Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A nők húgyhólyagja kisebb,...

A nők húgyhólyagja kisebb, mint a férfiaké?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert a nők nem csak barátnőkkel járnak tömegesen mosdóba, hanem akárhol megyek, mindig azt látom, hogy tele van a mosdó, és hatalmas sor áll előtte. Míg a férfirészleg szinte üres.

Gondoltam, talán kisebb a húgyhólyagjuk a nőknek, mint a férfiaknak, ezért kell gyakrabban üríteniük. Vagy hogy van ez? Van valami tudományos magyarázat arra, hogy a nők miért járnak sűrűbben és többen egyszerre WC-re? (Nem arra gondolok, mikor bemennek megigazítani a sminkjüket meg hajukat, és attól is vonatkoztassatok el, hogy havonta ismétlődő problémái lehetnek.)

Egyébként én is nő vagyok, de korántsem járok olyan sűrűn WC-re, mégis mindig hatalmas sorokat kell végigállnom... Miért van ez?


2009. máj. 9. 16:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kisebb, hanem a húgycső rövidebb. emiatt hamarabb jelentkezik a vizelési inger folyadékfogyasztás után. ezzel van összefüggben, hogy mi nők gyakrabban járunk pisilni.

pla barátom is csak napi kb 3-4x jár, míg én min. 6szor 7szer.

2009. máj. 9. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

De gondolom a hétköznapokban, otthoni életben ez azon is múlik, hogy ki mennyi folyadékot fogyaszt egy nap. Mert mondjuk az én párom többet jár, mint egy lány, szinte, mert egész nap teát vedel,az meg még ráadásul hajt is. :)

Csak így a nagy tömeges helyek kapcsán jutott eszembe ez a dolog. :) (Igen, lehet, hogy nem figyeltem eléggé biológia órán :))

2009. máj. 9. 17:10
 3/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha még figyelemmel kiséred a válaszokat, akkor azt felelem a kérdésedre, hogy: is. - Vagyis azért is járnak a nők gyakrabban Wc-re, mert egy részüknek jóval kisebb a hólyagkapacitása, mint a férfiak átlaga. Persze smink, tampon stb is közrejátszik kicsit a női wc-k nagyobb látogatottságában, de a fő ok mégis az, hogy nagyon sok olyan nő van, akinek másfél-2-3 óránként el kell menni pisilni, amitől egy nagyobb tömegrendezvényen garantált a sorállás. A férfiak ezzel szemben sokkal homogénebbek ebből a szempontból, rájuk inkább az 5-8 óránként jelentkező vizelési inger a jellemző, így többségüknek nincs szükségük, hogy ilyen helyen wc-re menjenek. De az elején azért is mondtam, hogy "is", mert a nők között szép számmal vannak olyanok is, akiknek nem hogy nem kisebb, hanem éppen, hogy sokkal nagyobb a hólyagkapacitásuk, mint általában a férfiaké, így akár reggeltől-estig kibírják még akkor is, ha napközben elegendő folyadékot fogyasztanak. Lehetséges, hogy te is közéjük tartozol, mert azt irtad nem jársz sűrün wc-re. Esetleg megírhatnád naponta hányszor, mert kiváncsi vagyok rá.

Egyébként sok szakkönyv is azt írja, hogy a nők hólyagkapacítása kisebb, bár néhányban olvastam olyat is, hogy éppenséggel nagyobb.

valójában az a helyzet, hogy a férfiak általában 350-500ml teltségnél érzik az első ingert, míg a nők nagy %-ánál ez már 100-200 ml-re bekövetkezik. Ők a gyakori wc-látogatók, és elég sokan vannak ahhoz, hogy sorok képződjenek a bejárat előtt.

Viszont az is érdekes, hogy erőszakos visszatartással a férfiaknak csak kb 10%, a nőknek viszont több mint 30%-a képes arra, hogy a hólyagjában több mint 1500ml, vagyis 1,5 liter vizeletet összegyüjtsön, vagyis ebben a nők a jobbak.

Még annyit, hogy az előző válaszolót annyiban kijavítanám, hogy a húgycső hossza nem befolyásolja a vizelési gyakoriságot, vagyis a vizelési inger sűrűségét. Bár a visszatartási képességet ez is befolyásolja, de a gyakoríság csakis a kiválasztás sebességén és a hólyag befogadóképességén múlik.

Szóval esetleg írd meg, hogy milyen gyakran szoktál pisilni, mert érdekelne!

Remélem segíthettem. Szia!

2009. máj. 13. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

2. válaszolónak:

Nem tudom, nem szoktam figyelni, h hányszor megyek egy nap... De most gyorsan lepörgetem magamban. Reggel 9 óta talpon vagyok (ez azért izgalmas, mert fél 6-kor feküdtem le -> szakdolgozat, lényegtelen)

és voltam egyszer, mikor elindultam itthonról 11:00 előtt (akkor mindig megyek - akár kell, akár nem, mert jobb a biztos), de reggel ébredés után nem szoktam, legalábbis nem rendszeresen.

Aztán a vonaton, miközben vittem le a szakdogám, 15:30 körül

Aztán egyszer a suliban (a kettő közt eltelt idő: 2 óra, de ismételten csak az indulás előtti szokásos) tehát 17:30-kor

És mióta hazaértem, még nem voltam. Vagyis - most h írok róla - megyek. :)


De majd holnap megfigyelem, meg leírom azt is, h mennyit ittam (mert ezt ma nem tartottam számon.)


