Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Miért nincs; vagy nem válalják...

Lux morulus kérdése:

Miért nincs; vagy nem válalják, a háziorvosi praxist az orvosok. Képzés, vagy anyagi okai vannak? Mennyit keres, vagy mitől függ egy háziorvos fizetése?

Figyelt kérdés

2018. júl. 18. 18:33
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
63%

Fejpénz van, a körzetéhez tartozó páciensek után kap pénzt - egy bizonyos létszámig. Bizonyos létszám felett nem kap érte semmit, tehát nem érdeke, hogy annál több ember legyen a körzetében.

Egyébként a háziorvoslás olyan, hogy ha jól menedzseled magad, nagyon jól lehet vele keresni, ha meg nem, akkor nem.

Viszont továbbra is azt mondom, hogy a frissen végzett orvosok marhára nem akarnak valami eldugott kis szirszar faluba költözni.

2018. júl. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

8#


A 160 nem sok valóban. És azzal sincs gondom, ha magánpraxissal a dupláját keresi kevesebb idővel.


Amivelnproblémám van az az, hogy a magánpraxisához a korház gépeit foglalja le, vagy ha nem a magánpraxisára megyek akkor épp csak a minimálisat, vagy azt sem kapom ellátásként.


Ez viszont nagyon dühít.


Egyébként én, valami ilyet tartanék helyesnek.


Ápoló : 300-400

orvos:400-500

fő orvos és hasonló:500-600

Hatalmas koponya, szakmai zseni hatalmas tapasztalattal: 800-900


ezer/hó nettó.


Plusz tisztelet,plusz társadalmi megbecsülés,plusz kíváló munka, és szakmai körülmények.

2018. júl. 20. 11:34
 13/23 A kérdező kommentje:

Orvostanhallgatók!


Mitől jobb egy füstös város, egy jó levegőjű szép kis falunál. Szép ház szép kocsi nyugodt élet.


A specializálódott orvosok ahhoz értenek -szinte-csak amire specializálódtak. Ez nem baj mert hatalmas az anyag és a felhalmozott tudás területenként is. Mindent tudni nem lehet.


A háziorvos meg úgy gondolom mindenhez ért egy -nyilván - alacsonyabb szinten. Ha követi a kutatásokat és képzi magát, akkor zseniális gyógyító válhat belőle.

2018. júl. 20. 11:42
 14/23 anonim ***** válasza:
42%

Kedves kérdező, én háziorvos rezidens vagyok. Több oka is van, hogy a szakmánk nem túl népszerű. Az egyik a megbecsültség. Ma Magyarországon kb. az emberek szemében orvos az aki vág. Mi háziorvosok, a belgyógyászok, na meg persze az anesztesek vagyunk a slepp a beteg szemében, mi csak írkálunk, meg vizsgálgatunk a gyógyítást a sebszész végzi... Azt persze nem látja a beteg, hogyha a háziorvos, meg a belgyógyász jól végzi a munkáját akkor a beteg jó eséllyel soha el sem jut a műtőasztalig, mert nem lesz beteg. A szívműtétek hasamra ütök, 90 százaléka megelőzhető, a megelőzés pedig a háziorvos feladata. Mégis ki lakik 300 milliós luxusvillában? A szívsebész. A háziorvos a betegei között lakik. Érted?

Az sem túl bíztató, hogy a mai orvostársadalom nem tudja helyén kezelni azt, hogy el vannak öregedve a háziorvosok. DE legalább vannak. Egy csomószor hallani kórházban, hogy a hülye háziorvos így-meg úgy. Ezt az orvostanhallgatók is hallják. Na most a hülye háziorvos, lehet, hogy egy 80 éves bácsi aki bő ötven éve szerezte a diplomáját és próbálja amíg tudja úgy-ahogy elláátni a körzetét, mert ha ő meghal, vagy nyugdíjba vonul egyszerűen nem lesz más. Mit hall a hallgató, a kollégák lenézik a háziorvosokat.

Az is hatalmas probléma, hogy viszonylag kicsi egy háziorvos mozgástere. Nem kérhet egy csomó vizsgálatot és nem írhat egy csomó gyógyszert.


Ó és valóban a kisfalúk sem éppen szimpatikusak. Amikor az ember fiatal, fiatalok között érzi jól magát. A magyar flvak többsége el van öregedve. Én ha dolgozni fogok falut csak olyan esetben fogok vállalni, ha nagyobb város 30, de inkább 20 percen belül van kocsival.

