Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogy zajlik a véradás?

Hogy zajlik a véradás?

Figyelt kérdés
Mármint azt tudom hogy elmegyek az éppen aktuális véradóhelyre, feltesznek néhány kérdést, elvégfeznek egy gyors tesztet és leveszik a vért. Nah de utána vizsgálatra elküldik. Az lenne tulajdonképpen a kérdésem hogy ha ott a vizsgálaton találnak vmit vagy vmi olyan betegség derül ki amit eddig senki nem tudott akkor értesítik a véradót vagy nem? és ha igen hogy? O_o
2011. márc. 7. 18:59
 1/8 anonim ***** válasza:

ahol en voltam veradason, a veradas nevtelenul ment. (marmint nem ragasztottak a zacsira a nevem/cimem)

Ok a ver levetele utan a vert a laborban megvizsgaltak. ha szennyezett (betegseg stb), a vert kidobtak. A veradot nem ertesitettek.

Menj el a korzetihez es kerj egy beutalot egy verkepre, ha esetleg kerdeses hogy a vered jo-e vagy sem :)

viszont lehet h mashol mas eljarast hasznalnak.

2011. márc. 7. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De én olyanra gondoltam ami nem Anonim :)
2011. márc. 7. 21:44
 3/8 anonim ***** válasza:
Hol van anonim véradás?
2011. márc. 7. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Magyarországon nincs anonim véradás ez hülyeség.

A neved/címed természetesen nem ragasztják rá, de vonalkódot igen, ami azonosítja a véradót, a véradás helyszínét és még ezer adatot.

Ezt a vonalkód ívet (mert van vagy 15 kód) a kezedbe is adják, amikor felvették az adataidat, hozzátűzik a lapodhoz. A vérvételi tasak egyben már tartalmazza azokat a kis tasakokat amiket a vizsgálat során szükség lesz nekik, a vérplazmához, stb stb, tesznek kódot a csűre is és a fiolára is amiből a mintát veszik.


Ha találnak valamit természetesen értesítenek. Nekem 13 véradásom volt eddig, és egyszer jött egy levél, hogy a leadott vérben a vérzsír szintje magas volt, és fáradjak be a vérellátóba. Bementem és ott mondták, hogy semmi komoly nincs, ez azt jelenti, hogy a véradás pillanatában magas volt a koleszterin szintem, és kérdezték nem-e ettem a véradás napján vagy azelőtti 2 napban valami zsírosat (sült krumpli, töltött káposzta ilyenek.) De 1 hónappal később már nem tudtam megmondani. Mondták valószínűleg ez okozta figyeljek oda legközelebb és nézessem a koleszterin szintem, azóta sem volt ezzel bajom szerenssére (kopp-kopp).

Jah, meg modta hogy azt az alkotóemelemet biztonsági okokból nem használták fel, de a vörösvérsejteket meg a többit igen.


Szumma: anonim véradás nincsen, végig követve van hogy ki adta a vért. És értesítenek ha valami gond van.


De hozzáteszem intelligens és normális ember nem hazsnálja a véradást pl. AIDS tesztnek, mert ezzel hatalmas károkat tud okozni.

Sajnos vannak ilyenek, akik ezért mennek el :(

2011. márc. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Utolsó, köszönöm a válaszod.


Mit értessz azalatt hogy hatalmas károk?:O Csak mert nem értem

2011. márc. 12. 17:20
 6/8 anonim ***** válasza:

Ugye a itt is emberek dolgoznak, gépekkel, a hibalehetőség itt is fennáll.

Aki AIDS vizsgálat céljára ad vért az feltételezhetően AIDS-es is. Most gondolj bele, hogy ez a vér valami hiba miatt átcsúszik az ellenőrzésen és mondjuk egy életmentő műtét során egy baba kapja meg.

Elég szélsőséges eset de példa volt már rá.

Nomeg egy ilyen véradás és feldolgozás egy egység vérre olyan 70-75 ezer forint értékű. Most gondolj bele ha minden AIDS-es kretén elmegy ezért vért adni.


És ezzel együtt ami nem számszerűsíthető: az a morális hatás, keveseb véradó, vérhiány stb.


De tulajdonképpen ezek az idióta iwiw-es meg facebookos "ilyen-olyan vért keresünk ennek-annak" körlevelek is nagy károkat okoznak a vérellátásnak. Az emberek elhiszik, elmennek vért adni, de legfőképp azok akik abba a vércsoportba tartoznak. Egy adott vércsoportú vérből rengeteg lesz hirtelen, másból pedig lehet hiány. Aki most vért adott az min. 60 napig nem is adhat, de inkább 90-120.

És esetleg beesik egy oylan eset, hogy kevés a vér, tényleg kampányolni kellene a vérért az emberek nem fognak menni, mert azt hiszik ismét egy kamu, vagy épp nem is adhatnak mertt előtte nem sokkal adtak amikor valójában nem is volt égető szükség a vérükre.

Pedig a vérellátó is szokott külön kampányolni, ha egy tervezett műtétre vagy valami kezelésre egy adott vércsoport kell. Engem is hívtak egyszer, hogy ha tudok mindenképp menjek el vért adni, mert van egy beteg kislány és a kezeléséhez napi 3 egység vér kell. Mentem is volna, ha épp nem szedek antibiotikumot.(Kizáró ok.)


Ez egy nemes dolog, nem szabad vele játszani. Ezt fel kell érni ésszel, és a helyén kezelni :)

2011. márc. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Azzal a kommenteddel nem értek egyet hogy aki pl AIDS miatt megy el véradásra az biztos az is. Lehet valaki elmegy, azt gondolja h semmi baja, erre kiderülne h mégis van vmi.

Azért nem kell olyan elavultnak nézni a véradási rendszert hogy hiba eshet bele:P bocsi h ezzel a kommenteddel vitába szállok, de van a családba egészségügyi dolgozó, így tudom h elég alaposan megvizsgálják.:)


Az iwiw-es facebookos véradási reklámokkal én nem is szoktam foglalkozni. Mert akkor még megérteném ha vérhiány lenne de jelenleg nincs Magyarországon vérhiány. Amúgy sok az ilyen pénzt kéregető "adományozó" kamus dolog is az ilyen honlapokon.

2011. márc. 12. 22:30
 8/8 anonim ***** válasza:

Senki sem mondta, hogy aki AIDS miatt megy el véradásra az az is.

Viszont akinek oka van, azt hinni, hogy valamilyen vér útján átadható betegséget hordoz, az ne adjon vért. A véradás előtti kérdőív pontosan emiatt van.

2011. márc. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!