Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Gyanakszom arra, hogy diszlexi...

Gyanakszom arra, hogy diszlexiás lehetek, de már 20 éves vagyok. Lehetséges, hogy eddig nem derült volna ki? (A többi lent)

Figyelt kérdés

Elég gyakran cserélem fel az idegen szavakban a betűek, keverem írásban a d-t és g-t, gépen és kézzel is, illetve a b-t és p-t. Olyat is csináltam már, hogy mondtak egy telefonszámot, hét db 5ös, és én öt db 7est írtam...

És ezt hol tudom kideríteni, milyen orvoshoz forduljak?

Másnál is ilyen későn fedezték fel? Pedig gimiben is átlagos tanuló voltam...

Viszont újra szeretnék felvételizni, az egyik tárgyam pedig magyar lenne. Ha kiderülne, akkor nem vennék figyelembe az érettségim, mint a matekot a diszkalkuliásoknál? Mert akkor inkább hagyom a dolgot...


2011. okt. 27. 12:40
 1/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Érdemes lenne utána járnod. Ha kiderülne, de te nem jeleznéd ezt a felvételi eljárásban, nem érne semmi hátrány. Lehet élni a könnyítéssel, de nem kötelező. Viszont ha tudnád biztosan, akkor segítséget kaphatnál a kiküszöbölésére. Azért magyar szakosként elég szar ügy, ha kevered a betűket.
2011. okt. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem magyar szakra mennék, de felvételi tárgy. És tudsz valamit, hogy milyen "kezelés" van erre?
2011. okt. 27. 12:52
 3/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Én iskolában dolgozom, ha gondolod, megkérdezem a gyógypedagógusunkat, de majd csak az őszi szünet után, mert holnaptól nálunk nem lesz tanítás. Priviben megírom, ha gondolod.
2011. okt. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A diszlexia mérésére vannak a neten is teszek, de ha hivatalosat akarsz, akkor azt javaslom, hogy menj el a házidokihoz, és kérj beutalót a legközelebbi Gyermek- és Ifjúsági Pszichiátriai Gondozóba, ahol egy szakember pontosan meg tudja nálad állapítani, hogy diszlexiás vagy-e és mennyire, milyen mértékben, valamint, erről kérésre hivatalos papírt is ad. A felvételinél ez számít, nem az, hogy a neten azt dobta ki a gép, hogy az vagy.


Valószínűleg enyhe diszlexiád van, ha tudsz olvasni, írni és ezt normál úton tanultad. Az Ánya csengője (Anya's Bell) - sajna, magyarul nemigen láttam még DVD-n - c. filmben diszlexiás a főhős kisfiú. A klasszikus diszlexia abszolúte megakadályozza az embert abban, hogy hagyományos úton meg tudjon tanulni írni-olvasni.

2011. okt. 27. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:

ma 13:45

Vitatkozok veled. Nálunk több diszlexiás gyerek van az iskolában, mindegyik megtanult írni-olvasni. A pszichiátriai gondozóban nem hiszem, hogy van gyógypedagógus, ők a nevelési tanácsadókban, tanulási képességet vizsgáló bizottságokban dolgoznak.

2011. okt. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

13.51: Talán csak érvelj. :) De itt most fölsöleges.

Nem gyógypedagógus végzi a vizsgálatokat, hanem pszichiáter vagy pszichológus.


És a klasszikus diszkexia nem az, amit ma divatosan szeretnek hangoztatni, mert egypár idióta azt képzeli, hogy aki diszlexiás, az mindjárt zseni is (holott nem). Ha valaki valóban diszlexiás, az SOHA nem tanulhat meg írni a klasszikus tanítási módszerrel. A diszlexiának azonban vannak fokozatai - te nyílván erre gondolsz. Aki enyhén diszlexiás - mint pl. én is - annak itt-ott gondjai lehetnek, de ez nem befolyásolja az olvasás-írás tanulását, sem pedig a felvételizést.


Én inkább úgy vélem, hogy a kérdező plusz pontokat akar szerezni a felvételinél azzal, hogy kitalálta, hogy diszlexiás. Ennek valódi mértékét, súlyosságát egy pszichiáter szakorvos sokkal jobban látja, mint egy gyógypedagógus.

2011. okt. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Andizsuzsi ***** válasza:

Kedves előző!

Mi a problémád a vitával?

Ha már ilyen jól értesült vagy, akkor felvilágosíthatnád a kérdezőt arról, hogy hova forduljon, kitől kérjen segítséget, mert a kérdése erre vonatkozott. Hogy mire akarja a szakvéleményét felhasználni, ahhoz semmi közöm. Ha neked is van szakvéleményed, gondolom te is igénybe fogod venni a felvételinél, az ingyen tankönyvnél, stb. De miért is ne, ha a jogszabály erre lehetőséget ad? Hogy a diszlexia és azsenialitás között mi az összefüggés, nem értem, autistákkal kapcsolatban többször hallottam, diszlexiával kapcsolatosan még soha.

2011. okt. 28. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat,

Andizsuzsi: Köszönöm a felajánlást, lehet akkor megpróbálkozom a suliban, ahol jelenleg tanulok.


14:32

Arról még én sem hallottam soha, hogy a diszlexiát zsenialitással párosították volna, pont ellenkezőleg, ezért sem akarom nagy dobra verni... Megtudni pedig azért szeretném, mert jelenleg reál vonalon haladok tovább, de rendszeresen elrontom a kémiai anyagok neveit, rossz betűsorrendben memorizálom a szavakat és már zavar.

A felvitelinél meg nem venném hasznát, mert kapok plusz pontokat a családi hátterem miatt.

2011. okt. 28. 21:02
 9/9 Andizsuzsi ***** válasza:

Kedves kérdező!

Ha középiskolába jársz még, akkor nagyon egyszerű a helyzetet, kérd meg az ofődet, hogy kérjenek neked vizsgálatot a nevelési tanácsadóban. Ez az első lépés. Ott megvizsgálnak, és ha úgy látják, hogy igazad van, akkor tovább küldenek a rehabilitációs bizottság elé, ami szintén egy szakemberekből álló intézmény, ők jogosultak a szakvéleményt kiadni (legalábbis itt, ahol én lakom és dolgozom, így működik) És ők tudnak neked segíteni abban is, hogy miképpen fejlesztheted magad, és adnak praktikákat arra, hogy tudsz könnyebben tanulni. "megjavulni" nem fogsz, de kialakíthatsz magadnak olyan praktikákat, ami segíti az anyag pontos megtanulását.

2011. okt. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!