Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogy tudom megkülönböztetni a...

Hogy tudom megkülönböztetni a gerincsérvet egy idegbecsípődéstől?

Figyelt kérdés
Mindkettő a gerincben fáj, nem? Csak a csípődés elmúlik a sérvet meg műteni kell. Vagy ezt csak orvos tudja megmondani röntgen alapján?
2019. szept. 24. 15:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ideg becsípődésnél rövid idei tartó nagy fájdalom lép fel.ami aztán szépen múlik is .

Sérvnél nem múlik el a fájdalom ,csak enyhül.

Hogy melyik részen van ,ettől függ milyen végtagok fájnak,zsibbad nak el .Műtéttel jól gyógyítható .

2019. szept. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BrettShaw ***** válasza:
86%

A gerincsérv lényege, hogy a porckorong hátrafele nyomódik, kiboltosul, és végül kiszakad, és kiömlik belőle a pulpa. Az érintettségtől függően (hogy merrefelé megy a pulpa, miután kiömlött) sokféle tünete lehet: ahol a szakadás van, ott is tud fájni, de végtagba sugárzó fájdalmat is tud okozni, zsibbadást, izomgyengeséget, vizeletvisszatartási problémát, ritkábban emésztési problémákat, stb. A fájdalom megjelenhet hirtelen a kiszakadáskor is, de már előtte is, és ahogy az előző írta, makacsul megmarad.

Az "idegbecsípődésnél" (valójában a csigolya kisízület tokja csípődik be) mindig hirtelen jelentkezik a fájdalom, fájdalomcsillapítóra, nyújtózkodásra, lehajlásra el is múlhat, de magától is előbb-utóbb elmúlik: a becsípődött tok előbb-utóbb kiugrik az ízfelszínek közül, amik bekapták. Ilyenkor még fáj egy ideig, de viszonylag gyorsan javul.

Viszont a becsípődés lehet a sérv tünete is (főleg, ha időről-időre ismétlődik). Ha a porckorong "kiposszan", akkor a két csigolya között csökken a távolság, egymásra csúsznak, ilyenkor lötyögőssé válik az ízületi tok, és könnyen be tud csípődni - pláne, hogy az ízfelszínek között is megszűnik az a pici távolság, aminek lenni kéne, és "őrölni" kezdenek egymáson.

A sérvet nem kell műteni, gyógytornával, tartáskorrekcióval pár hónap alatt helyre lehet hozni, ha csak nincs olyan tünet, amivel nem lehet együtt élni: pl. tolerálhatatlan fájdalom esetén nincs más megoldás, mint az azonnali műtét. Persze nálunk az egészségügyben ilyen nincs, várj X hónapot, addig meg tömd magadba az ibuprofent és sántikálj. Sajnos ilyenkor mégsem nem megoldás a gyógytorna, mert ha valaki az ágyból felkelni is nehezen tud, hogy fog kobrát, kis hidat, lefelé néző kutyát meg az egész állatkertet végigtornázni...


(egy csontkovács)

2019. szept. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az infókat. Nekem akkor talán csak becsípődött. Mondjuk nem hirtelen fájdalom volt, hanem kb 1 óra alatt kúszott be, viszont utána pár napig csak vonaglani, nyögni és üvölteni tudtam a fájdalomtól. Alvásról, evésről és mozgásról egyaránt le kellett mondjak. Egyszer csípődött már be, de az elég egyértelmű volt hogy az, és nem volt ennyire vészes. A sérvtől pedig azért ijedtem meg, mert apukámnak volt már, meg is kellett műteni, magánorvos csinálta asszem 2 héten belül, miután felhívtuk. Szóval akár örökölhettem is a hajlamot, viszont még csak 23 éves vagyok, ilyenkor még nem szabadna kijönnie. Se fájdalomcsillapító, se izomlazító nem segített, viszont most éjszaka már kicsit jobban lettem. Még mindig nagyon fáj, de legalább már nem késztet ki belőlem hangokat és vonaglás mellett normál mozgásra is képes vagyok. Remélem hamarosan teljesen elmúlik.
2019. szept. 25. 07:35
 4/6 BrettShaw ***** válasza:
Nem tudok róla, hogy a porckorongsérvnek lenne örökletes tényezője. Az életmódunk miatt viszont mindannyian érintve vagyunk. A kor előrehaladtával persze egyre inkább veszélyeztetett mindenki, de ma már előfordul kiszakadt sérv akár 10 év alatti gyerekeknél is! (Mi még legalább 6-7 éves korunkig, amíg iskolába mentünk, mozogtunk a nap nagy részében, nem volt tablet, amit katonai tokban a kezünkbe adjanak, hogy csendben ellegyünk vele órákig...)
2019. szept. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Annyi a különbség hogy amikor a becsípődésnél elmúlik a derék fájdalom, akkor a sérvnél is elmúlik, csak utána a lábad kezd el fájni ( kezed , nyaki sérvnél). Nekem több hónapig volt brutál fájdalom, kiszakadt gerincsérv, gerinccsatorna szűkületet okozva, annak több mint 2/3-át elzárva. Nem segített semmi mindent kipróbáltam, majd az ADT terápia hatására lassan elmúlt. 3 hónapja tünetmentes, már futni is tudok. Szerintem érdemes lenne beutaltatni magad neurológushoz, aztán mri. Ha served van egyből keresni kell egy jó gyógytornászt.
2019. szept. 26. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Műtéttel jól gyógyítható , vagy mégsem...

A műtét következtében az egész gerinc szerkezete meggyengül, könnyebben kiújul, hegesedhet, ha nem ott jön ki újul akkor felette fog. Ha nincs inkontinencia, bénulás ( nem zsibbadás, érzéketlenség) , esetleg impotencia akkor semmiféleképpen nincs szükség műtétre.

Üléshez hengerpárna, ékpárna, álláshoz testtartás javító heveder, sok mozgás, hátúszás, gyógytorna, tehát életmód váltás. És több bajod nem lesz vele.

2019. szept. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!