Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » TAJ-szám alapján bármely...

TAJ-szám alapján bármely kezelőorvos hozzáférhet az OEP-es "betegéletút-nyilvántartás"-hoz?

Figyelt kérdés

Ha igen, mi ennek a garanciája, hogy tényleg a kezelőorvosom?


Elég, ha ismeri a TAJ-számomat és a nevemet, és máris lát mindent, vagy mégis ki minősül kezelőorvosnak?


(nemrég volt egy riport, hogy már az új mentőkocsikban is lekérdezhető lesz az adott beteg kórtörténete ...)


Most akkor hogy van ez?



2014. febr. 18. 10:27
 1/8 Shai-Hulud ***** válasza:
17%

"Ha igen, mi ennek a garanciája, hogy tényleg a kezelőorvosom?"

Például az, hogy éppen most próbál újraéleszteni, és talán szüksége van a vércsoportodra, vagy az allergiáid leírására...

Más orvost pedig baromira nem érdekel a kórtörténeted.


"Elég, ha ismeri a TAJ-számomat és a nevemet, és máris lát mindent,"

Igen. Minél kevesebb adattal be tud azonosítani valakit, annál hamarabb hozzáférhet a szükséges információkhoz.


"már az új mentőkocsikban is lekérdezhető lesz az adott beteg kórtörténete"

Ennek nagyon örülök. Ezek szerint ha baleset ér, akkor a doki azonnal tudni fogja, hogy milyen gyógyszereket szedek, hogy nullás a vércsoportom, hogy nem vagyok penicillinérzékeny, és azonnal dönthet, hogy hogyan rakja össze a széttört tagjaimat.


Ha mindezekhez nem férne hozzá, akkor előbb meg kellene várnia a laboreredményeket, valami hozzátartozót előkeríteni, aki a sírógörcs elmúltával talán meg tudja mondani, hogy milyen gyógyszereket szedek.

Én határozottan örülök neki, hogy az orvosok - BÁRMELYIK orvos - azonnal, és könnyen hozzáférhet a teljes kórtörténetemhez.


Pedro

2014. febr. 18. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

na neem, azért ez így enyhe ferdítés ... na meg elég tévesek az ismereteid is de sebaj.


valaki pontosabban?

2014. febr. 18. 20:44
 3/8 anonim ***** válasza:

TAJ alapján az egy adott intézetben végzett vizsgálataidat lehet visszakeresni. Ha ugyanoda mégy vissza, akkor a papíralapú archiválás óta keletkezett leleteid benne lesznek a rendszerben.

Az orvosok nem kutakodnak az OEP-es rendszerben, mert azt a gazdasági vonatkozások alapján csoportosítják, és a jelentkező költségeket vetik össze a biztosítási állapotoddal. Ami onnan visszajut a dokihoz, az az, hogy él-e a biztosításod, vagy "fizetővendég" leszel.

2014. febr. 18. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

egy adott intézeti nyilvántartás megint más kérdés!


én most az országos, OEP-es nyilvántartásra gondoltam, amelyet te magad is le tudsz kérdezni, ha van ügyfélkapus hozzáférésed, és TAJ számot kér csak, aztán kidobja 2000-ig visszamenően, napra pontosan, mikor, milyen orvosnál és hol voltál !!!! (na meg nem mellesleg, egy rakat zöldség is van benne, én pl. férfi létemre állítólag voltam nőgyógyászati vizsgálaton is, de sőt, ami még kiakasztóbb, sportoló létemre állítólag valami drogelvonós kezelésen is jártam, szal az ész megáll tényleg, stb stb).


Na és pont az ilyen valótlan tartalmak miatt is érdekelne h ki minősül kezelőorvosnak, ill. ki milyen jogosultság alapján fér hozzá ezekhez az adatokhoz, mert pl az én esetemben teljes tévútra kerül, ha már ott tartunk, hogy pl. eszméletlenül bevisz a mentő ... királyul megkezelnek, de abba bele is halok sztem, mert az ott lévő infók fele hamis.