Másik probléma, hogy az emberek és az önkormányzatok is természetesnek veszik, hogy majd lesz háziorvos. Háát rossz hír, hogy nagy eséllyel nem lesz, vagy csak akkor, ha az önkormányzatnak van jó ajánlata. Az önkormányzatoknak viszont áltaában nincs jó ajánlatuk. Nekem még kb másfél év va, míg szakorvos leszek, de nemkevés ajánlatot kaptam már most. Az a helyzet, hogy tudunk válogatni.

2018. júl. 20. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
38%

"orvos:400-500"


Ez pedig kevés.

2018. júl. 20. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
0%

"Mitől jobb egy füstös város, egy jó levegőjű szép kis falunál. Szép ház szép kocsi nyugodt élet."


Szép ház, szép kocsi 60 éves koromra talán. Amivel egyébként kitörölhetem a fenekem, mert egyedül semmit sem ér és nagy eséllyel nem Harkakötönyben fogom megtalálni életem párját ahol a lakosság átlagéletkora 60 év.

2018. júl. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

A 400-500 pedig egy "sima" orvosnak szerintem jó. Majd lesz több ha föntebb kerül. De nyilván ez az én véleményem. Abból meg lehet normálisan élni.


Az igaz, hogy ismerkedni nem nagyon lehet, de nem is lehetetlen. Esetleg társal kell menni.


Ha kevesled a kezdő 4-nszázezret, mit mondasz arra, ha azt mondom, hogy aki paraszolvenciát elfogad, komoly büntetést adnék. Nem börtön meg ilyesmi, de étezze meg. 3. esetben pedig működési engedélyét bevonnám fél évre. Utána végleg.

Ez biztos nem szimpi most, de én így gondolom.

2018. júl. 20. 21:11
 18/23 anonim ***** válasza:
68%

Kórházi körülmények között jó szerződéssel ügyelet nélkül REZIDENSKÉNT is bőven lehet 400-at keresni. Én anesztről váltottam háziorvoslásra. Ott a havi max nettóm 510 volt 5 ügyelettel, paraszolvencia nélkül. Ehhez képest a háziorvosi szakorvosi 400 egy olyan szakmában amiből iszonyat hiány van több mint vicces.


"Esetleg társal kell menni."


Ezt rohadt könnyű mondani. És a társam hol fog dolgozni kisfaluban?


"mit mondasz arra, ha azt mondom, hogy aki paraszolvenciát elfogad, komoly büntetést adnék. Nem börtön meg ilyesmi, de érezze meg."


Én meg erre azt mondom, hogy igenis legyen tiltva, és legyen eszméletlen szigorúan bűntetve. Aki készpénzt vagy 10000 forintnál nagyobb tárgyi ajándékot elfogad az menjen börtönbe! Magyarországon nem hálapénz van, hanem félelempénz. Ha a beteg ki akarja nekem fejezni a háláját, vegyen egy jó bort, vagy egy doboz csokit, de ne dugdossa a zsebembe a rohadt borítékot. Én nem a betegtől akarok pénzt, a beteg már fizetett az ellátásért a TB által. Én az államtól akarok normális fizetést.

2018. júl. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Hmm... Ok. Ezt el tudom így fogadni.


Egy tényleg elszigetelt, kis faluban, valóban nehéz társat találni. Kell a közelbe valami komolyabb város, ahol a társ is elhelyezkedik.


Több mint húsz éve mondom, ezt a fizetés,paraszolvencia, vagy csak korrupció dolgot. Mostanra már tudom is, hogy miért nincs rendes fizetés.


Egyébként te, és az itt olvasgatók, válaszolók, milyen fizetést tartanátok elfogadhatónak az egészségügyben.


Nővértől- professzorig. Számszakilag.

2018. júl. 21. 09:01
 20/23 anonim ***** válasza:
60%

A 400-500 ezer forint igen is kevés ahhoz képest, hogy

1. Mennyit dolgozunk

2. Mekkora felelősséggel jár

3. Mennyit tanulunk érte

4. A képzésünk (még ha az ember államin is végezte az orvosit) mennyi plusz összegbe kerül (szakirodalmi anyagok, kötelező tanfolyamok, amit nem fizet ki senki, továbbképzések stb.)


Mikor elkezdtem dolgozni, a nettó fizetésem 135 ezer forint volt, ügyelet nélkül. Fél éven keresztül totál ingyen ügyeltem, mivel szakmailag már megtehettem volna, de a képzési rendszer miatt az ügyeletet egy bizonyos gyakorlat teljesítéséhez kötötték. Így nekem is ugyanúgy ott kellett lennem ügyeletben plusz egy emberként, de nyilván a munkát én láttam el, hiszen szakmailag már rám bízták a dolgokat, fizetést viszont nem kaptam érte.

