Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Kapszula, pirula - van-e, mi...

Kapszula, pirula - van-e, mi a különbség?

Figyelt kérdés

Én rokonértelmű szavaknak gondoltam őket, de van, ahol külön tételesen fel van sorolva. Van különbség? Mi az?


megj. lehet hogy a pirulát pilulának kéne írni, de szerintem az előbbi van elterjedve.


2011. dec. 21. 04:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A pirula/pilula a közönséges tabletta, ami annyit jelent, hogy a hatóanyag meg némi hordozóanyag tabletta formába van préselve, filmtabletta esetében ezen van egy külsö réteg, ami megakadályozza, hogy a szájban elkezdjen oldódni.

A kapszula egy (zselatin) tok, amiben benne van vagy folyadék vagy szemcsék formájában a hatóanyag, ha kinyitod, akkor ki lehet belöle önteni. Ennek az a lényege, hogy a kapszula (mármint a tok) csak a bélben kezd feloldódni és ezért nem emészti meg a gyomor, illetve azok a hatóanyagok, amik ártanak a gyomornak, csak a bélben kezdenek hatni.

2011. dec. 21. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 bensdorp ***** válasza:
84%

Sok igazság van abban amit írtál, DE:


A "pirula" a tabletta köznyelvi szinonimájaként van elterjedve, a tudomány nem használja. Tablettát csak géppel lehet préselni, így közforgalmú gyógyszertárban nem is készítenek ilyet, főleg csak gyárban.


A "pilula" teljesen más, egy már alig használt gyógyszerforma, amit a gyógyszerész kézzel készít a laborban. Itt is segédanyagokkal keverik össze a hatóanyagokat, ez történhet pilulasodrón (sok barázdával ellátott fém alap, amin a gilisztává gyúrt anyagot egy lemez segítségével sodorgatják, így kis golyócskák képződnek, ahogy a giliszta elvágódik :)), de akár kézzel is (mintha gyurmáznál).


A kapszula tokja nem csak zselatin lehet, hanem ostya is vagy papír (ezt persze nem eszi meg az ember, csak belőle a port).

- Az ostyatok a gyomorban rögtön felszívódik; célja, hogy ha kellemetlen ízű lenne a gyógyszer, a beteg ne érezze.

- A papírtok célja már csak annyi, hogy a gyógyszerész által nagyon pontosan kimért poregységeket megtartsa a bevételig.

- A zselatintok gyári és gyógyszertári készítményeknél is előfordul, tartalmazhat port, folyadékot vagy pelletet (kis golyócskák). Ennek lehet a célja, amit az előttem szóló írt (pl. ha a gyomorban a hatóanyag is elbomlana, vagy ha gyomorirritáló), de ez sem feltétlenül van így. A lényeg, hogy a gyomor-bél rendszer valamely pontjáig a tok elemésztődik, és a gyógyszer megfelelően tud hatni. Fontos, hogy sose vegyétek ki a tokból, mert nem úgy fog hatni, ahogy évek kutatómunkájával pontosan kifejlesztették! Ha nem tudjátok lenyelni, kérjetek másfajta gyógyszert!


üdv: egy gyógyszerész

2011. dec. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen nagyon jó válaszok!


Egy dolog még nem teljesen világos, akkor a pirula meg a tabletta most ugyanaz?


Én azt hiszem a kapszulát hívtam eddig pirulának akkor...

2012. jan. 16. 00:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!