Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Az országban van bárhol TB...

Az országban van bárhol TB alapú HRT?

Figyelt kérdés

#Magyarország #társadalombiztosítás #HRT #Hormone replacement therapy
2020. nov. 28. 01:00
1 2
 11/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Szia!


Annyit elfelejtettem még leírni hogy, pontosan milyen előzetes vizsgálatokra, laborokra lesz szükséged azt majd az endokrinológus (hormonos doki) fogja megmondani. Az hogy, melyik doki mit kér pontosan, az eléggé változó, nincs rá bevett, általános gyakorlat. Az is eltérő hogy, pontosan mit és milyen dózisban ír fel az orvos, ez függ a különböző vizsgálatok eredményeitől ezért, az hogy mennyre is jön majd ki havonta a HRT, igen változó. (az előző hsz-ben leírtak az én HRT-m költségeit mutatják)

De a két szakvélemény mindenképpen előfeltétel, ezeket de tudod szerezni tb-s pszichiátrián is, ott dolgozó orvostól és klinikai szakpszichológustól. Én is ilyen helyekre mentem a szakvéleményekért.


Niki

2020. nov. 30. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Szóval A két szakvéleményt tb-s alapon meg lehet szerezni ezek szerint?

Köszönöm a kiegészítést!


Hogyha bármi okból nem tudnám állni a HRT költségeit, akkor a nemi jellegek vissza "alakulnának", vagy azok a változtatások permanensek?

2020. nov. 30. 16:58
 13/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Szia!


Igen, időpontot kell kérni egy pszichiátriára, és elmenni a szakrendelésre. Nem feltétlen kell a lakhelyed szerintire menned. A várakozási idő itt kicsit hosszabb 4-6 hét, illetve készülj rá hogy nem fogod rögtön megkapni. Nem a két szép szemünkért állítják ki ezeket. Én közel egy évig jártam a két (pontosabban 3) szakvéleményért különböző helyekre. (egyik egy fővárosi kórház pszichiátriája volt, a másik a lakhely szerinti)

Még valami, ezeket a szakvéleményeket csak 18 év felett állítják ki és a HRT-t is csak ez után lehet elkezdeni.


Ha jól értem te is hozzám hasonlóan transznemű nő vagy, ezért csak idetartozó dolgokat írom le (egyébként is csak ezekről tudok :) ).

Bizonyos változások megmaradnak, ez függ attól is hogy mennyi idő után vagy kénytelen leállni velük, illetve mikor tudod ismét folytatni. Pl. a hormonterápia egy idő után tartós/végleges meddőséget okoz (a tesztoszteron blokkoló miatt) fél év HRT után gyakorlatilag steril leszel és ez nem változik vissza. Vannak akik ezen okból fagyasztatnak le örökítő anyagot.

Az ösztrogén hatására elkezd nőni a mell is, a kifejlődött emlőállomány nem fog eltűnni a hormonok abbahagyása/szüneteltetése esetén sem. Az hogy, a mellek kinél mikor kezdenek el nőni, az mindenkinél más és más, én kb a 6-7 hónap környékén figyeltem fel az első, akár mások számára is észrevehető változásokra. (azért ne rögtön dupla D-re gondolj :) )

Viszont bizonyos változások visszaállnak: szőrzet növekedés üteme, az érzelmekre, lelki állapotra gyakorolt hatás. De ezekről pontosabb, mélyrehatóbb tájékoztatást fogsz kapni a terápiát végző, felügyelő orvostól még mielőtt belevágsz.


Azt tudom neked javasolni hogy, még a szakvélemények beszerzése alatt vagy akár már most kezdj el félre tenni, spórolni. Az írásodból azt olvasom ki hogy, előfordulhat az anyagi probléma ilyen téren. Illetve mindig tervezz előre, nézz utána hogy melyik vizsgálat hol és mennyi (erre jó a net), mert lehet hogy, egy másik városban, megyében az utazással együtt is olcsóbban ki tudod hozni ezeket mint a lakhelyen. A spórolás azért is jó mert már maga az elkezdéshez is komoly anyagi ráfordításra lehet szükséged (vizsgálatok, laborok stb.) illetve esetleges anyagi nehézség esetén legyen egy kis tartalékod, és az első adag HRT-t egyszerre kell kiváltanod, ami nem kis összeg egyszerre. Utána persze lehet kicsit trükközni a különböző gyógyszerek kiszerelése miatt pl mint az én esetemben az Androcurból egy doboz az 4 hónapnyi, míg a Divigel az 3 havi. Rendszerint 3 hónapra írják ki ezeket a szükséges vérvizsgálat miatt is. Így már a második felírásnál lehet kicsit sakkozni, hogy most csak azt váltod ki ami épp elfog fogyni, amiből meg még van egy hónappal több azt meg majd a következő hónapban.


Mivel a "piszkos" anyagiakról van most szó, fontosnak tartom megemlíteni azt is hogy, ezeken felül még számos egyéb költség felmerül majd. A teljesség igény nélkül: Szőrtelenítés (a jövőbeni SRS-hez szükséges a műtéti (intim) terület végleges szőrtelenítése), teljes ruhatár csere, smink, fodrász stb. Az SRS-en kívül még szükségesnek érzett egyéb műtétek mint pl. ádámcsutka műtét, arcplasztika, hang nőiesítő beavatkozás, cici műtét stb.(ezeknek csak az érintett igényei és hát persze a pénztárca szab határt)


Niki

2020. nov. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Szia Niki!


Nagyon szépen köszönöm hogy ennyi időt fordítasz rám és a kérdésemre ^^


Igen jól látod, eltaláltad ki vagyok, vagyis ki leszek.


