Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Valakivel előfordult hogy...

Valakivel előfordult hogy mesterséges lélegeztetést kellett rajta alkalmazni?

Figyelt kérdés
Nem olyan esetre lennél kíváncsi hogy lélegezhető géppel hanem valami spontán helyzetben!Trollok kíméljenek!

2017. ápr. 15. 16:16
1 2
 11/15 anonim válasza:
drogosoknál nem ritka, hogy csak a légzés áll le )persze nem mindegy milyen drog, és követi rövidesen a szív is)
2017. ápr. 24. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Azért elég csak az egyiket vizsgálni (vagy légzést vagy keringést), mert az egyik hiánya maga után vonja a másik leállását is - ebben az esetben kontrollált lélegeztetést alkalmaznak (vagyis teljes egészében a gép, illetve a lélegeztetést végző személy irányít).

Ha valakit operálnak, altatás közben is lélegeztetik (ennek több módja lehet), de olyan is előfordulhat hogy kóros légzésminta miatt kell valakit asszisztáltan lélegeztetni (asszisztált lélegeztetésnél a betegnek van saját légzéskezdeménye és a gép ezt figyelembe veszi, rásegít nyomásokkal és oxigénnel), vagy súlyos tüdőbeteg - pl. COPD-s és nem tudja megfelelően eliminálni a szén-dioxidot mert pl. valami fertőzés miatt fullad, ezért szén-dioxid kómába kerül és ezért kell lélegeztetni, ilyenkor a lehető leghamarabb megpróbálják felébreszteni és eltávolítani a lélegeztető csövet, de ez ritkán sikerül, ezért még altatásban kap egy gégekanült és emellett ébresztik fel, így ébren van lélegeztetve és fokozatosan szoktatják le a gépről, emellett már ülni, enni is tud. De olyan is előfordul, hogy pl. a fentebb említett betegségnél alkalmaznak egy úgynevezett Non-Invazív-lélegeztetést (NIV) azért, hogy elkerüljék az intubálást (lélegeztetőcső alkalmazását), ilyenkor a beteg teljesen ébren van és szükség van az együttműködésére hogy egyáltalán elviselje az eljárást, mert elég szorosan kell felhelyezni a maszkot, ami a lélegeztetőgéphez kapcsolódik és meg kell szoknia a betegnek hogy lélegezzen a géppel. Nem kellemes és túl hosszú ideig nem is viselik a betegek. Illetve ha valaki szívelégtelenségben szenved és kiugrik a vérnyomása és emiatt tüdőödémázik ("vizesedik" a tüdeje és emiatt fullad), akkor is része a kezelésnek a vízhajtó és nitrát (vérnyomáscsökkentő) mellett a NIV. Ezt az állapotot viszonylag gyorsan lehet ezekkel a módszerekkel rendezni ha már a megfelelő helyen (intenzív osztály) van a beteg. Vagy ha pl. tüdőgyulladás miatt valaki intenzív osztályra kerül és még elfogadható az oxigénszintje, akkor is ráteszik a NIV-et és pl. óránként 15 percet ezzel szuszog, hogy a gép által nyitva legyenek a léghólyagocskái (a gép ugyanis nyomással is segíti a légzést) és ilyenkor úgynevezett légzőtornaként is funkcionál. Ezekben az esetekben gyakran előfordul hogy mesterséges lélegeztetést alkalmaznak úgy, hogy teljesen ébren van a beteg.

Szóval találhatsz olyan embert, akivel előfordult hogy ébren volt és úgy kellett rásegíteni a légzésére, mert feltételezem erre irányult a kérdésed. Spontán helyzet lehet pl. hogy ha valaki otthon kezd el fulladni, mentőt hív és előfordul hogy a mentő rakja rá a NIV-et és ha viseli a beteg és ügyesen szuszog a géppel, akkor úgy hozza be a kórházba.

Légzésdeprimáló szerek túladagolásakor általában kómás állapotban van a beteg, így őt már intubálják.

2017. ápr. 26. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a szakszerű választ!Már értem,hogyan is van ez!
2017. ápr. 26. 18:41
 14/15 A kérdező kommentje:
Még egy kérdésem lenne!Intubálni csak akkor szoktak ha nagyon muszály?
2017. ápr. 26. 21:12
 15/15 anonim ***** válasza:
Igen, csak akkor ha elkerülhetetlen. Ez invazív beavatkozásnak minősül (hiszen testüregbe helyeznek csövet), ezért szövődményei lehetnek. Arról nem is beszélve, hogy altatni és relaxálni kell hozzá, aminek szintén lehetnek szövődményei.
2017. ápr. 27. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!