Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Külföldi lakcím miatt nem...

Külföldi lakcím miatt nem lehet TB-m. El tudnak látni?

Figyelt kérdés

Magyar állampolgár vagyok, itt tanulok egyetemen, minden papírügyem rendben van (állampolgárság, ideiglenes lakcím, stb), egyedül TB-m nincs, mivel egyelőre nem találtam lakást ahova bejelentkezhetnék.


Így is van módom arra, hogy orvosi ellátást kapjak? És a számlákat hogyan tudom rendezni? Illetve mi ennek a pontos folyamata?


Megelégednék azzal is, ha küldenétek egy linket, ahol hasonló problémáról van szó. Igazából nézegettem a googlen különböző oldalakat, itt egy hozzászólásnál ezt találtam: "Az apeh fog felszólítani, hogy rendezd a tartozásod. Oda kell bemenned, ha magad szeretnéd fizetni."


Ez rám is vonatkozik?


Illetve egy kérdés még, hogy ha el is látnak, akkor ennek vannak korlátai is? Pl. hogy egy komolyabb csonttöréssel nem mehetek orvoshoz, de fogorvosi ellátást kapok?


Előre is köszönöm!


2017. jún. 24. 17:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ellátni ellátnak, csak fizetsz mindenért. Ingyenesen nincs semmi, mert nincs tbd.


Nézz szét az oep oldalán, mondjuk kezd itt: [link]

2017. jún. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Az ösztöndíjad nem ad ellátást ilyen esetre? Meg biztosítás?
2017. jún. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

1: Köszi, át fogom nézni!


2: Hogy érted? Anno én voltam bent a tanulmányi osztályon, hogy megkérdezzem "az iskola ad-e módot arra, hogy ki legyen fizetve a tb-m?", erre azt a választ kaptam, hogy nem ad az iskola semmiféle egészségügyi támogatást. Elküldtek a kormányablakba, merthogy szerintük külföldi lakcímmel is lehet TB-m. Ott meg jól megmosták a fejem, hogy márpedig ez nem igaz.


De, hogy ösztöndíj alapú tb? Erről még nem is hallottam, kifejtenéd bővebben kérlek?

2017. jún. 24. 17:43
 4/14 anonim ***** válasza:

Ha itt tanulsz, az egyetem ideje alatt biztosítva vagy.


Viszont mivel nincs magyar lakcímed, illene valami nemzetközi kártyával tlnod (pl. EU-s kártya).

2017. jún. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Nemzetközi tb kártya?

Egyáltalán nem is értem ezt. Hol laksz akkor? Eu-n kívül?

2017. jún. 24. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Igen EU-n kívül lakok. De ha biztosítva vagyok, akkor ki biztosít most? A suli vagy ebben az esetben Szerbia, ahol az állandó lakcímem van?
2017. jún. 24. 22:36
 7/14 anonim ***** válasza:

A helyes megoldás az, hogy állandó lakcímet kell bejelenteni ott, ahol ténylegesen laksz.


Gyakran úgy tudják, hogy ezt bérelt lakásban nem lehet, de ez butaság. Állandó lakcímet pontosan ugyanúgy be lehet jelenteni, mint ideigleneset (sőt, kötelező is állandót bejelenteni, ha másutt nincs ideiglenes).


Olyan nincs, hogy a "tulaj megtiltja". Semmi köze hozzá ugyanis. A lakcímbejelentés a beköltöző polgár törvényes kötelessége. A tulajdonosnak semmi joga azt megtiltani vagy bármilyen módon korlátozni (állandó helyett ideiglenest stb.)


A probléma nagyon sok embert érint, és a törvényhozás sajnos régóta nem tudja vagy nem akarja megoldani. (Egyszerűen szénné kéne büntetni a lakcímbejelentést megtiltó tulajokat, de ezt nem merik meglépni.)