Egyébként köszönöm a választ, nagyon hasznos volt! :)

2009. máj. 14. 22:29
 5/7 anonim ***** válasza:

A második válaszoló vagyok megint.

Remélem sikerül majd a szakdogád! :)


Ha még itt vagy, írok néhány gondolatot a témáról, mert engem is érdekel. Látom, hogy kb 5 óránként szoktál pisilni, ami normális szerintem. De amikor kell, akkor gyorsan szokott sűrgősé válni a dolog, vagy még sokáig tudod tartani? Mert olvastam, hogy a vonaton mentél el, ahol sokan nem szívesen mennek, mint példáúl én sem. Én ilyen helyzetben inkább vissza szoktam tartani, és szerencsére még legalább 3 órán át vissza tudom tartani amikor pisilni kell, illetve még tovább is birnám, csak akkor már fájni kezd a hólyagom, ami nem túl kellemes, és nem is egészséges, úgyhogy ilyenkor elmegyek, de amíg nem ennyire gáz a helyzet addig nem, mert idegenkedek a nyilvános wc-ktől, meg valahogy cikinek érzem, ha valaki látja, hogy bemegyek ilyen helyre, nem tudom miért van ez.. Szóval ezen is múlhat ki milyen gyakran szokott pisilni, de ez így van a lányoknál is, sőt náluk sokkal inkább. Erre példákat is tudok mondani, ugyanis volt olyan barátnőm, aki idegen helyen nem volt hajlandó vécére menni, és már Bécsben is noszogattam, hogy menjen el, mert tudtam hogy kell neki, de ő nem ment, csak mikor hazajöttünk. De idehaza is volt olyan, hogy kellett neki, csak lusta volt elmenni, és még megnéztünk előtte két filmet, mire rászánta magát..

Egy másik barátnőmnél egészen másképpen volt a dolog. Neki aránylag ritkán (7-8 óra) kellett pisilnie, viszont mikor azt érezte, hogy kell, akkor nem tudott vele sokáig várni, talán max 15-30 percet, úgyhogy ő nem válogathatta meg milyen wc-be tér be, így is adódtak meleg helyzetek.

Persze ezek az egyéni különbségek mind a hólyag nagyságával, tágíthatóságával, és beidegzésével függenek össze. És lehet szoktatni is a magunkat a ritkább-sűrübb pisilésre, amihez a hólyag idővel alkalmazkodik, és pl ha valaki direkt sűrűn megy pisilni, akkor a hólyag nem szokja meg a tágulást, és már kevesebb vizeletnél is azt jelzi, hogy tele van, amitől egyre sűrűbb lesz a vizelési inger.

Visszatérve a vonatos példára, esetleg írd meg, hogy a te esetedben mennyi az az idő, amennyit általában szoktál, vagy amit talán max tudnál várni, amikor pisilni kell, ha nagyon nem akarnál bemenni egy vasúti, vagy valamilyen más wc-be? Voltál már ilyen szituban?Érdekelne.

Bocs, ha hosszú voltam.

2009. máj. 21. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Hát, nem mindig akkor megyek, ha kell, és nem mindig megyek, ha kell.

Ha kell, órákig vissza tudom tartani. (Volt már rá példa, h 6 órán keresztül tartogattam.)

Sőt, olyan is volt, h már akkor éreztem, h kell mennem, mikor elindultam itthonról (15:45), és megsétáltattam, mert 21:00 körül értem haza, és csak akkor mentem el. :D

Egyébként úgy tudom, h a vizelési inger is olyan, mint az éhség, vagy álmosság. Hullámosan tör rá az emberre. Hol jobban kell, hol kevésbé. Szóval lehet, h most úgy érzed, nagyon kell, de aztán egy idő után ez lanyhul. Nem?

2009. máj. 21. 11:40
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, ez pontosan így van. A már kialakult vizelési inger is képes egy idő után enyhűlni, ha nem megyünk wc-re, sőt akár el is múlhat, mivel a hólyag izomzata nem mindig tartja fennt a kontrakciót, és egy idő után elernyed. Ha ezek után még mindig nem megyünk el sokáig, akkor lehet, hogy a hólyag izomösszehúzódásai már ki sem újúlnak, és nem is érzünk utána vizelési ingert, csak a hólyag teltségét érezzük feszülés formájában, amikor az már nagyon megtelt. Ha csak ritkán fordúl ez elő, az nem okoz bajt, de gyakran nem tanácsos túltágítani a hólyagunkat. Amikor te ilyen sokáig visszatartottad a pisilést, te is tapasztaltál olyat, hogy elmúlt közben a vizelési inger, és érezted azt a végén (órák múlva), hogy nagyon feszűl a hólyagod, ami már szinte szét akar repedni? Én már éreztem ilyet. Szerencsére az ember húgyhólyagja nem tud szétrepedni, bár ilyenkor tényleg azt érezni, viszont az igaz, hogy ilyenkor borzasztó sok vizelet gyűlik össze benne. A lányoknak sokkal tágulékonyabbak a szöveteik, mint a fiúknak, és bár a női hólyag alapmérete kisebb, de a nagyobb elaszticitás miatt amikor egy lány sokáig visszatartja a pisilést, akkor a hólyagja a nagyobb rugalmasság miatt néha mégis nagyobbra képes tágúlni, mint egy fiúé. ( Mint mikor a kissebbik lufit lehet jobban felfújni, mint a nagyobbikat :)))
2009. máj. 23. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!