A legtöbb hatásáról tudok ahogy írtad is, a többi kérdés már inkább a "túlzott" érdeklődés nálam. Sokat szoktam és szeretek is kérdezősködni, de mivel a memóriám néha kihagy pár percet, így szóban néha újra kérdezek dolgokat. De ezen a dupla D-s cicin jót nevettem :D


A hormonokkal kapcsolatban, mitől függ,hogy egy vagy kétfajta ösztrogént írnak fel? Úgy tudom én választhatok, hogy injekciósan, tablettásan, krém vagy pedig tapasz formájában szeretném. Ha két fajta ösztrogént írnak fel, különböző formájúnak kell lenniük (Mint tabeltta, krém,stb)?


A ruhatár cserével kapcsolatban nagy baj nem hiszem hogy lenne eleinte, mert főleg olyan ruhákat hordok amik uniszex, vagy semlegesen néznek ki, azok is főleg sötét színekkel. Van 1-2 női pólóm is, de ez más tészta :P hogyha pedig a műtétek az árait nézzük, hát nem valószínű,hogy valamelyikbe is belekezdjek egyhamar bármennyire is szeretném. De jobb később mint soha ^^ 20 vagyok, hamarosan 21, szóval még van időm bőven.


Köszi a sokadik válaszod, Niki! :)

2020. nov. 30. 18:35
 15/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Szia!


Az hogy, milyen típusú készítményeket ír fel a doki, nagyban függenek a vizsgálati eredményektől, és azt a fajtát fogja majd javasolni, felírni amit a leghatásosabbnak és legbiztonságosabbnak ítél. Szerintem ezzel ne szállj majd vitába, hisz gondolom te sem akarod hogy, ez miatt akár egészségi gondjaid legyenek.

Ha jól tudom az injekciós, pontosabban intramusculáris (az izomszövetbe kell beadni) injekciós ösztrogént leginkább akkor szokták javasolni ha, fenn áll a trombózis hajlam, vagy annak kockázata. Ezeknek a készítményeknek illetve beadásuknak megvan a maga plusz kockázata, ha rosszul adod be, abba akár bele is halhatsz.

Az én esetemben pl a Lenzetto is és a Divigel is egy transzdermális (bőrön át felszívódó) készítmény, csak az egyik folyékony spray a másik meg kenhető gél de, a hatóanyag mindkettőben ugyan az. Gondolom a felszívódáshoz, hasznosuláshoz van köze hogy, két különbözőt írt fel. Amikor kezdtem, először nekem is tablettát írt az első három hónapban. A negyedéves hormonszintek miatt javasolta a váltást a divigelre.


Én is azt vallom hogy, soha nincs késő ahhoz hogy, végre önmagad legyél. Én pl. 30 vagyok.


A ruhatár csere pont az ami nem fog nagy gondot okozni, a változások nem egyik pillanatról a másikra jönnek (valakinél gyorsabban, valakinél lassabban), apránként, folyamatosan le lehet cserélni. Nem kell rögtön az első tabletta után rohanni a plázába felvásárolni a ruházati boltok női részlegét :) A műtétek árai meg igen borsosak sajnos, ezekre marad a spórolás, kuporgatás vagy a lottó 5-ös.


Niki


Niki

2020. nov. 30. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

Szia, hát igen.


A hormonokkal kapcsolatban csak azért kérdeztem,mert úgy tudom az a leghatásosabb, viszont nekem olyan tűfóbiám van hogy elájulnék a látványától is, nemhogy beadjam magamnak vagy ilyesmi :D

Szóval ha azt javasolna a doki, hát lehet lenne egy kis probléma :D

Nagyon várom már, hogy végre elkezdhessem. Ennél jobban soha semminek sem örültem,mint mikor megtudtam,hogy van rá lehetőség. Persze országon belül... hát ja, de külföldön például van, ahol az egész teljesen ingyenes, csak több időbe telik. És akárhogy nézem, a TB támogathatná a fent írtakat is mert az egyének mentális egészségéhez szükséges dolgokat visz végbe,nem pedig az hogy "jajj én most dupla D ciciket akarok mert izé", mert ez azért nem olyan "probléma" mint amit mi tapasztalunk. Így reggel még nehéz összeszedetten írni meg Gondolkodni szóval bocsi ha valami nem érthető.

2020. dec. 1. 06:26
 17/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Szia!


Nyugi érthető minden :D


A tűfóbia nem épp épp a legszerencsésebb a mi helyzetünkben, vérvizsgálatok stb. miatt elég sokszor fogsz vele találkozni.


A mostani politikai helyzetben nem fog ez változni a közeljövőben. Amikor nemrég törvényileg tiltották meg a nem- és névváltoztatást, ami miatt most én is pereskedek, meg folyamatosan meleg és transz ellenes kijelentéseket tesz a kormány, egyáltalán nem várható hogy, bármilyen változás is lesz ilyen téren. Holott én is fizetem a tb járulékot, a kormány betegség ként kezeli de, még sincs semmilyen támogatás.


Niki

2020. dec. 1. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Hát igen, és ez a legszomorúbb. amint lehetőségem lesz rá, külföldnek veszem az irányt. Inkább halok meg ott, minthogy itt szenvedjek egy ilyen undorító féreg helyen.
2020. dec. 1. 11:38
 19/19 harminezer oxigén ***** válasza:

Szia!


Én is sokat gondolkodok a külföldre menekülésen. Most a ami visszatart az legfőbb képen a család, illetve megszeretném várni a jogi ügyek végét, és hivatalosan is megcsinálni a nem- és névváltoztatást. Meg hát most itt van a járvány is. Most kicsit problémásabb a külföldre település, már maga a beutazás, munkavállalás stb miatt.


Niki

2020. dec. 3. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!