Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Emelkedett CEA érték?

Emelkedett CEA érték?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Picit hosszú lesz, de egyben van értelme az egésznek. Évek óta vannak szorulásos problémáim, gyakorlatilag ha nem veszek be 2 naponta hashajtót, nem tudok wc-zni. Egyszer próbáltam nélküle, 4 nap volt a maximum, kifelé semmi nem jött, és már nagyon fájt a hasam, így maradtam a hashajtónál, minden másnap. Ez kb. 15 éve zajlik így. Aztán valaki ajánlotta nekem a magnézium citrátot. Kipróbáltam, kb. 4 hónapig működött is, nem kellett hashajtó. De úgy 1 hónapja nem ha, a beleim is furák, éjszaka gyakran ébredek arr, hogy mintha fájnának, gázosodom, és olyan, mintha nem igazán lenne bélmozgásom, újra elő kellett vennem a hashajtót.


Néhány hónapja fáj a jobb bordaív alatt, így 1 hónappal ezelőtt elmentem a háziorvoshoz, aki ultrahangra, és vérvételre küldött. Mivel akkor még nem volt biztos, hogy epekő van-e, kérte a tumormarkerek eredményeit is.

Kiderült van egy epekövem, meg kell műteni. A véreredmény eltérései megmagyarázhatóak a kővel, kivéve egyet, az egyik tumormarkert, a CEA értéket. Ez 4 lett, a labor szerint 2.5 alatt normális.

Háziorvosom szabadsága miatt az epeműtétet végrehajtó sebésszel hamarabb tudtam konzultálni, mint a véreredményt a háziorvossal kiértékeltetni. Mindenesetre mutattam a sebésznek, azt mondta az emelkedett CEA értéket nem kell túlgondolni... Műtét szept. 18-án, sebésszel konzultáltam.

Említettem neki, hogy a hasam jobb szélen, a köldök vonalában is fáj (főként nyomásra). Azt mondta, műtét előtt még menjek el nőgyógyászhoz.


Ma végre eljutottam a már említett laboreredménnyel a háziorvoshoz, hogy mégis mit kezdjünk ezzel a CEA értékkel. Azt mondta, mivel ez egy daganatérték, műtétem lesz, eltérés is van, nem dohányzom, közel vagyok a 40-hez (38 vagyok), szerinte el kéne menni gyomor, és vastagbéltükrözésre is. Azt mondta, ezt epekő műtétnél amúgy is szokták kérni. Na, hát nekem a sebész ilyesmit nem említett, és bármennyire is tudom, hogy nem kellemes egyik tükrözés sem, úgy gondolom el kell mennem, mert ha bármi van, akkor időben derüljön ki. Már kértem is magánúton konzultációra időpontot egy belgyógyász, gasztroenterológus főorvoshoz, de szabadsága miatt leghamarabb 17-én tudok menni.

Ha van itt hozzáértő, esetleg olyan, akinél volt már emelkedett CEA érték, mit gondol az én esetemről? Mennyire kell aggódnom a CEA érték miatt?



2023. aug. 4. 10:56
 1/4 Ypszilon1980 ***** válasza:
Ez alapján én is nagyon javasolnám a vastagbél tükrözést. Ugyan ez a fehérje csak igazából egy gyorsan szaporodó kóros sejtcsoportot jelez, mindenképpen ki kell vizsgálni.
2023. aug. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Hogy vagy azóta? Ne aggódd túl, a legtöbb tumormarker gyulladásokra is produktív. Mit beszéltetek a gasztrós dokival?
2023. aug. 29. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Kedves 2-es válaszoló! Köszönöm az érdeklődést. :)


Hát, a gasztros doki, mikor átadtam a vérvétel eredményét, és említettem, hogy aggódom a CEA miatt, lerendezte ezt a témát annyival, hogy "Csak 4 az az érték!? Azt hittem legalább 30." Elmondta, hogy ha ilyen egyszerű lenne, hogy emelkedett a CEA, akkor az vastagbéldaganat, akkor nagyon könnyű dolguk lenne. Azt is mondta, hogy a korom miatt, és mert a vizsgálat rejt némi kockázatot is magában, egyáltalán nem támogatja esetemben a vastagbéltükrözést. 21-én átestem nála egy "csodálatos" gyomortükrözésen, ott mindent rendben talált, azt mondta mehet az epeműtét. Mondhatnám, hogy meg is nyugodtam, meg nem is. Mindenesetre háziorvosi javaslatra a CEA értéket újra nézzük 3 hónap múlva, azaz valamikor október második felében, és remélem a legjobbakat, hogy csökkent, vagy esetleg el is tűnt. Ha még mindig annyi, vagy magasabb, akkor szerintem mindenképpen meg kell találnunk az okát.

2023. aug. 30. 07:03
 4/4 anonim ***** válasza:

Szia! Velem történt hasonló, ezelőtt két évvel (24 éves voltam). Bizonytalan panaszokkal vizsgáltak ki és egy ismerős orvos kiírta nekem többek között a CEA vizsgálatot is (nem kellett volna….) Nekem 3,6 lett, teljesen kiborultam, nem tudtam még mi ez, mennyire számít magasnak stb… pedig orvostanhallgató vagyok, csak akkor még erről nem tanultam. Még aznap reggel amikor megláttam ezt az eredményt berohantam egy újabb vérvételre és akkor már csak 2,6 volt. Csináltak gyorsan egy hasi ultrahangot is és abszolút semmit nem találtak (persze ez nem árul el annyit mint egy tükrözés, de így gyorsan azért megnyugtató volt). Egy másik ismerős orvos mondta, hogy akkortájt kb. minden második betegnek magas volt ez az érték és hogy valószínűleg a laborban van valami gubanc, nincs semmi baj. (Ezért érdemes beszélni egy olyan orvossal, aki ismeri a mindennapi gyakorlatot, tudja hogy általában milyen értékek szoktak lenni, szerintem egy gasztroenterológus a CEA esetében tisztában van ezekkel a dolgokkal). Beszéltem onkológussal is, ő azt mondta hogy kontrolláljuk le az értéket pár héttel később, de emiatt még nem tükrözne.

A tumormarkereket egyébként utánkövetésre használják, nem alkalmasak szűrésre, ezért is voltam mérges arra az orvosra utólag aki ezt a vizsgálatot kérte.

Én egyébként amit javasolnék még neked az egy székletvér vizsgálat.

2023. szept. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!