Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A genetikán felül van egyáltal...

A genetikán felül van egyáltalán 5-10% ráhatásunk az egészségünkre?

Figyelt kérdés

Én például őszintén megmondom, hogy sajnos mindent megteszek azért, hogy magas vérnyomásom legyen (pl sok stressz, idegeskedés), mégis túl alacsony és szenvedek vele. Míg ismerek több harmincas embert, akik már évek óta gyógyszert szednek magas vérnyomásra, akkor is, ha vékonyak és a sok fizikai munkától izmosak, bitang állóképességük van.

Valakinek 60 alatti a nyugalmi pulzusa, pedig nem sportol semmit és amúgy nincs semmi baja, ő ilyen. Más maratont futott és most is rendszeresen fut és 75-80 körüli a nyugalmi pulzusa.

Valaki vékony és salátán él, mégis 6 feletti, akár 7 körüli a koleszterinje. Más rendesen el van hízva, szalonnát eszik kvázi minden nap, pörköltet rendszeresen és teljesen jó a koleszterinje.

Valaki egészségtelenül él és kövér, cigizik is, mégis 5 évente kap el felsőlégúti fertőzést, más egészségesen él és mégis 2 havonta "fázik meg".


Önmagunkhoz képest is... Például egészségesebben kezd élni az ember, mégis ugyanannyiszor kap el fertőzéseket, mint előtte és a 7-es koleszterinje csökken mondjuk 6,7-re.


2022. máj. 2. 17:36
 1/7 anonim ***** válasza:
Persze. A tudományos modellek szerint a genetika kb. 27%. Jelentős még az életmód és a környezet hatása. De az életmód a legjelentősebb, több mint 30%.
2022. máj. 2. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mégis a fentieket látom, tapasztalom.
2022. máj. 2. 18:08
 3/7 anonim ***** válasza:

De nem ismersz mindenkit.

Meg akit ismersz, arról se tudsz mindent.

Úgy is lehet vki vékony, hogy nem egészséges.

2022. máj. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ö, tudom, hogy úgy is lehet vékony, hogy nem egészséges.



Pl koleszterinről sokakkal beszéltem és mindenkinek az a tapasztalata, hogy nem segít az életmód.


De a többi esetén is.....



Valami vagy jól működik bennünk, vagy nem.

2022. máj. 2. 18:19
 5/7 anonim ***** válasza:
Teljesen felesleges madagat másokhoz hasonlítani. Lehet, hogy valakinek alapból magasabb a koleszterinje, és a diétával se megy le normál tartományba. Akkor jobb lenne, ha legyintene rá, és egészségtelenül kezdene étkezni? Nyilván nem, mert attól hogy egy bizonyos szint alá nem sikerült vinni, felfelé bizony el fog szállni az érték, és rosszabbul jön ki belôle. Abból kell a legjobbat kihozni, ami neked jutott. Valakinél ez több erôfeszítés ellenére kevesebb eredményt hoz, mint másoknál, de a saját érdeke, hogy megtegye amit megtehet.
2022. máj. 5. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Pont azt tapasztalom, hogy magamhoz képest se tudom befolyásolni.
2022. máj. 5. 06:36
 7/7 anonim ***** válasza:

Az Élet és az egészség ennél sokkal bonyolultabb, minthogy pár paraméter (Marathon futás, sport, túlsúly, szalonna, nyugalmi pulzus) alapján beskatulyázzuk az embereket. De mondjuk éppen a koleszterint hagyjuk ki a játékból. Maga a máj 4 grammot termel naponta belőle, ha nem viszel be eleget a táplálékkal.

Szóval lehet, hogy elhízott valaki, és szalonnát eszik, és nem védi faktoros krémmel a bőrét a napsugárzástól, és éppen emiatt van elég D vitamin szintje, és nem lesz daganata sosem (a jó genetika mellett). Míg a Marathon futó hiába él látszólag egészséges életmódot, de egyáltalán nem eszik zsíros dolgokat, és a tablettában plusszban szedett D vitamin sem tud hasznosulni nála, mert nincs miben felszívódni, és még fényvédő krémmel is keni magát, és neki meg sportemberként daganata lesz (a jó genetika mellett). Nyilván én sem vagyok komplett, mert én is csak 1 változós példát hoztam, holott a bonyolultságot hangoztattam a legelején. De ha érteni szeretnénk az ok-okozati viszonyokat, sajnos több tucat, vagy több száz tényezőt kellene vizsgálnunk.

Neked mi az, amit úgy véled nem tudsz befolyásolni. És mivel próbálod befolyásolni a gyakorlatban?

2022. máj. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!