Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mit csináljak az anyámmal?Anyá...

Mit csináljak az anyámmal?Anyám már nagyon régóta és sokat dohányzik. az elmúlt hónapokban nagyon rondán köhög, éjjel álmában is.

Figyelt kérdés

én nagyon aggódom és rettentő dühös vagyok rá, mert félvállról veszi, elhanyagolja. azt hajtogatja, hagyjam őt békén, szálljak le végre róla, törődjek a saját dolgommal, ő csak azért köhög, mert hurutos a cigitől. Másfél hónapja volt neki egy tüdőgyulladása, amivel a körzeti orvos röntgenre küldte. a felvételen nem találtak neki semmilyen kóros elváltozást, én mégis rettegek, mi van ha ez az elhúzódó köhögés tüdőrák jele?? azt megjegyzem, mielőtt tüdőgyulladása volt, már azelőtt köhögött. egyszerűen nem lehet rá szép szóval hatni, hogy menjen el végre az esedékes tüdőszűrésre (már hónapok óta el kellett volna mennie, de mindig a sok munkájára hivatkozik, amiért nem megy el). Mit csináljak vele? az előbb is ordítottam vele, hogy jövő héten elmegy, és kész. erre ő, hogy de hát akkor sem jó, mert ugye dolgozik. erre megfenyegettem, hogy ha kell, akkor elrángatom oda, mint egy gyereket. egyébként borzasztóan felelőtlen és a fejét homokba dugó típus felnőtt létére. ez a köhögés valóban csak a cigitől van, nem komolyabb? hangsúlyozom, nagyon sokat cigizik, és régóta. a múltkori RTG ugyebár nem mutatott kórosat. de nagyon félek.

ja, azt ne írjátok kérlek, hogy hassak rá szép szóval mert nem lehet! amúgy már sokszor megígérte, hogy elmegy szűrésre, de az Istennek nem megy! én meg megőrülök. mit tegyek?


2009. jan. 30. 19:48
 1/2 anonim ***** válasza:

A tüdőszűréskor készülő féltenyérnyi, ún. Odelka felvételen alig lehet látni valamit. Ha a rendes mellkasrtg. nem írt le kórosat, akkor jelenleg értelmetlen a tüdőszűrés, ha elmegy, és megmutatja a mellkasrtg. leletét, v. felvételét, az elég is lesz a szűrőállomásnak. Egyébként a tüdőszűrést a TBC kiszűrésére találták ki, a tüdőrák vagy más tumor tüdőáttéteinek kimutatása csak másodlagos szerep. És ráadásul a rtg. nem fogja meggyógyítani a tüdőrákot, az praktikusan nem gyógyítható amúgy sem.


A járható út a megelőzés! Ha valaki láncban szívja a cigiket, akkor ne csodálkozzon, ha előbb-utóbb bele fog halni.


A dohányzás okozta legfontosabb betegségek:

1. érszűkület (szívinfarktus, alsó végtagok elvesztése, agyi érszűkület - agyérgörcs, agylágyulás, bénulások)

2. tüdő-hörgőrák (a leggyakoribb, ún. zabszemsejtes típusa annyira rosszindulatú, hogy gyakorlatilag gyógyíthatatlan, minimálisan kezelhető)

3. egyéb (pl. vastagbél) szervek rákja is sokkal gyakoribb a dohányosoknál

4. krónikus hörghurut, tüdőtágulás, súlyos légzési elégtelenség


Lehet választani közülük, anyukád a 4.-et már rendesen összeszedte. Meg kell értetni vele (mutasd meg neki a fenti felsorolást), hogy ezzel ELKERÜLHETETLENÜL a saját életét rövidíti meg. És ha így sem hagyja abba, akkor lehet, hogy neked kell beletörődnöd, hogy neki fontosabb a szenvedélye az életénél. Az sajnos nem járható út, hogy kisgyerek módjára elráncigáld egy érsebészeti osztályra, és mutogass neki rohadó lábakat, vagy egy kardiológiai intenzíven kérdezgessétek, hogy az infarktusos betegek mekkora része dohányos.


Csak egy utolsó gondolat: a dohányosak felelőtlenek, és akiben nem alakult ki felelősségtudat maga vagy családja iránt, abban elég nehéz ezt felkelteni. Esetleg ha úgy érezné, hogy rá elengedhetetlenül szükség van... Szükség van rá?

2009. jan. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Persze, hogy szükség van rá, hiszen az egyetlen anyám. csak ő ezt szerintem nem így látja. nincs könnyű élete, nagyon sokat dolgozik, fáradt, kedvetlen. sztem úgy érzi, már irántam sem tartozik akkora felelősséggel, mert már én is felnőttem. hamarosan diplomázom, félig már így is önálló életet élek. remélem, ha majd lesz unokája, új értelmet kap az élete. addig meg megpróbálok vele elbeszélgetni, miért is kéne abbahagynia a dohányzást, de nagyon nehéz lesz, ismerem... várok még öteleteket, mivel tudnám rábeszélni, hogy szokjon le arról a büdös bagóról.
2009. jan. 30. 23:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!