Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Kialakulhat diszlexia 19 évesen?

Kialakulhat diszlexia 19 évesen?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nem tudom mit tehetnék! Lehetséges, hogy felnőtt korban kialakuljon a diszlexia? Régen semmi bajom sem volt, gyerekként helyesíró versenyeken voltam, imádtam könyveket olvasni, több százat olvastam ki iskolás éveim alatt. Sorra írtam a novellákat és a verseket. Először középiskolában vettem észre, hogy egy egy mondatot nem jól értelmeztem, mert rosszul olvastam egy szót, és többször vissza kellett térnem, hogy megértsem a feladatot. Ezeket betudtam fáradtságnak és a koncentráció hiányának. Ez egy ideig így ment, aztán tavaly óta egyre jobban észreveszem magamon a (szerintem) diszlexia jeleit. Még tavaly néhányszor előfordult oylasmi, hogy egyre nehezebben tudtam megírni a beadandókat, fogalmazásokat, akár gépen kellett írni, akár kézzel, betűket cseréltem fel, de nem úgy, hogy mondjuk a "d" meg a "b" betű nagyon hasonló és azokat, hanem szavakon belül cseréltem fel a betűk sorrendjét. Azóta egyre rosszabb a helyzet. Gyakorlatilag kezdi megkeseríteni az egész életemet. Teljesen kétségbe vagyok esve. Nem tudom, hogy mi bajom van. Figyelemzavaros lennék, vagy diszlexiás, vagy lehet hogy valami komoly bajom lehet? Már az agydaganaton keresztül mindenre gondoltam. Korábban egyszer-egyszer fordult elő az ilyesmi, de mostmár folymatos a dolog. Nem tudom elolvasni a kedvenc könyveimet, mert olvasás közben nem sorrendben haladok a szavak olvasásával, szinte össze vissza ugrálok a szavak között, és nem értem meg a szöveget. Mintha visszafelé fejlődnék. A fogalmazási képességeim is gyakorlatilag nullára estek, úgy érzem, mitha úgy fogalmaznék mint egy alsós diák. Ha interneten keresek valamire is, vagy csak messengeren írnék a barátaimnak, rengeteg időmet elveszi az, hogy javítgassam a saját üzenetemet. Miközben ezt a kérdésemet fejtem ki, gyakorlatilag minden második harmadik szónál meg kell állnom, hogy kitöröljem, és magamban betűzve újra írjam a szót. nem csak egy-egy betűt cserélek fel, hanem össze vissza írom. Nagyon nehezemre esik hivatalos ügyeket intézni, és a számok írásakor is egyre több hibát vétek. Ma reggel sokalltam be, amikor egy vitamin dobozán próbáltam olvasni az instrukciókat. Valami olyasmit olvastam, hogy napi ajánlott mennyiség 3 szem. Furcsállottam is, megnéztem a számot újra, és ismét hármast láttam. Közben mondtam anyukámnak, hogy 3 szemet kell belőle bevenni. Ő visszakérdezett, hogy hármat? az nem sok? Újra ránéztem és ismét hármast láttam. Mondtam, hogy igen, három van ráírva. Ő ismét visszakérdezett, hogy biztos, hogy három, ő egyre emlékszik. Mondtam neki, hogy hát csak látom mi van odaírva, ismét rápillantottam, és akkor már egy egyest láttam rajta. Nagyon meglepődtem, nem értettem a helyzetet. Percekig nézegettem utána, és nem tudtam felfogni az egészet. Még, hogy szavakat felcserélek, de hogy konkrétan egy másik számot látok leírva, mint ami ott van? Na ilyen még nem volt. Le sem tettem a kezemből a dobozkát, még az sem lehet, hogy másikat néztem. Illetve semmiféle hármas nem szerepelt az egész dobozon, így nem tudom ez honnan jött. Elég aggasztó a helyzet, hiszen vitamin helyett lehetett volna valami erős gyógyszer is, ahol már nagyon nem mindegy a mennyiség. Nem tudom mit tehetnék! Félek orvsohoz menni, és attól, hogy csak kiröhögnének. A háziorvosunk eléggé félvárról szokta venni a dolgokat, amikor a törött lábammal mentem fel, akkor is elküldött, aztán amikor már annyira fájt inkább a mentőket hívtam ki, akik be is vittek, hogy begipszeljék a lábam. Amikor utána felmentem a háziorvoshoz és mondtam neki az esetet, csupán annyit mondott, hogy szerinte törött lábbal nem tudtam volna felmenni, és biztosan utána tört el. A közelemben nincsenek sajnos ilyen helyek ahol a diszlexiát vizsgálják, főleg felnőttek számára. Közületek van aki, vagy akár egy ismerőse hasonló cipőben jár(t)? Mi lehet a probléma? Napról napra egyre rosszabbnak érzem a helyzetet, attól félek, hogy valami komolyabb bajom is lehet ebből.

