Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A jóga valóban meghosszabbítja...

Tegert kérdése:

A jóga valóban meghosszabbítja az ember életét?

Figyelt kérdés

Általában a jóga gyakorlásának pozitív hatásai között sorolják fel azt, hogy meghosszabbítja az ember életét.

Csakhogy több kiemelkedő jógi mesterek születési és elhalálozási dátumából kiszámolva az élettartamukat, egyáltalán nem magasabbak a "hétköznapi" életet élők, nem jógázók életkoránál.

Ezért kérdezem, hogy tudtok-e valami összehasonlító elemzést arra vonatkozóan, hogy a jógát gyakorlók hosszabb ideig élnek?

Mert lehetséges, hogy akiknek az életkorát vizsgáltam, azok balesetben hunytak el, vagy eleve olyan velük született rendellenességgel kezdték életüket, amely a hosszú egészséges életet kizárta és csoda, hogy eddig is éltek. Ezt nem tudom.

De nem találtam semmilyen információt arról, amely egyértelműen kimutatja, hogy a jóga meghosszabbítja az ember életét.

Tud valaki ez ügyben érdemleges információt?



2020. máj. 21. 14:47
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ebben a témában nincsenek nagy kutatások :D

Max annyit tudnék hozzátenni, hogy a jógától kevésbé stresszesek az emberek, így lehet hogy az életüket kiegyensúlyozottabban élik. Attól függetlenül, hogy nem élnek 10-20 évvel tovább, mint az átlag, inkább élem az életem 10-20 évét nyugodtabban, ha választhatnék. (nem jógázom)

2020. máj. 21. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Persze, ez logikus. Jobb és kellemesebb az élet stresszmentesen. Ugyanakkor, ha nincsenek összehasonlítások e témában, akkor nem hiteles a jóga pozitív hatásai között felsorolni ezt. Szerintem.
2020. máj. 21. 15:02
 3/7 anonim ***** válasza:
A jóga is egy mozgásforma, javítja a keringést és csökkenti a stresszt. Ha lenne is kutatás, annak az lenne a fő szempontja hogy pistike tovább élne-e ha jógázna vagy sem. Mivel egy embert nem lehet kettéválasztani, hogy megnézd hogy él jógával vagy anélkül, így nem lehet ilyeneket megnézni. (azt se tudod biztosan mondani, hogy pistike azért élt csak 55 évet, mert nem jógázott de megeshet hogy emiatt lettek cardivascularis problémái, amit jógával elkerülhetett volna..)
2020. máj. 21. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Egy biztos : rengeteg idot vesz el... :o)))))
2020. máj. 21. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

15:06-nak. Rosszul fogod meg a problémát. Ilyen alapon semmilyen életvitelt nem lehetne értékelni. Például nem lehetne vizsgálni, hogy a dohányzás valóban káros-e az egészségre, hiszen - a te gondolatmeneteddel - egy embert nem lehet kettéválasztani. Így nem tudjuk megmondani, hogy a kialakult elváltozások a dohányzás esetén, amúgyis kialakultak volna-e. Statisztikai adatokat viszont össze lehet hasonlítani.

De nem ez a fő kérdés. Az igazi kérdés az, hogy a jógát gyakorlók élettartama milyen az átlag populáció élettartamához viszonyítva. Ezt hogyan befolyásolja a gyakorlás időtartama. Ezt szintén statisztikailag össze lehet hasonlítani. Én azt kérdeztem, hogy ismer-e valaki ilyen jellegű felmérést, ami alátámasztja vagy éppen cáfolja a jóga pozitív hatásai között megemlített "meghosszabbítja az ember életét" kijelentést?

2020. máj. 22. 00:32
 6/7 A kérdező kommentje:

15:46-nak. Minden sport, minden mozgásforma gyakorlása időt vesz el. Ez kétségtelen. Az egyszerű futás vagy kocogás is időt vesz el. Ha valaki rendszeresen úszik, az is időt vesz el. Ha valaki naponta félórát mozgásra fordít, az szerintem kiszorítható még a mostani rohanó világunkban is. Persze kérdés az, hogy a mozgásgyakorlással mit nyerünk, mi a célunk ezzel? Erősödni szeretnénk, vagy nagyobb állóképességre szeretnénk szert tenni? Ezeknek megvannak a maga módszerei, gyakorlatai. És igen, időt vesz el ezek gyakorlása. Ezek gyakorlása azt ígéri a gyakorlónak, hogy bizonyos képességében fejlődni fog. A jógának is vannak ígéretei. Én az egyik ilyen ígéretre kérdeztem rá, hogy valaki tud-e valami alátámasztást erre vonatkozóan?

A válaszodból úgy tűnik, hogy te nem tudsz ilyenről. Az nem volt kérdéses, hogy időt vesz el. De azért köszönöm a válaszodat!

2020. máj. 22. 00:53
 7/7 anonim ***** válasza:

Kezdeném azzal, amivel ugye mindenki tisztában van, hogy a jóga nem mozgásforma.

Amit annak nevezhetünk, az az ászana - a jóga gyakorlásának egyik rész eleme.

Ezzel rögtön össze is függ az eredeti kérdés problémája. A "jóga" egyre elterjedteb, de óriási különbség van az egyes emberek tudás szintje között - azaz, hogy mennyire mélyen ismerik a jógát, vagy akár csak az ászanákat, az ászanázás rendszerét.

Ezeket mindd figyelembe kellene venni a felmérés során. Ráadásul nem az élet hossza a nagy kérdés. A modern nyugati orvostudomány a vegyszereivel a testi működését nagyszerűen tudja befolyásolni, azaz valamiféle működésre, létfentartásra bírni. Ezt én nem minden esetben nevezném életnek.

Az nem mindegy milyen "egészségi" állapotban "él".

Nem mindegy, hogy valakit 2-3 szor visszahoznak infarktusból, vagy strókból így-úgy és aztán vegetál. Az sem mindegy milyen szellemi teljesítményre képes. Milyen tevékeny tud lenni a társadalomban. Tud e gyermeket nemzetni.

Az indiai egészségtudomány, az ajurvéda (mely a jóga/számkhja rendszerére alapoz) az egészségesnek azt nevezei aki el tudja látni társadalmi feladatkörét és képes gyermeket nemzeni. Aki a jógát megfelelően gyakorolja, az ilyen életet nyer.



Ami a példákat illeti:

Az egyik elgismerteb kortárs mester, kinek rendszere az egész földön igen elterjedt B. K. S. Iyengar. Kisgyermek korában azért kezdett jógázni, mert nagyon beteges volt. (veleszületett, vagy környezeti terhelésből adódóan)

5-6 éve halt meg 93 éves korában egészségesen. Előző nap még tanított, gyakorolt. Aztán úgy döntött, hogy eljött az ő ideje, és befejezte földi pályafutását.


Értem, hogy statisztikákat vársz. Nekem nincs ilyen. Csak tapasztalatom arról, mennyire más - könnyű, boldog, szabad, kreatív érzés a jógában létezni. És tudom viszonítani ahhoz a keserves állípothoz, ahova az ember visszadüllyed mikor kiesik pár hónapra a gyakorlásból. És még ez ugtóbbi isszintekkel magasabban van azoknál, akik semmit nem trörődnek életvitelükkel.

2020. máj. 22. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!