Úgyh továbbra is NAGYON érdekelne, ki és milyen jogosultság alapján fér ezekhez az infókhoz! ahogy ott fogalmaznak, hogy "kezelőorvos".

Na de és hééé, mégis ki a frász tudja ellenőrizni, hogy XY orvos valóban a kezelőorvosom-e, ha egyszer tőlem nem kérnek hozzá engedélyt????


és az ún. "felügyelőszervek", mint pl ÁNTSZ, nekik eleve jogosultságuk van jogszabályilag is alapból hozzáférni minden különleges, védett adathoz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a legutolsó együgyű írnokliba Gizike is tök nyugodtan bogarászhat bárki, ismétlem BÁRKI egészségügyi adatai között.


Én nagyon nem látom itt megvalósulni az adatvédelmet, de az alapkérdésemre se igen kapok választ. Tehát ki a kezelőorvos?

2014. febr. 21. 09:58
 5/8 Shai-Hulud ***** válasza:
17%

"Tehát ki a kezelőorvos?"

Az, aki bármilyen okból kifolyólag kezel téged. Ehhez valóban nem kérik ki a véleményedet, némely esetben nem is lehet (mert például eszméletlen vagy).


"ha van ügyfélkapus hozzáférésed, és TAJ számot kér csak"

Ez a kettő EGYÜTT kell hozzá. A saját adataidhoz férsz hozzá. Megvalósul az adatvédelem.


"ki milyen jogosultság alapján fér hozzá ezekhez az adatokhoz"

Te az ügyfélkapus hozzáférésed és a TAJ számod alapján, az orvos pedig a rendelői hozzáférése (orvosi azonosítója) és a te TAJ számod alapján.


"mert az ott lévő infók fele hamis."

Nézd végig a saját adataidat, és szólj, ha olyan információt találsz, amely veszélyezteti az életedet.


"mégis ki a frász tudja ellenőrizni, hogy XY orvos valóban a kezelőorvosom-e"

Mégis ki a frászt érdekelne, hogy volt-e gyomorbajod, vagy nem?

Ki a frász tudja ellenőrizni, hogy a rendszergazda belenézett-e az adataidba?

Ki a frász tudja ellenőrizni, hogy te megmondtad-e valaki másnak az ügyfélkapu-hozzáférésedet és a TAJ-számodat?

Ki a frászt érdekelnének még a te adataid?

Nyugi, a megfelelő mértékben, a törvény által meghatározott mértékben és módon meg vannak védve az adataid. Ezek CSAK személyiségi adatok (és a CSAK kiemelés nem véletlen), nem államtitok, nem szolgálati titok, ezeket NEM KELL olyan mértékben védeni. Az adataid védelme iránt támasztott törvényes követelmények szerint egy egyszerű jelszavas védelem tökéletesen elegendő ilyen célra. És mielőtt nagyon felháborodnál, a személyes adatok kompromittálódása ennél nagyobb biztonsági kockázatot nem is jelent, vagyis ennél jobban nem kell védeni azokat.


"nekik eleve jogosultságuk van jogszabályilag is alapból hozzáférni minden különleges, védett adathoz,"

Mutasd már meg ezt a jogszabályt légy oly kedves! Én 30 éve foglalkozom számítógépes adatbiztonsággal, sok rendszer tervezésében, fejlesztésében részt vettem, de ilyen jogszabályt nem ismerek.

Hidd el, hogy a titokvédelmi törvény igen komolyan szabályozza, hogy milyen adatokhoz ki és milyen feltételekkel férhet hozzá, és milyen szankciói vannak a titoksértésnek.


"a legutolsó együgyű írnokliba Gizike is tök nyugodtan bogarászhat bárki, ismétlem BÁRKI egészségügyi adatai között."

Gizikének az a dolga.

Joga, és kötelessége ott bogarászni.

Ha nem lenne az, akkor nem férhetne hozzá.

Aki mégis lehetővé tenné neki, azt pedig néhány évre lesittelnék.


"Én nagyon nem látom itt megvalósulni az adatvédelmet"

Nem baj.