Előre is köszönöm a válaszokat, és elnézést kérek a fogalmazásomért, remélem azért valamennyire sikerült érthetően leírni amit szerettem volna. Szép napot kívánok mindenkinek!



2022. jún. 1. 17:08
 1/6 Kólauborkával ***** válasza:

Hát pedig fontos lenne valami szakembert felkeresni. Sosem hallottam ilyenről, tippem lenne, de inkább nem írom, mert előrébb nem leszel vele és szinte tuti rossz.


Én minél előbb megpróbálnék először is másik háziorvoshoz elmenni, aki dicsérnek a betegei és ő jobban tudja mit kell tenni, de ha semmi ötleted nincs menj el a neurológiára és ott meséld el a panaszodat, ők azt is tudják miként lehet az ilyet vizsgálni.


Elképzeltem a helyzetedet és biztos nem várnék pár hetet sem, amilyen gyorsan lehet mennék, mert imádok olvasni, covidosan egyszerűen értelmezni sem tudtam a betűket, számokat…borzalmas élmény volt.


Sok sikert a jobbuláshoz!

2022. jún. 1. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Kicsit félek orvoshoz menni, kb. Három éve voltam neurológusnál, akkor fejfájások miatt, csináltak egy CT-t, ott nem találtak semmit, aztán kiderült, hogy a szememmel volt gond. Én is voltam covidos, elég sokáig benne voltam, és mióta "kigyúgyultam" azóta szinte folyamatosan van valami bajom. Az izületi problémák megszűntek, utána jöttek a szívproblémák, az helyrejött, aztán ízérzékelési problémáim voltak, amik részben a mai napig megmaradtak sajnos. Ismerősöktől már hallottam, hogy nekik is voltak hasonló gondjaik, de ilyen írás, olvasás problémákról még nem hallottam. Lehet, hogy ennek is ehhez lenne köze? Az ízületi problémákkal amikor voltam a reumatológusnál, akkor mondta, hogy ezek lehetnek a poszt-covid tünetei és akár egy évig is eltarthatnak. Kb. Másfél év alatt tenyleg el is múltak a tünetek. Lehetséges, hogy ez is elfog? Így belegondolva tényleg azóta van ez inkább jelen. Remélem csak ennyi a gond, mert nézegettem hasonló kérdéseket iss gyakorin is, és mindenhol csak ilyen mindenféle neurológiai problémával meg agyi elváltozással magyarázták, ami elég para.
2022. jún. 1. 20:40
 3/6 Kólauborkával ***** válasza:
Mikor voltál beteg? Én összesen max 1 hónapig voltam hadilábon az olvasással, a mondandómból az jött le, hogy már régebb óta tart a dolog. Akkor nem tudom, mindenestre nem normális, ha rosszabbodik, tuti megkérdeznék valami hozzáértőt a háziorvoson kívül, amennyiben tényleg olyan hanyag, mint említetted.
2022. jún. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyjából két éve voltam beteg, először, még valahol ott a karanténos időszak elején kaptuk el, hamar átment az ismerősi körömön is, nekik is sokáig volt/van mindenféle problémájuk. Akkir sokáig betegek voltunk, több mint egy hónapig voltunk karanténban. Azóta már volt két alkalom is amikor hasonló tüneteink voltak, az egyik alkalommal csak itthon voltunk, tesztet sem csináltak, a másik alkalommal pedig a gyorsteszt, az negatív lett, de az egyik rokonunknak akivel még néhány nappal előtte találkoztunk, pozitív lett a tesztje, így lehetséges hogy akkor is elkaptuk, de az is egy hét alatt teljesen elmúlt. Ez november környéken volt.
2022. jún. 1. 21:55
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem, a diszlexiát az általános iskolás korban szokták felfedezni.

Mivel voltál koronavírusos, én pedig sokat olvastam arról hogy a milyen rövid és HOSSZÚ távú problémákat okoz a tüskefehérje az idegrendszerben, ez tuti hogy attól van. ( Ha elkezdeném kifejteni...jól megijednél.)

Olvass utána Varga gyógygombának, mint a posztcovid utáni egyetlen esélynek.

2022. jún. 1. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Rendben, mindenképpen utánanézek! Köszönöm a választ!
2022. jún. 2. 14:26

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!