Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Akinek volt vastag,-végbéltükr...

Akinek volt vastag,-végbéltükrözése válaszolna?

Figyelt kérdés
A vizsgálat előtti tisztítás(hashajtás)milyen gyógyszerrel történt?Maga a vizsgálat hogy zajlik?Nagy fájdalmas?

2020. dec. 29. 09:37
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A mamának volt, valami porból készített löttyöt kellett előző nap otthon innia, aztán hasmenése volt egész nap.


Ő nem emlékszik belőle semmire, kapott midazolamot, annak nyugtató hatása van, meg visszamenőleg nem emlékszel tőle a dolgokra.

2020. dec. 29. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%

Endogol port (általában) kell összekeverni vízben, egész nap azt kell iszogatni (4l ha jól emlékszem, bár én 2l ittam meg és úgyis gond nélkül el tudták végezni) mellé pedig még vizet.


Mivel nekem altatásban csinálták így csak arról tudok nyilatkozni.


Tükrözés előtt betesznek egy kanült majd abba adnak egy injekciót aztán max 10 másodperc és elalszol. Tehát semmi fájdalmat nem fogsz érezni, csak az előkészület a rossz mikor iszod azt a löttyöt aztán wc-re járkálsz.

2020. dec. 30. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Én egy magánrendelőben végeztettem el a vizsgálatot. Vastagbél tükrözés, a végbélhez nem kell hashajtás. A hashajtáshoz Citrafleet nevű gyógyszert kaptam, ebből 1 tasakkal a vizsgálat előtti nap délutánján, 1 tasakkal pedig a vizsgálat napján reggel kellett feloldani egy-egy pohár vízben. (Délután volt a vizsgálat, a hashajtás menetrendjét a vizsgálat időpintjához igazítják). Választhattam a citrom és a narancs ízesítés között. A citromosat választottam, pontosan olyan íze volt, mint a Neocitránnak. Ezután óránként kellett inni 2-2,5 dl vizet vagy más tetszőleges folyadékot (kivéve rostos gyümölcslevet). Ennyi folyadékot normál esetben iszom, még többet is. Néhány helyen magából a hashajtóból kell 3-4 l-t meginni, ezt nem ajánlom. A vizsgálat előtt 3-4 napig rostszegény diétát kell tartani, el fogják mondani, hogy mit ehetsz és mit nem. Csupa egészségtelen dolgot ehetsz, pl.fehér lisztet. Teljes kiőrlésű, vagy magvas pékárut, zöldséget-gyümölcsöt nem. Nekem ez furcsa volt, mert én alapból ilyeneket eszem. A vizsgálat előtti nap már nem ehettem szilárd táplálékot, aznap déltől folyadékot sem. Ez nagyon rossz volt. Utóbbi az altatás miatt kellett. Volt már több műtétem, az éhezést nagyon rosszul viselem, mert súlyos refluxom van és fáj a gyomrom, ha éhezem. Illetve sok vizet iszom és a szomjazás is nagyon nehéz nekem. A hashajtástól féltem, de nem volt nagyon rossz. Nem okozott görcsöket a gyógyszer és nem kellett folyton a WC-n ülni. A másfél nap alatt 10 alkalommal voltam. Éjszaka tudtam aludni és mire el kellett indulni a vizsgálatra, elmúlt a hasmenés. Én ettől féltem legjobban, hogy elmúlik-e vajon, főleg, hogy háromnegyed órát kellett utazni a helyszínre. Nekem altatásban végezték a tükrözést, nem bódításban. Mindenképpen az altatást javaslom. Szinte minden fejlett országban alapból így csinálják. Nálunk szeretik ezt megspórolni, mert aneszteziológus kell hozzá. A bódító injekció (Dormicum legtöbb esetben) hatása esetleges, van, akit kiüt, van, akit nem. A vizsgálat során az előzetesen kitisztított vastagbélbe a végbélnyíláson át felvezetnek egy vékony, hajlékony csövet (1,5 m hosszú), végén egy kamera és egy fényforrás van. Óvatosan felvezetik a vastag és a vékonybél határáig, közben levegőt fújnak be, hogy a bélfal látható legyen, szükség esetén vizet is benyomnak, hogy az esetleges székletmaradványok ne zavarják a vizsgálatot. Nagyon fontos, hogy a bél megfelelően tiszta legyen, ehhez az előkészületeket pontosan be kell tartani. Csak így értékelhető a vizsgálat. A kamera felvezetése után óvatosan visszahúzzák az eszközt és feltérképezik a vastagbelet. Ekkor történik a vizsgálat érdemi része, amikor a képernyőn folyamatosan látják a kamera képét. Általában 20-40 perc a vizsgálat, attól függ, mit találnak. Szükség esetén kisebb beavatkozásokat, pl.vérzéscsillapítás, polip eltávolítás, szövet minta levétele is elvégeznek. Mivel egy hosszú csövet mozgatnak a levegővel felfújt vastagbélben, nyilván egy kifejezetten kellemetlen vizsgálat, ami esetenként fájdalmas is lehet. Pl.