Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Vércsoport öröklődéssel...

Vércsoport öröklődéssel kapcsolatos a kérdésem. Férjem : 0 Rh-, én: B Rh-. Ha én valakinek azt mondom, hogy szerintem a bébike az apja vércsoprtját örökölte, akkor abból lehet tudni, hogy a kicsi kislány lesz?

Figyelt kérdés
2011. dec. 9. 21:29
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A vércsoport öröklés menetének semmi köze a nemekhez.
2011. dec. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Tessék?

Alapból a B domináns a 0-val szemben, sokkal valószínűbb, hogy a te vércsoportod fogja örökölni, és ötletem sincs miből sejted, hogy a férjedét örökölte, vagy hogy miért jelentené azt, hogy lány lesz a baba.

2011. dec. 9. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

Nálunk ugyan ilyen vércsoport volt mint nálatok. Én kislányt szültem és az édesapja vércsoportját örökölte.

Nagy gyakorisággal / nem minden esetben / a kislányok öröklik az apa vércsoportját.

2011. dec. 9. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
a teljes tudatlanságom áldozata vagyok. Először is azt hittem, hogy a 0Rh- a ritkább... és ezért gondoltam, hogy az övét fogja örökölni. A másik dolog pedig az, hogy a férjem anyukája nem akarta tudni, hogy mi lesz a baba neme és mikor én azt mondtam neki, hogy szerintem 0Rh-, azt mondta, hogy nnna akkor kislány lesz, mert a vércsoport keresztbe öröklődik (a kislány az apjáét) én elszóltam magamat és már nem lesz neki meglepetés... de akkor csak ráhibázott... Köszönöm a válaszokat
2011. dec. 9. 21:49
 5/9 A kérdező kommentje:
nem is értem magamat, hiszen én is a kivételhez tartozom. Anyu: ABRh-, Apu:0Rh-, én: BRh-.
2011. dec. 9. 21:52
 6/9 anonim ***** válasza:

Örökölni különböző allélokat (gének változatait) fogja. Vagyis egy vércsoportot befolyásoló gént örököl tőled is, és egyet az apjától is. Az, hogy milyen vércsoportú lesz, azt ez a kettő alakítja ki (A gének együttesen megjelenítenek valamilyen tulajdonságot, de eközben egymásra is hatnak, hogy melyik érvényesül és melyik nem, az függ attól, hogy milyen gén van mellette. A megjelenő tulajdonság a fenotípus, az öröklött allélkombináció a genotípus.) Ha most csak az A-B-0 vércsoportokat nézzük, akkor azt biztosan elmondhatjuk, hogy a férjed homozigóta a erre a génre nézve, mert a B és az A a 0-val szemben domináns tulajdonságok, tehát ilyen gének mellett a 0-s vércsoportot kódoló hatása nem érvényesülhetne (nem jelenne meg a fenotípusban, de a genotípusban ott lehet). Ezért a férjedtől csak a 0-s vércsoportot kódoló gént örökölheti. Ha te B-s vércsoportú vagy, akkor kérdés, hogy homozigóta vagy-e vagy heterozigóta (említettem, hogy a 0-s gén B mellett nem érvényesül, tehát te B-sként hordozhatsz 0-s gént, amit viszont örökíthetsz). Ha homozigóta vagy (2 B-s vércsoportot kódoló alléled van), akkor a gyereked tőled csak "B-s gént" örökölhet, akkor ő B0 heterozigóta lesz, vagyis B lesz a vércsoportja, ha esetleg te vagy B0 heterozigóta (mert mondjuk apukád is nullás volt) akkor örökítheted bármelyiket 50% eséllyel, ha a nullást örökíted, a gyereketek is 0-s vércsoportú lesz. A-s géned biztosan nincs, mert akkor AB-s vércsoportod lenne (ez a 2 gén kodominanciát alakít ki, vagyis ha mindkettő jelen van, akkor mindkettő hatása megjelenik a fenotípusban is).

Mindennek semi köze nincs a nemhez.

2011. dec. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, a 0Rh- ritkább, pont azért, mert domináns-recesszíven öröklődik. A kedves mama meg valószínű népi hiedelmekre alapoz.
2011. dec. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát.... az a helyzet, hogy a szüleimnél ugyanez a felállás. 7en vagyunk édes testvérek és 4 lány, 3 fiú, 4 B-s 3 0-s vércsoport lett. :) szóval ezt nem lehet kitalálni, hogy melyiket örökli... ennyiből legalábbis nem.

A keresztbe öröklésről még nem hallottam, de ... nálunk úgy van, hogy

Bátyám - B

Nővérem 1 - B

Nővérem 2 - 0

Én - 0

Öcsém 1 - B

Hugom - B

Öcsém 2 - 0

Szóval van rá példa is, meg ellenpélda is. Nem hiszem, hoyg ennek bármi tudományos vonatkozása lenne. :)

2011. dec. 9. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Megértettem :) és azt hiszem ezt tovább is adom a maminak, hogy csak ráhibázott. :)
2011. dec. 9. 22:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!