Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért használják azt a kifejez...

Miért használják azt a kifejezést az orvosokra, hogy gyógyítanak, ha csak felírják a gyógyszert?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy vannak olyan szakterületek az orvostudományon belül, mint például a sebészet vagy az oxiológia, ahol az orvosok konkrétan életeket mentenek, de a legtöbb szakorvos csak diagnosztizál és végigköveti a betegség lefolyását. Vannak szakorvosok, akik kockázatos munkát végeznek, pl. fogorvosok, pszichiáterek, de milyen egy neurológus átlagos napja? A páciens tünetei alapján rutinszerűen felismeri az adott betegséget, amiben nagy segítséget adnak a modern képalkotó eljárások is. Ha teljesül minden kritérium a diagnózis felállításához, akkor egy sztenderdizált gyógyszerészeti protokoll szerint felírja a receptet, és követi a betegség lefolyását, ami jó esetben javul, vagy épp súlyosbodik. Az utóbbi esetben olyan gyógyszereket javasol, amelyek javíthatnak a beteg állapotán, de ilyenkor már többnyire továbbutalják őket az onkológiára, a sebészetre vagy a pszichiátriára.

Gyakorlatilag a neurológus nem gyógyít, hanem diagnosztizál és egy rögzített protokoll szerint felírja a receptet.


Mi erről a véleményetek? Miért mondják azt, hogy gyógyít?



2021. júl. 28. 04:27
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
100%
Sütni-főzni sem szoktál, ugye? A sütő, meg a tűzhely teszik ezt. Nélküled annyira megteszik, mint orvos nélkül a gyógyszer a gyógyítást.
2021. júl. 29. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 Kései Sirató ***** válasza:
100%
Egyetlen orvosnak sem csak annyi a munkája, hogy felírja a gyógyszert. Amúgy meg ez is a gyógyítás része. Egy-egy terápia lehet igen összetételű is.
2021. júl. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
100%
Ugye nem vagy a valőságtól annyira eltugaszkodott, hogy ne tdnád, ahhoz, hogy az orvos tudja, mikor milyen gyógyszert írjon fel, hány évet kell tanulással eltöltenie?
2021. júl. 30. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
100%

Abban egyetértek veled, hogy a gyóggyíthatatlan betegségek kezelése nem gyógyítás, de olyan, mintha ekéznéd a neurológusokat :D

Én oxiológus vagyok, mi sem gyógyítunk az esetek 90%-ában. Csak rizikót becslünk, eldöntjük, ki való kórházba és ki nem, ha kritikus állapotú egy beteg, stabilizáljuk, majd a kezelés megkezdését követően átadjuk a célosztálynak. Az én személyiségemhez pont azért passzol ez a szakma, mert szeretem a (főleg kritikus állapotú) betegellátást, de nem kell hónapokig/évekig kontrollálnom/kezelnem a krónikus betegeket. Ha bejön egy masszív szívelégtelen, én elkezdem a kezelését, aztán folytassa tovább a hosszútávú kezelését az, aki azt szereti. Rengeteg problémám van a nyugati típusú betegelláttással, többek között az értelmetlen pénzszórás, az asszisztalas ehhez az természetellenes fogyasztói életmódhoz és a gyógyszer alapú kezelések. De ez van, nálunk ilyen a rendszer, és a neurologusok, belgyogyaszok stb. is segíteni akarnak,(remélhetőleg - persze tudom, hogy legtöbbször nem) legjobb tudásuk alapján segítik ba pácienseket. Ha a szülőd, szerelmed srb. sclerosis multiplexes lenne vagy Parkinson-kóros, akkor nem ezen pattognál, hanem azért drukkolnál, hogy minél tovább biztosítsanak neki egy jó életminőséget, és örülnél ennek.

2021. júl. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
39%
*a tudom hogy legtöbbször nem helyett tudom, hogy sok esetben nem.
2021. júl. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
74%
A radiológusok meg csak diagnosztizálnak, na bumm. Mégis orvosok, de CT, vagy ultrahang lelet nélkül az illetékes szakorvosok nem tudnának olyan biztos diagnózist felállítani. Az élet összetettebb, mint képzeled, kérdező.
2021. aug. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 Kései Sirató ***** válasza:
Utolsót miért pontoztátok le? Jól írja, hogy azok az orvosok is orvosok, akik CT, UH és röntgen leleteket írnak. Merthogy ez is része egy beteg meggyógyításának.
2021. aug. 2. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
52%
Igazából az intervenciós radiológus nem csak képeket nézeget, nem csak diagnosztizál, hanem invazív beavatkozásokat is végez, így kuratív tevékenységet is folytat.
2021. aug. 2. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
62%
28 sorolj fel párat, mert az angiográfiát én nem nevezném annak, ha arra gondolsz.
2021. aug. 2. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
#29 pedig én naivan arra gondoltam, hogy pl egy érből egy rög eltávolítása, az nem "semmi". Legalábbis nem csak diagnosztika.
2021. aug. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!