összenövések, gyulladás, anatómiai okok miatt. Ezért végzik szinte minden más civilizált országban altatásban az állami ellátás keretében is. Nálunk is van erre lehetőség, de ezt külön kell jelezni és többet kell várni. Én mindenképpen javaslom az altatást. Nem bódítást, ez fontos! Altatást csak aneszteziológus szakorvos végezhet, ha ilyen nincs, akkor nem fognak altatni, így ne vesd alá magad ennek a vizsgálatnak szerintem. Gyakran a fájdalom miatt nem is tudják elvégezni a vizsgálatot, így felesleges volt a koplalás, hashajtás, fájdalom. Nem éri meg. Altatás előtt konzultálsz az anesztessel, ő megvizsgál, vagyis vérnyomást mér, megnézi a torkodat (vagyis a fogak, garat-gége állapotát, méretét), kikérdez betegségeidről, szedett gyógyszereidről. Igaz ez nem a műtéteknél alkalmazott szedáció, amikor az izomlazítás miatt gépi lélegeztetés kell a légcsőbe helyezett tubuson át, de jobb helyeken kérnek EKG-t és vérképet, különös tekintettel a véralvadási faktorokra. Javaslom, hogy ahol ezek hiányában akarnak altatni, onnan is el kell jönni. Az altatás annyiból áll, hogy alkaron szúrnak egy vénát, kapsz egy maszkot az arcodra, ezen át adják az oxigént az eljárás alatt. Néhány másodperc után filmszakadás, alszol. Majd ébredsz egy másik helyiségben, folyik az infúzió. Megfigyelnek még 1-2 órán át (kórházban előfordul, hogy az altatás miatt bent tartanak éjszakára, sőt az is lehet, hogy előző nap befektetnek. Magánban az egész procedúra megvan max.3 óra alatt.) Utána én nem éreztem semmit, később távozhatnak gázok, de az sem fájt vagy görcsölt. Másnap már lehet szellemi munkát végezni, aznap már semmit, pihenni kell. Fizikai munkával várni kell pár napot. Javaslom probiotikum szedését 1-2 hónapig a beavatkozás után, mert nem tesz jót a bélflórának. Nekem ezt az orvos javasolta. Azt is mondták, hogy a hashajtás miatt csípő érzés lehet a végbélnél, érdemes ápoló krémet, pl. Neogranormont használni. Ezzel maximálisan egyetértek. Illetve szerezz be sok nedves WC papírt, nem igazán kivitelezhető a zuhany minden alkalom után szerintem. Illetve a hashajtás és a vizsgálat napján természetesen nem tudsz dolgozni, két nap szabi vagy táppénz. Én ráhagytam még egy napot, de ezt nem muszáj. Összességében nem egy rossz és kibírhatatlan vizsgálat, ha normális helyre mész. Privátban megadhatom a magán szolgáltató nevét. Altatáshoz ragaszkodj és tartsd be az előkészítésre vonatkozó utasításokat.
2020. dec. 30. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
3-as vagyok. Utólag azt mondta a vizsgálatot végző doktornő, hogy altatás nélkül nem is tudták volna elvégezni az esetemben a vizsgálatot, mert annyira kanyargósak a beleim. Kibírhatatlan fájdalmam lett volna. Még így is megszenvedtek vele, ebből én semmit nem érzékeltem hála Istennek, de kijelentette, hogy ébren nem bírtam volna ki, bódítással sem. Rá is írta a leletemre, hogy ha bármikor ilyen vizsgálatot végeznének, csakis altatásban. Én nem kockáztatnék a helyedben. Altatás a biztos. A szemérem része sem gond, egy külön helyiségben kellett felvennem egy egyszer használatos, papír rövidnadrágot, ami nekem térdig ért. A hátulján van egy nyílás, mozgás közben sem látszik ki semmi, de miután elaludtál, ezen keresztül vezetik be a csövet. Senki nem lát semmit. Felül a melltartó, trikó, sőt a zokni is maradhatott. Erre külön rákérdeztem, mert nagyon fázós a lábam. Ez nem műtét, ahol teljesen meztelennek kell lenni. Bár engem végig takartak akkor is az állami kórházban, míg ébren voltam, senki nem látott semmit.
2020. dec. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm kedves utolsó a választ!Még nincs konkrét vizsgàlatról szó,de a tüneteim miatt attól tartok nem úszom meg a dolgot.Nagyon tartok tőle..
2020. dec. 30. 18:00
 6/10 anonim válasza:

