztonság kedvéért...

dec. 27. 13:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem szakorvos tud adni, nőgyógyász. És igen kérheted.
dec. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem háziorvos is tud adni beutalót, de annyit hozzátennék, hogy ha rákos volt a családban, akkor érdemes a többi rákszűrésre is gyakrabban menni, ugyanis a rákra való hajlam általában nem úgy van, hogy ilyen vagy olyan rák, hanem lehet, hogy nálad más rák alakul ki. Az, hogy épp a mellrák halmozott a családodban, az több minden miatt is lehet, de ugyanannyi esélyed van egyéb rákra is, így érdemes minden alap rákszűrésen végigmenni évente.
dec. 27. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes lenne megnézetni hogy BRCA1 és BRCA2 gének mutációi megtalálhatók-e nálad. Ezek okozhatnak örökletes emlőrákot. A háziorvos is tud segíteni abban, hogy hová fordulhatsz ez ügyben.

Ha van ilyen mutációd, akkor fokozottan figyelned kellene, vagy más módon védekezni ellene, de ha nincs, akkor sok felesleges aggodalomtól kímélnéd meg magad.

dec. 27. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
36%
Mammográfiára 40 alatt biztos nem mennék. Eleve 30-35 éves kortól lehet elvileg menni, de csak 40-től ajánlott. SZTK-ban rendesen megtudnak kínozni vele ha olyanhoz kerülsz, mert össze kell vele teljesen préselni a mellet, ami tud fájni rendesen. Én 36 vagyok és évente járok emlő és hónalj ultrahangra. Ha elmúlok 40 inkább fizetek érte magánklinikán, de nem megyek mammográfiára. Vannak már kevésbé fájdalmas berendezések az emlő röntgenre, főleg ha évente kell menni.
dec. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
57%
#4 Én is voltam mammográfián, kb annyira "fájdalmas", mint bármelyik röntgenfelvétel. Ilyent még nem is hallottam.
dec. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%
Konzultálj orvossal, ugyanis maga a röntgen sugárzás is növeli a rák esélyét, amit a szűrésnél használnak. Minél fiatalabb vagy, annál jobban, ezért javasolt csak 40 éves kortól. Lehet, hogy másfajta szűrővizsgálat lenne jobb. Ne internetes válaszok meg a saját fejed után döntsd ezt el, olyannal beszélj, aki ért hozzá és minden szempontot figyelembe vesz.
dec. 27. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Neked emlő ultrahangra kell menned . A te korodban a mammográfia nem informatív. Illetve tudni kellene hogy génhordozó vagy- e BRCA génre, ami a korai emlőrákokban pozitív szokott lenni.

A negatívak esélye nem több, mint bárki másnak, függtlenül a családi halmozódástól.

dec. 27. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

5


Ez ugyanaz a válasz, minthogy valakinek nem fáj a nőgyógyászati vizsgálat, valakinek meg igen. Függ az orvostól is, a pácienstől is. Mindenkinek ugyanazt a kacsát használja a nőgyógyász és mindenkinél ugyanazt a röntgent. Mindkét helyről láttam már sírva kijönni embereket. Nyugodtan keress rá emberek véleményére.


Én mindenestre nem merném 100%-al senki pofájába mondani, hogy jajj mit vagy úgy oda, nem is fáj. Igenis úgy össze tudja szorítani a melled egy némely röntgenes, hogy ne akarj odamenni az életbe többet. Magánklinikán mikor utoljára utána kérdeztem ugyanezt mondták. Nagyon sokan azért mennek hozzájuk, mert körzeti kórházban fájdalmat okoztak nekik.


De akár mondhatom azt is, hogy belőlem a gyerekeim kb. kipottyantak. Nem kaptam semmit, gyakorlatilag elhanyagolható fájdalommal vajúdtam és toltam is ki, míg mások okádtak mellettem a fájdalomtól. Na most akkor valamelyikünk hazudik? :)

dec. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Plusz attól is függ, hogy épp mennyire érzékeny a melled. Ami ugye változik a menstruációs ciklusban.
dec. 27. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
5. vagyok Elnézést kérek mindenkitől, akit esetleg megbántottam, valóban nem tudtam arról, hogy fájdalmas is lehet. Többször voltam államiban és fájdalmat sosem éreztem. Lehet, hogy a ciklusom miatt épp akkor kevésbé volt érzékeny időszak, vagy nagyon jó volt, aki csinálta.
dec. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!