Az attól még létezik, hogy te nem látod.


Pedro

2014. febr. 21. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Shai-Hulud ***** válasza:

Azt nem nagyon tudom elhinni, hogy férfi létedre nőgyógyászati kezelést is feltüntettek a nyilvántartásodban. Ez a nyilvántartás az orvosi naplók alapján készül, vagyis a kezeléskor beírt adatok alapján. Nőgyógyászati vizsgálatot a nőgyógyász tud bejegyezni, vagyis ilyen csak akkor kerül be a nyilvántartásba, ha te valóban nőgyógyásznál voltál... Nem valószínű, hogy az orvosnak nem tűnt volna fel a nemed, ha már te ennyire eltévesztetted az ajtót.


Abban viszont igazad van, hogy sok el nem végzett vizsgálatot feltüntetnek a betegeknél, és ez nem véletlen.

Talán egy konkrét példán keresztül meg tudom magyarázni:


Lányom fogorvos, néhány éve végzett. Több rendelőben is volt gyakorlaton, rezidens idejét a Mária utcában, a Szájsebészeti Klinikán töltötte (Ezt csak azért mondom el, mert nem egyedi esetről írok, hanem ez sajnos általános dolog.)

Az OEP az elvégzett vizsgálatok, kezelések után a rendelőknek térítést fizet (a magánrendelőknek is fizeti az előírt százalékot). Meg van szabva, hogy milyen vizsgálatért, milyen beavatkozásért mennyit térítenek.

Például a foghúzásért semmit, azaz NULLA forintot fizet az OEP a rendelőnek. Pedig ilyenkor is van az orvosnak, az asszisztensnek munkadíja, a rendelőnek bére, van villanyfogyasztás, fűtés, sterilizálás, és például az injekció sincs ingyen. De ezt NEM TÉRÍTI az OEP.


Érdekes, ugye?


Emiatt ha megnézed az ügyfélkapun keresztül, foghúzást nem nagyon fogsz találni az elvégzett beavatkozásaid között, de rosszabb esetben kétszer annyi gyökérkezelést, mint ahány fogad van...

Egyszerűen ha a rendelő hozzá akar jutni az OEP térítésekhez, akkor beírnak sok olyan vizsgálatot, beavatkozást, amit el sem végeztek, de azokra legalább fizetnek.

Nem mondom, hogy ez így becsületes, és helyes dolog, mert nem az.

Viszont a jelenlegi egészségügyi támogatási rendszernek ez az eredménye.


Emiatt találsz néhány olyan vizsgálatot az OEP nyilvántartásban, amit soha nem végeztek el rajtad...


Pedro

2014. febr. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

jó hát hiszed vagy nem hiszed, rendben, attól még a sajét szememmel látom szal nekem 8 h mit hiszel.


naná erről beszélek ... és addig les..arom az egészet amíg nem találok ott rám nézve durva vizsgálatokat, diagnózisokat. na de amikor aztán a sportorvosunk kérdőre von h miért van nekem ilyen meg olyan pszichiátriai vizsgálat beírva, miközben csak mint kiderült, ott is az volt, hogy "jaj mert az OEP miatt muszáj sok mást is beírni", na azért ez már így túlzás.


egyszer amúgy szóltam is nekik h namá hé, bent voltam összesen 2 percet, egyszer meghallgatott + EKG, aztán ehhez képest kijövök egy olyan papírral amin van 15 vizsgálat, én meg fel voltam háborodva h na most azonnal leszedik innen vagy botrányt csinálok. Aztán még én kaptam meg h "legyen már megértő, mert az OEP ezeket fizeti ki", aha hogyne, aztán én szívok emiatt utána.


De lényegében te magad is elismered h egyáltalán nem az adott személy reális kórtörténetét mutatja a betegéletút, tehát megint ott tartunk, hogy mi is a haszna annak, hogy mindenki belelát, és abból akarnak kiindulni bárhol is?

