Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » 4D-s ultrahangról mennyire...

4D-s ultrahangról mennyire jó? 4D-s hasi ultrahang mennyire képes kimutatni a belső szervek állapotát? Mind 2 nemnél ezzel a hasi ultrahanggal a szűrűvizsgálatokat lehet pótolni?

Figyelt kérdés
Sokan dícsérték és még a mamográfia vizsgálat helyett is ezt javasolták,mert nem nyomja össze a melleket és mindent kimutat.Tényleg olyan jó ez? Nőgyógyászati és urológai vizsgálatra is lehet ezt alkalmazni?
2010. dec. 7. 19:59
 1/6 anonim ***** válasza:

A 4D ultrahangnak főleg csak a "babamoziban" van értelme, de ott sem diagnosztikai...

A 3D-s ultrahang is annyival jobb, mint a 2D-s, hogy könnyebb (utólag) kiforgatni olyan síkokat, melyeket a hagyományossal nem lehet elérni (mert a CT-hez hasonlóan, ott is térfogatokat lehet "beszkennelni", és utólag ezekből tetszőleges síkú metszetek készíthetőek). De maga a 3D-s kép szintén főleg csak a páciens szórakoztatására van, mert a diagnózis főleg a különféle síkokban készített 2D-s képeken alapul (CT-n is általában a 2D-s szeleteket elemzik, nem pedig a 3D-s rekonstrukciót).


És bármilyen "dimenziójú" is legyen az ultrahang, az továbbra is igaz rá, hogy a felbontása a mélységgel fordított arányban áll, valamint nem képes a gázt tartalmazó képleteket (pl. gyomor, belek) vizsgálni.


Továbbá a különféle képalkotó módszerek működési elve eltérő, ezért mindegyikkel más jellegű elváltozásokat lehet kimutatni. Vagyis, nincs olyan eszköz, mely mindenre jó (szerszámos hasonlattal élve: az egyik kalapács, a másik csavarhúzó, a harmadik pedig villáskulcs; mindegyiknek megvan a maga felhasználási területe).


És nagyon fontos: NINCS OLYAN DIAGNOSZTIKAI ELJÁRÁS, MELY MINDENT KIMUTAT!

Sem a mammográf, sem az UH nem mutat ki minden daganatot!

2010. dec. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat.És mell vizsgálatra te mit ajánlanál inkább,melyik jobb?
2010. dec. 10. 18:47
 3/6 anonim ***** válasza:

Egyik sem "jobb", mint fentebb írtam. Ezek inkább kiegészítik egymást.

De szerintem, a mammográfiát semmiképp se hagyd ki. Ha nagyon aggódsz vagy van valami elváltozás, akkor elmehetsz utána UH-ra is (az úgysem jár sugárterheléssel; a mammográfia pedig nagyon kis dózist "használ", szóval attól sem kell félni).

2010. dec. 10. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igazából nincs semmiféle elváltozásom,húszas éveimbe járok,de alapból elég fóbiás vagyok,csak úgy érdekelt a dolog,hogy idővel hova menjek,mert sokak azt mondják nem egészséges,hogy összpréselik a mellet.


Akkor hasi ultrahanggal nem lehet megnézni,hogy a gyomor,belső szervek állapota milyen is valójában?-Mert ebben reménykedtem,gondoltam fájadalom mentes a vizsgálat és még túlságosan vetkőzni sem kell.

2010. dec. 10. 19:55
 5/6 A kérdező kommentje:

Ne haragudj a válaszod el is felejtettem megköszöni.Na mennem kell.


Még egy kérdésem lenne,szóval van fiatal fiú ismerősőm és ő hallotta,hogy hasi ultrahanggal a herék állapotát meg lehet nézni ez igaz,én is hallottam már ilyenről?Mert ő semmiképp sem fogja hagyni,hogy más mondon megvizsgálják.

2010. dec. 10. 19:59
 6/6 anonim ***** válasza:

A heréket meg lehet nézni UH-val, de értelemszerűen nem hasival...

Amúgy ha jól tudom, ionizáló sugárzást (röntgen, CT) sosem alkalmaznak a gonádok vizsgálatára (pl.: medence röntgennél is letakarják ólomlemezzel a heréket).

2010. dec. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!