Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Egészségügyis dolgozóktól...

Egészségügyis dolgozóktól kérdezem! Mennyire éri meg?

Figyelt kérdés
Az egészségügy bármely része jöhet, mit gondoltok róla? Azt is írjatok légyszi hogy ti melyik részen dolgoztok:)

2020. aug. 7. 17:16
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

Szülész-nőgyógyász szakorvosjelölt vagyok, novemberben szakvizsgázom, azaz majdnem 5 éve dolgozom az egyik klinikán.


Először is leszögezném, hogy imádom a munkámat és a szakterületemet. Mindig is ez érdekelt, örülök, hogy ezt választottam, ha más területre megyek gyakorlat miatt, mindig megállapítom, hogy jó és testhezálló döntés volt. Nem szeretnék pályaelhagyó lenni, mert sehol máshol nem tudom magam elképzelni.


DE:

1. A fizetés igen is szar. Hiába mondja a sok laikus, hogy "nem látott még orvost Trabanttal" és hasonló szövegeket, marhára nincsen igazuk. Tény, hogy van egy kis réteg, aki nagyon-nagyon jól eléldegél a "hálapénzből" (ami sokszor nem is hálapénz, hanem valami előre kért összeg), de ez az orvosok nagyon kis része. A többi vagy nagyon szarul keres, vagy iszonyat sok munkával, önfeláldozással relatíve normálisan.

Hogy számokban fejezzem ki: az alapbérem nettó 1000 forint óránként. Az ügyelet több mindentől függ, de átlagosan kb. nettó 1700-1800 forint óránként. Ez azt jelenti, hogy a normál 168 órás munkarend helyett én havi 4-5 ügyelettel (összesen 220-240 óra havonta) kapok mondjuk 320 ezer forintot.

Ehhez képest viszont: csak az, hogy elmehessek szakvizsgázni, 40 ezer forintomba kerül. Egy-egy kötelezően teljesítendő tanfolyam 15-40 ezer forint, arról nem is beszélve, hogy ha más városban van, akkor plusz szállás, utazási költség, stb. (Legutóbb egy kötelező két hetes szakvizsga előkészítő tanfolyam összességében kb. 80 ezer forintomba került, pedig a legolcsóbb airbnb-s szállást foglaltam le, nem egy 5 csillagos hotelszobát.). A szakkönyvek horror szintén horror áron vannak. Ha pedig valaki kisebb kórházban végzi a szakképzést, bizonyos gyakorlatokat nagyobb kórházban, klinikán kell végeznie, ami sok esetben több hónapot jelent. Nyilván a szállást vagy utazást senki nem fizeti ki.

2. Gusztustalan az a fajta hierarchia, ami az orvostársadalomban rögzült. A rezidens egy utolsó senki, de azért minden szart neki kell csinálni, nélküle kb. összeomlik a rendszer. Az oktatás nincs megfelelően biztosítva, szakorvosi kontroll kb. nulla. Két véglet van: rád hagynak mindent, és ha szarba kerülsz, elegánsan kihátrálnak mögüled, vagy pedig nem csinálhatsz semmit, hiába dolgozol sebészeti részen és kellene műtéti tapasztalat, nem engednek műtőasztalhoz.

3. A fogadott orvos és a hálapénz rendszere rohasztja az egész egészségügyet. Sok ember csak a "nagyok" kiszolgáló személyzetévé válik, emellett sokaknál nem a beteg érdeke az első.

4. A szakma megbecsülése egyre rosszabb, ami a 3. pont után nem is annyira meglepő. Viszont igen is marha frusztráló, mikor az ember próbálja normálisan végzeni a dolgát és normálisan kezelni a beteget, az meg úgy viselkedik, mintha az utolsó csicskája lennék kb.

5. Az infrastruktúra katasztrofális. Nem csak a szobák meg a WC-k állapotáról és a szappan hiányáról van szó, hanem sokkal többről. Nincs elég eszköz, ami van, az is szar, állandóan elromlik, ezer éves. Ez közvetlenül veszélyezteti a betegellátást, viszont ha valami gikszer adódik a szar eszközök miatt, akkor orvosként viheted el a balhét.

6. Iszonyatos létszámhiány van. Orvosok között is, de szakdolgozók között még nagyobb. És a hatalmas szakdolgozói hiány azt vonja maga után, hogy az orvosnak nem orvosi feladatokat is el kell látni. Így a saját dolgára alig marad ideje, túl kevés idő jut a betegekre, a valódi betegellátásra.

2020. aug. 7. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi hogy ilyen részletesen leírtad. Nem hangzik túl jól:/

Sok kitartást neked!:))

2020. aug. 7. 17:49
 3/5 anonim ***** válasza:
62%

Kolléganő jól leírta. (Szia Gabi!)


Én háziorvos szakorvos vagyok. Részemről rohadtul nem érte meg. 6 év szopás az ország legkeményebb egyetemén, utána a szintén szívás rezidens képzés. Ésss pufff elment a fiatalságod, 30 éves vagy, egy szerencsétlen szakmunkás ennyi idő alatt 2 lakást összehozott magának, te meg csak most kezded az életet... Az én szakvizsgámmal lazán lehet nettó millió felett keresni, de egyszerűen nem éri meg. 10 évet gyakorlatilag kidobsz miatta az életedből... Arról nem is beszélve, hogy a betegek többsége primitív, bunkó és hálátlan. Továbbá jobban ért a saját szakmádhoz, mint te 10 év tanulás után, mert olvasta a Blikkben...

2020. aug. 8. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Off: Tényleg nem akarnak diplomás ápolókat alkalmazni? Gondolkodom ezen a pályán.
2020. dec. 16. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
76%
Diplomával is remekül lehet sz.rt lapátolni a beteg alól. A diplomás ápoló képzés egyébként jó, a diplomás ápoló kollégák közül sok tök okos, jó velük dolgozni, de ha már elcseszel X évet az életedből egyetemre, vannak milliószor jobb szakok, amiknek van megbecsülésük és lehet velük keresni.
2020. dec. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!