[link]

2017. jún. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

7-es, érdekes cikket linkeltél, bár az, hogy a "település szintű lakcím stigmának számít" szerintem kicsit túlzás. Az állam szemszögéből szerintem inkább ott esik el ez az ötlet, hogy a településre bejelentetteket nehezebb lenne lekövetni. Bár ez utóbbit még talán úgy lehetne szabályozni, hogy ez mellé kötelező egy ideiglenes lakcím is.


Nos az én problémámat ez nem oldja meg, ugyanis kollégista vagyok. Csak nyáron bérlünk közösen egy lakást, de ez 2-3 hónap össz-vissz, mert addig maradunk munka miatt. Ez a lakás igazából egy ismerősömé, erre a címre pedig már több, mint 10 ember be van jelentve. Ami a cikked szerint nem gond, de itt is fennáll a helyzet, hogy az ismerősöm már nem megy bele abba, hogy én is be legyek itt jelentve. De az ok nem ilyen egyszerű, mivel a "nehezebb innen kitenni" még nem is az első felmerülő probléma. De mi van akkor, ha ő költözni akar, vagy csak el akarja adni a lakást? Akkor nekünk is ki kell költözni (akár ideiglenesen is)? És azt a több 10-20 embert mind össze kell hívni egy napra, hogy aláírjon egy papírt? Az fizikailag képtelenség.


Sok embertől kérdeztem már meg, hogy benne lenne-e abban, ha bejelentkeznék hozzájuk, mert végül is magyar vagyok, itt tanulok, itt fogok dolgozni, és ezért jó lenne minden papírügyemet tisztázni. De mindenhonnan visszautasítást kaptam, hogy "hát, ezért nem, meg azért nem". Nem is akartam annyira erőltetni a dolgot, végül is nagyrészt az ő döntésük (eddig így gondoltam). Azonban most sem egyszerűbb meggyőzni őket arról, hogy az állam ezt támogatja, hiszen csak félig áll mellettem, a cikk szerint is látható, hogy nem tudták még teljesen megoldani a problémát.


Olyan megoldást még talán el tudnék fogadni, hogy valahol a városban egy lakás csak azért van fenntartva, hogy az egyetemisták/külföldi lakcímesek oda legyenek bejelentve. Ez talán mindenki szempontjából kényelmes és megfelelő megoldás. De ilyet ki csinál? Vagy az állam ilyenre miért nem gondol?

2017. jún. 28. 21:30
 9/14 anonim ***** válasza:
Félreértetted. A lakcím az nem egy "postafiók", hogy be legyen valahova jelentve, miközben te valahol másutt laksz. A bejelentett lakcím pontosan annak a lakásnak (kollégiumnak stb.) a címe, ahol élsz. Ahová naponta hazamész, ahol álomra hajtod a fejed. Ez van a jogszabályban. Ha kollégiumban élsz, oda kell bejelentkezni; ha bérelt lakásban, akkor oda. Ha egyetlen helyen élsz Magyarországon, akkor pedig állandó lakcímet kell oda bejelenteni (kollégiumba is, albérletbe is). Az egy tévhit, hogy az állandó lakcím az valami végleges, megváltoztathatatlan dolog (harminc éve nem is állandó lakcímnek hívják hivatalosan, hanem lakóhelynek). Sem a kollégium igazgatójának, sem az albérlet tulajdonosának nincs joga megakadályozni vagy korlátozni a lakcímbejelentést. (Kiköltözéskor nem kell a tíz lakónak aláírni semmilyen papírt, nem tudom, honnan veszed ezt, meg hogy ennek mi köze lenne a lakcímbejelentéshez.)
2017. jún. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Na akkor itt eleve nem kerek valami. Kollégiumba hogyan lehetne már állandóra bejelentkezni? Annak pont az a lényege, hogy ideiglenesen ott "hajthasd álomra a fejed", mert tanulsz. De egy állandó lakcímet ezzel nem tudsz megszerezni, ebből az okból kifolyólag ez nem is olyan egyszerű.
2017. jún. 29. 18:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!