2014. febr. 22. 07:04
 8/8 Shai-Hulud ***** válasza:

Nem, valóban nem az ilyenek miatt van haszna. Ezzel egyetértek. :)


De ha jól megnézed, tényleg nincsenek benne olyan adatok, amelyek a valós egészségügyi állapotodat meghamisítanák, vagy amik alapján félrekezelhetnének, vagy véletlenül eltennének láb alól egy kórházban.


Persze, nem jó dolog, hogy mindenfélét beírnak a nyilvántartásba, mert ez végülis hazugság. De azt azért tudni kell, hogy tényleg nem hobbiból teszik, hanem a torz szabályok miatt egyszerűen rá vannak kényszerülve.


Viszont a rendszer előnye, hogy bármikor szükség esetén hozzá lehet férni olyan adatokhoz, ami az adott körülmények között az életedet mentheti meg.


Nekem erről az egészről kb. olyan véleményem van, hogy kialakult egy olyan egészségügyi nyilvántartó rendszer, amely alkalmas egy biztosított beteg adatainak bármikor, bárhonnan, orvos által történő elérésére, abban adatok keresésére, és ez nagyon jó dolog. Ez biztosítani tudja, hogy egy sürgős beavatkozás esetén az orvosnak lehetősége legyen dönteni, jól tudjon dönteni, hogy megkapja a döntéshez szükséges információkat. EZ NAGYON JÓ DOLOG, és örülök, hogy idáig elértünk.


Ami nem jó dolog ebben a rendszerben, azt pedig nem önmagának a technikai rendszernek a hibája, hanem az egészségbiztosítási (politikai) rendszernek a torzulásai, és azok káros hatásai. Ezek persze okoznak (például benned is) teljesen jogos felháborodást, az ember igazságérzete tiltakozik az ilyenek ellen, főleg mivel a saját bőrén érzi ezeket a visszásságokat.


De sajnos ezt az egészségügy résztvevői (orvosok, adminisztrátorok, betegek) NEM TUDJÁK megoldani, mert a szabályzókat nem ők találták ki, nem ők mozgatják.


A sportorvosodnak meg nyugodtan elmondhatod, hogy a beírt vizsgálatok nem léteztek, csak a támogatásért írták be, pontosan fogja tudni, hogy valóban így működik a dolog. SAJNOS fogja tudni...


Igen, én is elismerem, hogy nem, vagy legalábbis nem feltétlenül a reális kórtörténetet mutatja az OEP nyilvántartás. De azért olyan nagy hazugságok nincsenek benne, amik bármilyen egészségügyi kockázatot jelentenének. Az, hogy elvégeztek (papíron) 25 vizsgálatot, nem fog a későbbiekben problémát okozni, és hogy férfi létedre be van írva nőgyógyászati vizsgálat (amiben engedd meg, hogy továbbra is kételkedjek), szintén nem lesz kihatással arra, hogy egy esetleges beavatkozásnál például milyen vért adjanak...


Az ilyen adatok tekintetében, a ténylegesen elvégzett vizsgálatokat tekintve azért a nyilvántartás pontos, és reális adatokat tartalmaz. Ezért a beíró orvos felel.

Hidd el, hogy a dokik pontosan tudják, hogy mik azok az adatok, vizsgálatok, beavatkozások, amiket nyugodtan be lehet írni, mert nincs olyan hatásuk, ami problémát okozhatna... Például mert úgyis ismét el kell végezni azokat, vagy mert olyan rövid hatásúak, azaz nincsenek tényleges hatással a későbbiekre.


Na szóval csak annyit akarok kihozni ebből az egészből, hogy lehet, hogy bosszant ez a dolog (el is hiszem), de ne az orvosokat, meg a kórházi, rendelőintézeti dolgozókat okold ezekért az anomáliákért, mert nem ők tehetnek róla, nem ők alakították ilyenné a rendszert.

Ők csak megtalálták azt a lehetőséget, hogy egy ilyen, politika által eltorzított egészségügyi támogatási rendszerben hogyan lehet talpon maradni. Nem mindig becsületesen, és nem is igazságosan, de valahogy meg kell élni benne.


Pedro

2014. febr. 22. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!