Utána javul a helyzet, mikor meglett az a bizonyos gyakorlat, akkor már az ügyeletért is kaptam, ekkor az össz nettóm 170-190 ezer forint között volt. Ebben benne volt az alapbérem és az 5 (!!!) ügyelet, amiből rendszerint 1-2 hétvégére esett.

Ezt követően emelkedett valamennyit az alapbérem, előreléptem a közalkalmazotti bértáblán és a klinikai vezetés kiemelt ügyeleti bérezést vezetett be.

Mindennek köszönhetően jelenleg sok mindentől függően (ügyeleti óraszám, ügyeletek elosztása hétköznap-hétvége-ünnepnap között, megvolt-e már az adott félévben 208 ügyeleti óraszám stb.) a NETTÓ fizetésem 306 ezer és 366 ezer forint között változik.


Ha úgy vesszük, sok ember még rá is mondhatja, hogy mit panaszkodunk, 300-366 ezer forint Magyarországon, kezdőként (3 éve dolgozom) nem olyan borzasztó fizetés, ami egyébként igaz is.

Na de csókolom.... én ezért az összegért nem 160 órát dolgozom ám, hanem 224-240 órát!

Így a nettó órabérem 1275 és 1550 Ft között mozog, ha átlagos órabért nézek.

Őszintén: szerinted ennyi pénz reális?


És akkor még nem vettük figyelembe azt, hogy az orvosok korábban halnak (jelentősen, kb, 15 évvel!), mert az éjszakázás, a folyamatos stressz, rendszertelen étkezés meggyepálja az embert rendesen.


Csak összehasonlításképp: Ismerősöm takarítónőt fizet, az órabére 1000 forint. Ha elmegyek a fodrászhoz, aki levágja a hajam kb. 1 óra alatt, otthagyok kb. 6000 forintot (bártény, hogy nem a legolcsóbb fodrász a környéken). Barátom informatikusként egy állami intézményben (tehát közalkalmazottként) a napi 8 órás munkájáért, amiben se éjszakázás, se hétvége nincs, ráadásul nem 7-re jár, mint én, hanem akkor esik be, amikor akar 1400 forintos órabér körül keres.


És még azt sem vettem hozzá, hogy ha véletlen valami miatt túlórázok, mert kénytelen vagyok befejezni a napi munkám, akkor azt SENKI nem fizeti ki nekem. És bár nekem viszonylag ritkán fordul elő, hogy jelentősebb ideig ott kell maradnom még munkaidő lejárta után, barátnőm a szomszéd klinikán rendszeresen heti 5 napból heti 2-3 napon du. 5 óra helyett 7-8 óráig van bent, mert addigra tudja befejezni az osztályos munkát. (A bérezése az enyémmel egyező).

Azzal se foglalkozik senki, hogy hiába 16 és 24 óra az ügyelet, 7-re járok, de másnap meg kell várnom a referálást, addig nem mehetek haza, ami háromnegyed 8-kor kezdődik. Gyakorlatilag fél 9 előtt sosem tudok elindulni a munkahelyemről haza, holott a béremet reggel 7-ig kapom. Ha a hétvégéket levesszük, amikor nincs referálás, még mindig marad 20 nap, amikor másfél órával tovább vagyok ott, mint amennyiért fizetnek. Tehát 30 órát még puszira dolgozom.

Ha ezt is beleszámolnám (mivel ugye alapvetően nem számoltam bele), akkor az órabérem már rögtön 1130 és 1440 forint közé tehető.

És hangsúlyozom, ezek már az emelések utáni összegek! Az első 1-2 évemben (amikor egyébként semmivel sem dolgoztam kevesebbet, mint most) az órabérem 500-800 forint volt. Igen, kevesebb, mint egy takarítónőé.


Ehhez még azt sem árt hozzátenni, hogy a rezidensek bérezését az utóbbi időben eléggé próbálták rendezgetni, így a szakorvosoké gyakorlatilag minimális összeggel magasabb, mint a miénk. Kollégám 500 ezer forint körül kap hasonló mennyiségű ügyelettel úgy, hogy 25 éve dolgozik és szakorvos.


Megmondom őszintén, nem tudok pontos összeget mondani, hogy mit tartanék reálisnak. De azért a 2500-3000 forintos nettó órabér ebben a szakmában szerintem nagyon-nagyon-nagyon alap lenne, de még ezt sem tartanám egyáltalán pofátlan összegnek.

(Kiegészítésképp: a nem mesze lévő kisvárosban annyira kevesen vannak, hogy nem tudják kirakni az ügyeleti sort. Meg is van az eredménye: 6 ezer forintos nettó órabért kínálnak. Talán valahol itt lenne a normális fizetés.) Ápolóknak is nagyon minimum az orvosi fizetés fele járna.

2018. júl. 21. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!