Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Koronavírus téma: Ha műtős...

Koronavírus téma: Ha műtős maszkot egyszer felveszem, és egy hétig nem nyúlok hozzá, esetleg utána kimosom forró vízzel + szappannal, szerintetek utána fel lehet venni újra, hogy továbbra is védelmet biztosítson?

Figyelt kérdés

Egyrészről kérdés, hogy véd-e, engem nem fertőz-e meg, illetve másik kérdés, hogy vajon bírja az anyag a forró, kézi mosást?

A vírus ugye nem él örökké, valamikor csak elpusztul, ha nem talál "gazdát". Csinált már valaki ilyet?


Tisztában vagyok, hogy a sebészeti/műtős maszkok egyszer használatosak, és az a normális, ha rögtön kidobjuk őket, de érdekelnének a fentebb kérdésre a válaszok.


Köszönöm előre is a válaszokat!



2020. ápr. 25. 23:08
 1/10 anonim ***** válasza:
36%
Ki kell dobni, nem véletelenül egyszer használatos, jobb csinálni házilag maszkot nem kell hozzá nagy ügyesség és azt lehet mosni is.
2020. ápr. 25. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

A sima sebészi maszkot nem szabad mosni és amúgyis X óráig is úgy véd csak, ha rajtad van, ha már egyszer leveszed, nem veheted fel többet.

Amik nem papír alapúak, azokat lehet fertőtlenítgetni meg szappanos vízzel mosni, ilyet kellene beszerezned, tudom drága, de jobban megéri.

2020. ápr. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%

Ha kellő ideig nem nyúlsz hozzá, akkor a vírus nem marad rajta életképes. Kérdés, hogy 1 hét elegendő-e :/

Mosni biztos nem mosnám.

Amit az első hozzászóló írt, hogy varrj magadnak otthon, az hülyeség. Ha bármilyen anyagból, otthon lehetne varrni, akkor azt csinálnák az emberek, nem venni szeretnének... Egy vírus elég kicsi, nem mindegy a szövet anyaga, mekkora részecskéket enged át. Ennyi erővel egy kendőt is köthetnénk a szánk elé...

2020. ápr. 25. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Akkor mosni nem érdemes, mert a papír tönkremegy. Okés.


Textilmaszkot szeretnék elsősorban szerezni, csak a belvárosban sehol nem láttam eddig árulni, úgyhogy egyelőre maradt a gyógyszertár, ahol csak orvosi maszkot tudtam szerezni. (Ha esetleg tud valaki ajánlani, hol lehet venni, megköszönöm, ha szól!)


Varrás részemről felejtős, egyrészről nincs varrógép, kézzel meg tudnám varrni, de ha hosszútávon gondolkozunk, akkor lehet jobb egy profibbtól venni egy normálisat.


Neten lehet rendelgetni, de szeretnék személyes átvételt Budapesten a belvárosban.

Amíg ez nincs, addig marad a műtős, amit esetleg többször használtam volna (úgyis heti egyszer mozdulunk csak ki a lakásból), mert ugye a boltokban is már kötelezővé teszik a használatát.


Több ismerős is van, aki többször használja ezt a műtőset, úgymond "kiszellőzteti" kb. 1 hétig. Kérdés ugye, mennyire jó vagy rossz ötlet ez...

2020. ápr. 25. 23:48
 5/10 anonim ***** válasza:
89%
ha csak kevés ideig van rajtad 72 óra után mehet az újrahasználás, én így tenném
2020. ápr. 25. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
29%
3 szerintem aki hülyeséget ír az te vagy már bocsánat, hát pedig otthon készít magának maszkot rengeteg ember, és igen egy sima egyszerű kendő is véd , ezt nem én állítom hanem az orvosok, bár elég hülyén nézne ki egy férfi női kendővel az arcán:-) hol élsz te?? nem készítenek házilag maszkot az emberek? nagyon nagyon sok ember készít magának maszkot házilag , és éppen olyan hatásaos mint egy orvosi maszk, a méreteket hagyjuk , ezek egyike se véd 100% ezt mindenki tudja, és igen egy kendőt is felrakhatsz , csak a kendőt azért nem írtam mert egy férfi elég furán nézne ki női kevdővel az arcán.
2020. ápr. 26. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha bírja az anyaga, mosd ki 60 fokon és/vagy vasald ki ugyanennyin 15 percig. Ha papír, persze ne. A műtős maszk anyaga sem nagy szám, ugyanannyira véd csak, mint a házilag készített egy rétegű. (Azért sem ajánlgatták még az elején, mert jaj nem ffp3, pedig persze jobb, mint a semmi.) Jó mondjuk nem szúnyoghálóból kell csinálni :) de ha jó a szabása, még jobban is illeszkedik az archoz, tehát nem akarod lehúzgálni a szemedről, mint a ráncoltat. Ha meg két rétegből készíted és oldalt nem varrod össze, tehetsz bele plusz szűrőt is. Sok tutorial van neten, leírás, szabásminta, videók..., ha akad otthon maradék pamut anyag, pl. (még nem szétfoszlott) lepedő, sima föl-le öltésekkel (amit már egy nagycsoportos is tud) meg lehet csinálni varrógép nélkül. Bele még lehet rakni plusz papírzsepit, vagy kiszárított törlőkendőt, legprofibban aktív szénszűrőt (porszívó, légkondi tartozék, de ezek is eldobandók 2-3 óra után), sőt az orr részhez is rakhatsz bele drótot. Ha béna vagy kb. 1-3 óra lesz az első és sok szitkozódás, de a következő családtagnak már csak fél és szebb, és 200-300 forint/db költségért (kimosva, vasalva) sokszor újrahasználhatod.
2020. ápr. 26. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
86%

Egy maszk csak addig véd, amíg át nem nedvesedik, tehát ami papírból van vagy préselt papírból, azt egyiket sem lehet mosni, szárítani is felesleges, mert elvesztette már védekező képességét, mindegy hogy ffp2, szelepes vagy sima műtős maszk.

Mosni sem érdemes, mert az új kutatások szerint 92 fokon semmisülnek meg biztonsággal, a 60 nem elég.

Sokan készítenek otthon maguknak amúgy, nem egy nagy ördöngösség, még szabásminták is vannak a neten.

2020. ápr. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha valakinek esetleg szüksége lenne rá, a Vígszínház mellett, a Pannónia utca és a körút sarkán lévő butikban kapható textilmaszk százféle színben. Nekem azt mondták hogy 60 fokon mosható, eddig nem ellenőriztem. 990 Ft darabja.
2020. ápr. 26. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 toffifie válasza:
45%
Ezek a kérdések engem is foglalkoztatnak. Én hipós vízben áztattam 3 db orvosi maszkot, és a három nap alatt sem lett semmi baja, nem ázott el, stb. Kimostam kézzel, mosószerrel, most száradtak meg. Vasalni még nem próbáltam, de ennyi fertőtlenítés biztos, hogy elég. Legközelebb szappannal dörzsölöm be mindkét oldalát, és úgy hagyom egy kis ideig, hogy hasson a szappan. Nem hiszem, hogy így rosszabb lenne, mint egy házilag készített varrt maszk. A formája, és nagysága pont jó, míg a házilag készítettek nem biztos, hogy ilyenek. Már azon is gondolkodtam, hogy ha nem mosom ki, csak a 70 %-os alkohollal besprézem, akkor az elegendő-e fertőtlenítésre? Minden esetre ahhoz túl drága, hogy egy bevásárlás után egyből kidobjam az orvosi maszkot.
2020. ápr. 28. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!