Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Milyen az arcüreggyulladás?...

Milyen az arcüreggyulladás? Mikor lesz arcüreggyulladása egy embernek?

Figyelt kérdés
2009. jan. 10. 18:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Okok

Az orrnyálkahártya gyulladása természetesen nem minden esetben vált ki arcüreg-gyulladást. Hajlamosító tényezők lehetnek az arcközép-csontok rendellenességei, orrsövényferdülés, orrpolip, stb. Ezek miatt vannak arcüreggyulladásra hajlamos és kevésbé hajlamos egyének. Gyermekkorban általában hajlamosabbak vagyunk az arcüreggyulladásra.

Az elgennyedést általában az orr-garatban normálisan is megtalálható Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus és a Hemophilus influenzae (hemofílusz influenzé) baktériumok okozzák.

Tünetek, kórlefolyás

A betegség a nátha megszokott tüneteivel (orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, stb.) kezdődik. Az arcüreg elzáródását feszülő fejfájás jelzi, mely az érintett üreg megnyomására, megkopogtatására fokozódik Az orrmelléküregekben található begennyedés esetén, főként gyermekkorban és a rostacsontok gyulladása kapcsán, magas láz is jelentkezhet.

Az orrmelléküregek gyulladása leggyakrabban spontán is gyógyuló folyamat. Hatékony kezelés nélkül azonban hetekig is eltarthat, jóval a nátha lezajlása után is okozhat panaszokat. A rostacsontok gyulladása esetén a fertőzés az agy felé is terjedhet!



Diagnózis


1. Fizikális vizsgálat : Az orrnyílás feltárásával a félholdnyílás láthatóvá tehető. Gyulladtan duzzadt és vörös, genny csordogálhat belőle. Az arcüregek megkopogtatása a betegnek fájdalmat okoz.


2. Röntgenvizsgálat : Orrmelléküreg-felvételen az arcüregekben jól látható a folyadéknívó, illetve a nyálkahártya duzzanata. Nagyobb teljesítményű képalkotó eljárások (CT, MRI) szövődményes esetekben (pl. agytályog kimutatásában) lehetnek hasznosak, de a hétköznapi gyakorlatban túl költségesek, általában nem is szükségesek.


3. Bakteriológiai tenyésztés : Bár a szinuszítiszek kezelése többnyire tapasztalatokon alapul, a gyulladásos izzadmányból végzett bakteriológiai tenyésztés és antibiotikum érzékenység meghatározása hasznos lehet akkor, ha a beteg a gyógyszerekre nem reagál kellően.



Megelőzés

A nátha hatékonyan nem megelőzhető betegség. Fontos azonban, hogy elegendő mennyiségű orrcseppel, gyulladásgátló gyógyszerekkel, C-vitaminnal enyhítsük az orrnyálkahártya duzzanatát, ami úgy jelentkezik, mint a közönséges orrdugulás. A kiújulások elkerülésére fontos lehet a hajlamosító betegség gyógyítása. Ma már endoszkópos eszközökkel végzett műtéttel az orrmelléküregek szellőzésén lehet javítani, megelőzve ezzel az orrba nyíló szájadékainak elzáródását.

Gyógyulási esélyek

Az orrmelléküreg gyulladások jó prognózisú betegségek, általában szövődménymentesen gyógyulnak. Nagy ritkán előfordulhat azonban, hogy a rostasejt-gyulladás agyi érelzáródást, agyhártya-gyulladást, agytályogot okoz.

Hasznos tudnivalók

Kiegészítő kezelésként sokszor alkalmazzák a homloküreg infralámpás melegítését, melytől a nyálkahártya-duzzanat mérséklődését remélik. Sokan kételkednek a módszer eredményességében. A kezelés túlzásba vitele viszont fellobbanthatja a gyulladást.

A kamillateás inhalálás (gyakorta mentollal, eukaliptuszolajjal) hasznos lehet a kivezető rés megnyitásában. Fontos, hogy ne hajoljunk olyan közel, hogy a gőz már égesse a nyálkahártyát. A gyulladás ilyenkor is fokozódhat. Hagyományos módszerekkel történő inhaláláskor fokozott a forrázásos baleset kockázata. Erre főként gyermekeknél legyünk tekintettel. Gyereket sohase hagyjuk magára inhalálás közben, és vigyázzunk nagyon, nehogy magára ránthassa a főzetet. Jelentős láz esetén haladéktalanul forduljunk szakorvoshoz!

2009. jan. 10. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Huh hát azért ilyen diagnózist felállítani nem tudok..csupán most csöppentem bele 1 hete az arcüreggyulladásba. Hogy milyen? Elég kellemetlen..ennyire még sosem folyt az orrom mint most, kb percenként fújom..fáj a fejem, be van gyulladva a torkom, mondjuk nekem még egy garatgyulladás is van mellette..a nyakam az első egy-két napban teljesen elvolt gémberedve és persze fáj az arcom..mivel tele van váladékkal alatta..meg hőemelkedés..

Nekem valószínűleg azért alakult ki, mert megvoltam fázva, fújkáltam az orromat, de a váladék nem tudott teljesen távozni és ott ragadt..Így az infralámpa és gyógyszerek segítségével próbálom túltenni magam ezen. De hát nem egyszerű. Pl tegnap azt hittem hogy túl vagyok rajta..most átment a homloküregre a gyulladás :) kíszámíthatatlan és fájdalmas..mást nem tudok mondani..de azért túlélhető :)

2009. febr. 20. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!