2-es vagyok


Én is dorciumot kaptam vagy micsodát meg még mást is, nem volt altató orvos, tehát valószínűleg valami másféle altatás volt (direkt rákérdeztem, hogy altatásba lesz-e és azt válaszolták, hogy igen csak majd altató orvos nélkül, de aludni fogok és így is lett) volt, de engem kiütött, viszont mikor vége lett a tükrözésnek semmi ismétlem SEMMI mellékhatás nem lépett fel az emlékezet kiesésen kívül. A saját lábamon sétáltam ki, majd át a pihenő szobába.


Régebben volt rendes altatásban is, ahol volt altató orvos meg minden. Ott viszont nagyon rossz volt az ébredésem, nem tudtam mozogni mindenem zsibbadt, ágyon toltak vissza a kórterembe, majd kb. fél óra múlva jobban lettem de olyan fáradt voltam, meg fájt a torkom, hasam, hogy aludnom is kellett.


Ha újra tükrözésre kerülne sor, akkor a legjobb az 1. opció szerintem és azzal az előkészülettel amit írtál 3-mas.

2020. dec. 30. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
6-os, Dormicum.
2020. dec. 30. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
3-as és 4-es vagyok. Nekem azt mondta az orvos, hogy a tükrözésnek 3 indikációja van: Ún.alarm tünetek, amelyek súlyos betegség gyanúját vetik fel, pl.véres széklet, fogyás, láz, éjszakai fájdalom. Családi előzmény: emésztőszervi daganat a közvetlen családtagok között, illetve a kor. 50 év felett automatikusan tükröznek. Ha nálad ezek egyike sem áll fenn, akkor kicsi az esélye, hogy elvégzik, de majd az orvos eldönti. Ne aggódj, tényleg nem érdemes aggódni, egyáltalán nem olyan rossz, mint amilyennek tűnik. Ha megfelelő helyen csinálják. Akinek azt mondták, hogy aludni fog, de nem volt altatóorvos: nem aludt, orvosi értelemben az nem teljes narkózis. Ezt szokták mondani a páciensek megnyugtatására, mert ha szerencséjük van, valóban olyan, mintha aludnának, olyan értelemben, hogy nem emlékeznej a fájdalomra. Nem a fájdalmat iktatják ki, hanem a rá való emlékezést. Sok esetben elég a Dormicum, sok esetben nem. Ha nem volt légzéstámohatás maszkon át, az is alátámasztja, hogy nem narkózisban végezték a vizsgálatot. A válaszolónak szerencséje volt. Nem biztos, hogy a kérdezőnek is az lesz. Nekem, mint fent írtam, nem lett volna az én anatómiámmal, de ezt nem látta senki kívülről. Ezért javasoltam a valódi altatást.
2020. dec. 30. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

6-os vagyok.


Van benne igazság amit mondasz 8-as, mert mikor vége lett akkor emlékszek, hogy mondtam apukámnak, hogy emlékszek hogy mi volt bár már erre is nagyon homályosan. Ahogy eltelt az a fél óra teljesen elfelejtettem.


Lehet furán fogalmaztam de az egész ilyen fura volt, hogy ahogy eltelt fél óra kb. teljesen kiesett az emlékezet :D

2020. dec. 31. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nagyjából olyan mint előttem írták, bár én nem vacakoltam a dormicummal érzéstelenítés nélkül csináltattam. A hashajtó pedig macrogol. Előtte a doki felírta és a vizsgálat előző napján azt kellett innom. Egész jól viseltem a vizsgálatot, sokkal jobban mint a gyomortükit és a monitoron nézhettem végig a story-t. :-) Egy polipból vették le a szövetmintát, az nem fájt semmit, utána pedig ültem egy kicsit a folyosón amíg lement a pocakom a befújt levegőtől és mentem haza.
2021. márc. 1. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!