Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Nem lett volna jobb az MR?...

Nem lett volna jobb az MR? Miért nem lehet a megbízhatóbb, alaposabb vizsgálati típust javasolni?

Figyelt kérdés
A neurológus koponya CT vizsgálatot ajánlott számomra, de én azt olvastam, hogy például daganatok, illetve más betegségek kiszűrésére jobb az MR vizsgálat. A kontrasztanyagtól is félek, nem tudom, hogyan fog majd reagálni rá a szervezetem (hallottam már olyat, hogy egyesek majdnem belehaltak, mert olyan reakciót váltott ki belőlük az anyag). Az MR vizsgálatnál kontrasztanyag sem kell, valamint nem káros maga az eljárás, mert nincsenek sugarak, mágneses tér van.

2017. máj. 26. 18:30
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Arról nem is beszélve, hogy a kontrasztanyag mellékhatása lehet a vesekárosodás, májkárosodás is.
2017. máj. 26. 18:34
 2/11 anonim ***** válasza:
Indokolt esetben biztos azt javasolták volna.
2017. máj. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem biztos. Lehet, hogy az orvos volt ilyen, másik orvoshoz kellett volna menni.
2017. máj. 26. 18:38
 4/11 anonim ***** válasza:

Egyrészt nem tudni, hogy mi a bajod. Lehet hamarabb kaptál időpontot CT-re mint MR-re és amire kíváncsi, az azzal is látszik(ha annyira nagy gáz van ráírják a leletre, hogy milyen további vizsgálat javasolt).


Másrészt: MR-hez ugyanúgy kell kontrasztanyag(ha normálisan értékelhető vizsgálatot szeretnél és nem csak félmunkát), csak az teljesen más, mint a röntgen vizsgálatokhoz használatos. Előbbi gadolíniumot tartalmaz kelátkötésben, utóbbi meg jód. Ritkán van baj mind a kettőből.


Én kaptam mindkét kontrasztanyagból már. Semmi nem történt(és ez az általános, mert azért elég jól tolerálja a szervezet ezeket)

2017. máj. 26. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Miből gondolod, hogy CT esetében mindenképp kell kontrasztanyag, MR esetén meg nem? Daganatos betegségek esetén MR-nél is kell kontraszt, fejfájas esetén meg egyiknél sem igazán.


Az alábbi okok lehetségesek, hogy miért CT

- az MR várólista óriási, mi jelenleg október végére jegyzünk elő, de van olyan hely, ami már jövő évre.

- igaz hogy a CT sugárterhelés, de nem egy hatalmas kockázat, egy koponya CT kockázata gyakorlatilag virtuális.

- olyan elváltozásra gyanakszik aminél az MR-nek nincs nagy előnye, vagy éppen hátránya van (pl.sinusitis kérdés esetén nincs igazi előnye az MR-nek).

- Az az MR ahová be tud utalni, az adott kérdésre nem elég jó (pl. spektroszkópia is kellene, de az adott MR-en nincs erre lehetőség, vagy csak rossz minőségben.


nyilván lehet az orvos is tájékozatlan ezt aláírom. De, hogy ezt el lehessen dönteni tudni kellene mi van a beutalón, miért kell a vizsgálat.

2017. máj. 26. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Szerintem részben az én megnyugtatásomra utalt be a vizsgálatra, mert egyébként az általa elvégzett vizsgálatok negatívak lettek.
2017. máj. 26. 19:49
 7/11 A kérdező kommentje:
A vélemény pedig ez: cephalalgia, vertigo in obs, discop. cerv. Az első a fejfájásra utaló kifejezés, a második szédüléssel kapcsolatos, a harmadik meg a porckopásos tünetet jelenti.
2017. máj. 26. 19:55
 8/11 A kérdező kommentje:
Ja, és beutalt C gerinc röntgenre is.
2017. máj. 26. 19:55
 9/11 anonim ***** válasza:
Szóval fejfájásra MRI. Nos, leírták neked, hogy mit miért? Miért nem bízol meg az orvosodban?
2017. máj. 26. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ha csak a te megnyugtatásodra utalt be, akkor valószínűleg az olcsóbb és rövidebb várólistás módszert választotta, mert azt is kielégítőnek tartotta. Vagyis ha szerinte felesleges a vizsgálat, nem fogja hátráltatni azt MR-t olyanoknál, akiknek lehet, hogy indokoltabb.
2017. máj. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!